Ekranın rastgele renkler gelip kilitlenmesi

Lemonika

Femtopat
Daha fazla  
2. el PC almıştım ilk 1 ay bir şey olmadı fakat 2. aydan itibaren ekran rastgele renklenip PC kilitleniyor. Arkadan sesler geliyor ama kapatmak gerekiyor kapatmazsan seslerde gidip kapanıyor. Eskiden sadece oyunlarda yapıyordu şimdi çoğu yerde yapıyor bazen video izlerken bazen açılır açılmaz bazen 2-3 saat sonra.

Dosya Ekleri

• IMG_20220328_214322.jpg
    IMG_20220328_214322.jpg
    89,4 KB · Görüntüleme: 53
2. el PC almıştım ilk 1 ay bir şey olmadı fakat 2. aydan itibaren ekran rastgele renklenip PC kilitleniyor. Arkadan sesler geliyor ama kapatmak gerekiyor kapatmazsan seslerde gidip kapanıyor. Eskiden sadece oyunlarda yapıyordu şimdi çoğu yerde yapıyor bazen video izlerken bazen açılır açılmaz bazen 2-3 saat sonra.

Hocam ekran kartı ile ilgili olabilir.
Bazen ısınınca kasa dik SE veya laptopsa hareket etirince cip kayıp temassızlık yapıyor.
PC'nin fan girişlerini hava almayacak şekilede doldurun ve oyun açın PC kapanacaktır 5 dk bekleyın sonra PC'yi açıp yine oyunu açıp ısındırın.

Hocam ekran kartı ile ilgili olabilir.
Bazen ısınınca kasa dik SE veya laptopsa hareket etirince cip kayıp temassızlık yapıyor.
PC'nin fan girişlerini hava almayacak şekilede doldurun ve oyun açın PC kapanacaktır 5 dk bekleyın sonra PC'yi açıp yine oyunu açıp ısındırın.
Daha detaylı anlatabilirmisiniz

Merhaba, sorun büyük ihtimalle ekran kartının anakart ile olan bağlantı yerlerindeki en az 1 tane lehimin çatlaması...vb tutarsız lehimden kaynaklanan bir sorun olarak değerlendiyorum. Reballing dediğimiz yöntem ile bu işi çözebilirsiniz fakat evde yapılamayacak kadar zahmetlidir. Lehimleri bir şekilde eritip tekrar yerine sağlıklı şekilde oturtmanız gerekir chipseti. Bu yüzden BGA istasyonu olan ya da iyi bir teknik serviste ısı tabancası ile yerine yeniden oturturmanız lazım... Sisteminizi gereksiz yere fanlarını tıkayıp ısıtmak diğer bileşenlere de zarar verebilir. Bakır borunuz da zarar görebilir soğuma olmadan genleştiğinden dolayı. Kısacası iyi bir servise götürmenizi tavsiye ediyorum.

Geri
Yukarı