Ekrandaki dalgalanma ve kırmızı çizgiler

entoria

Hectopat
İyi akşamlar soruma başlamadan önce monitör ve ekran kartı bilgilerimi vereyim.

Monitör: LG 22mk400h 1ms 75Hz.
Ekran kartım:
Sapphire Nitro+ RX 5700 XT SE 8 GB.

Sorunuma gelecek olursam monitörümde son birkaç gündür ekranda yatay şekilde hareketli kırmızı çizgiler çıkmaya başladı. Bazen de ekran komple karıncalanma yapıyor Windows 10'un kendi bağdaştırıcı ayarlarından ekran yenileme hızını 75Hz'den 60Hz'ye çektiğimde ise sorun olmuyor. Nedeni ne olduğunu anlayamadım. Bu konuda bilgisi olan veya tecrübesi olan biri varsa yardımcı olabilir mi?

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi akşamlar soruma başlamadan önce monitör ve ekran kartı bilgilerimi vereyim.

Monitör: LG 22mk400h 1ms 75Hz.
Ekran kartım:
Sapphire Nitro+ RX 5700 XT SE 8 GB.

Sorunuma gelecek olursam monitörümde son birkaç gündür ekranda yatay şekilde hareketli kırmızı çizgiler çıkmaya başladı. Bazen de ekran komple karıncalanma yapıyor Windows 10'un kendi bağdaştırıcı ayarlarından ekran yenileme hızını 75Hz'den 60Hz'ye çektiğimde ise sorun olmuyor. Nedeni ne olduğunu anlayamadım. Bu konuda bilgisi olan veya tecrübesi olan biri varsa yardımcı olabilir mi?

Şimdiden teşekkürler.
Monitörü varsayılan ayarlara sıfırlayıp, custom modunda kullanınca da oluyor mu? Game modunda o sorun olabiliyor.
Monitör driverı ve LG OnScreen Control yazılımlarını da kurdunuz mu?

Son düzenleme:
Hocam dediğiniz gibi yaptım reset atınca yaklaşık 5-10 saniye kadar tam ekran şeklinde ekran gidip gelerek karıncalanma oldu. kırmızı yatay çizgilerde azalma oldu fakat yine kırmızı çizgiler görünüyor.
Çizgilerden kastınız tam olarak nedir? Ss atar mısınız?
WattMan hatası alıyor musunuz?

evet hocam şimdi denedim aynı şekilde çizgiler görünüyor.
Anlamadığım nokta 75Hz iken bu sorun oluşuyor 60Hz a getirince çizgiler görünmüyor.
  1. Chipset sürücünüzü AMD websitesinden güncelleyin.
  2. DDU yazılımı ile monitör ve ekran kartı driverlarını kaldırın ve AMD'nin sitesinden recommended (WHQL) yazılımı "fabrika ayarlarına sıfırla" seçeneğine tıklayarak kurun.
  3. BIOS ayarlarına gelip BIOS'u fabrika ayarlarına sıfırlayın ve UEFI bootun açık olduğundan emin olun. Secure Boot'da kapalı olmalı.
  4. Sorun bu adımlardan sonra da çözülmezse temiz kurulum öneririm.
  5. Temiz kurulum da fayda etmezse ekran kartınızı servise gönderin.

1. Chipset sürücünüzü AMD websitesinden güncelleyin.
  2. DDU yazılımı ile monitör ve ekran kartı driverlarını kaldırın ve AMD'nin sitesinden recommended (WHQL) yazılımı "fabrika ayarlarına sıfırla" seçeneğine tıklayarak kurun.
  3. BIOS ayarlarına gelip BIOS'u fabrika ayarlarına sıfırlayın ve UEFI bootun açık olduğundan emin olun. Secure Boot'da kapalı olmalı.
  4. Sorun bu adımlardan sonra da çözülmezse temiz kurulum öneririm.
  5. Temiz kurulum da fayda etmezse ekran kartınızı servise gönderin.

yardımınız için çok teşekkür ederim dediğinizi yapıp bir deniyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı