Ekranda ışık sorunu

Umut Atmaca

Centipat
Selamlar. Bu olaya 3-4 ay önce The Hunter Call of The Wild oyununda karşılaştım, oyunun sorunudur diye takmadım. Daha sonra FIFA20 oynarken tekrar karşıma çıktı. Masaüstünde gezerken karşılaşmıyorum. Genelde yüksek grafikli oyunlarda karşılaşıyorum. The Division 2'de 3 dakika oynayıp oyundan atıyor bu sorun yüzünden. CS:GO ve LOL'de olmuyor sadece grafikleri yüksek oyunlarda. Bir de görüntü bozuluyor. Örneğin PUBG'de denizin ortasında duvar falan çıkıyor. Masaüstünde çıktığı zaman (oyunda oluyor masaüstüne yansıyor) restart atınca kayboluyor. Sorunu bilen varsa yardımcı olabilir mi?

Sistem bilgilerim:
  • CPU: Intel Core i5 9600K @ 3.7GHz
  • GPU: ASUS ROG STRIX NVIDIA GeForce RTX 2060 OC 6 GB
  • Motherboard: ASUS TUF Z370 GAMING Plus
  • RAM: G.Skill Sniper X Forest camouflage 2X 8 GB 3000 MHz
  • Cooling: Xigmatek Scylla 240mm water cooling
  • PSU: Xigmatek Tauro series 80 Plus Bronze 600W
  • Storage(1):Western digital Blue 1TB
  • Storage(2): Samsung 860 Evo 250GB SSD
unknown (1).png

unknown (2).png

unknown (3).png

unknown (4).png

unknown.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Problemin ismi "Artifact" problemin nedeni ise GPU altındaki lehim toplarının bozulması veya VRAM belleklerinin bozulması kaynaklı, çoğu zaman ekran kartına yanlış overclock yapıldığı zamanda karşılaşırsanız bu problemle.

İzlemen için önereceğim yol;
  • Ekran kartına hız aşırtma yapıyorsan iptal et.
  • DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldır tekrar yükle.
  • Hatalar devam ederse garantisi varsa garantiye gönder.

Bellekte OC var veya çok yük altında çalışmış kart çünkü bu olayın sebebi genelde VRAM adı verilen belleklerin arıza yapması (veya pek doğru bulmadığım söylemle çatlaması) oluyor, ekran kartını çöpe atabilir veya tamir ettirebilirsiniz. :(

Problemin ismi "Artifact" problemin nedeni ise GPU altındaki lehim toplarının bozulması veya VRAM belleklerinin bozulması kaynaklı, çoğu zaman ekran kartına yanlış overclock yapıldığı zamanda karşılaşırsanız bu problemle.

İzlemen için önereceğim yol;
  • Ekran kartına hız aşırtma yapıyorsan iptal et.
  • DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldır tekrar yükle.
  • Hatalar devam ederse garantisi varsa garantiye gönder.
GPU Tweak II uygulamasından sadece gaming moda aldım. Normal mod da da denedim aynı. DDU ile geçen hafta kaldırıp tekrardan yüklemiştim. Garanti verirsem yeni kart verirler mi sence?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı