Ekranda karıncalanmalar meydana geliyor

Atar68

Hectopat
Daha fazla  
Attığım resimde gördüğünüz üzere ekranımda yatay çizgilenmeler var bazen çok oluyor bazen az oluyor bazen de hiç olmuyor, ekran kartım Gigabyte GTX 1050 Ti, sizce sorun ne?

20210330_193537.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitör herhangi bir darbe aldı mı?
Sorunun mönitör kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü önceki sistemimde herhangi bi sıkıntı yoktu.
Ekranda açık olan resmi bize de atabilir misiniz? Şu an ekranda ne açık? Hangi kablo ile monitörünüzü bağladınız?
Vga kabloyu hdmı dönüştürücü kullanarak bağladım, fakat önceki sistemimde de bu şekil kullanmıştım bi sıkıntı yoktu.

Şu an ekranda ne açık? Hangi kablo ile monitörünüzü bağladınız?
Sorunun mönitör kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü önceki sistemimde herhangi bi sıkıntı yoktu.

Vga kabloyu hdmı dönüştürücü kullanarak bağladım, fakat önceki sistemimde de bu şekil kullanmıştım bi sıkıntı yoktu.
Vga analog sinyallerle görüntüyü ilettiğinden kablo kalitesi ve havadaki elektromanyetik dalgalara bağlı olarak parazitlenme olabilir. Kaliteli dönüştürücü ve kablo kullanmanız gerekiyor. Ekran kartını hdmi veya displayport girişi olan bir monitörde deneyin. Monitörü de başka bir kaynağa bağlayıp deneyin. Eğer monitör ve ekran kartında sorun yoksa aradaki bağlantıda sorun vardır.

Vga analog sinyallerle görüntüyü ilettiğinden kablo kalitesi ve havadaki elektromanyetik dalgalara bağlı olarak parazitlenme olabilir. Kaliteli dönüştürücü ve kablo kullanmanız gerekiyor. Ekran kartını hdmi veya displayport girişi olan bir monitörde deneyin. Monitörü de başka bir kaynağa bağlayıp deneyin. Eğer monitör ve ekran kartında sorun yoksa aradaki bağlantıda sorun vardır.
Peki ekran kartında sıkıntı olma olasılığı nedir?

Peki ekran kartında sıkıntı olma olasılığı nedir?
Fotoğraftan anladığım kadarıyla küçük parazitler var. Genelde bilgisayar ile ekran arasındaki iletimden veya monitörden kaynaklanır. Vga monitörlerde daha önce bu durumla karşılaştım. Ekran kartlarında en sık karşılaşılan vram arızası gibi durumlarda ekranda gözle bariz bir şekilde farkedilebilecek büyük bozulmalar, çizgiler olur. Ekran kartından olduğunu zannetmiyorum. Bilgisayarı televizyona vb. takın deneyin. Monitörü de varsa başka bir kablo ile başka bir şeye bağlayın onu da deneyin. Monitörde HDMI veya DVI varsa onları kullanın.

Geri
Yukarı