Ekspertizde aracın kilometersinin doğru olduğu nasıl anlaşılır?

adanalı001

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar pazartesi günü inşallah hayırlısıyla 2012 Astra J kasa araç alacağım. Aracı ekspertize sokacaz yalnız araç kilometresi 137000. ben bunun doğru olup olmadığını eskperde öğrenebilir miyim? Ayrıca doğru kilometreyi başka hangi yoldan öğrenebilirim galiba tüvtürk'ten mi sorgulanıyormuş muayenelerdeki kilometre verileri kıyaslanıyormuş doğru mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar pazartesi günü inşallah hayırlısıyla 2012 Astra J kasa araç alacağım. Aracı ekspertize sokacaz yalnız araç kilometresi 137000. ben bunun doğru olup olmadığını eskperde öğrenebilir miyim? Ayrıca doğru kilometreyi başka hangi yoldan öğrenebilirim galiba tüvtürk'ten mi sorgulanıyormuş muayenelerdeki kilometre verileri kıyaslanıyormuş doğru mu?

En kesin bilgi aracın motor beyninden, abs beyninden vs bakılan km bilgisidir.

Aracın kilometre sorgulamasını yapabilirsiniz ama orada düzgün çıkması %100 kilometresi oynanmamış olduğu anlamına gelmiyor. Araç bilgisayara bağlandıktan sonra çeşitli beyin ve sensörlerden kilometre okunabiliyor, buna da baktırmak lazım.

Anladım hocam teşekkür ederim peki bu bahsettiğiniz işlemleri her eksperde yapıyorlar mıdır?

Anladım hocam teşekkür ederim peki bu bahsettiğiniz işlemleri her eksperde yapıyorlar mıdır?

Çoğu ekspertiz yapar ama ben otorapor ve umran ekspertiz firmalarında yaptırıyorum. İşlerini genellikle titiz yapıyorlar. Bir iki defa başka firmaya yaptırdım km bilgisini araçtan dolayı beyinden alamadıklarını söylediler.

Aracı ekspertiz firmasına götürdüğünüzde aklınızda soru işaretleri kalmaması için ful paketi seçmenizi tavsiye ederim böylelikle daha kapsamlı incelemeye almış oluyorlar. Ayrıca dediğinize gelirsek çeşitli sorgulamalara sokarak km sorgulaması yapıyorlar ilk araca bağlanarak beyin üzerinden kontrolünü yapıyorlar sonra çeşitli yerlere sorgu yaptırıyorlar, muayne zamanlarında kaç km ile girdiği sorgulanarak kontrol ediliyor dilerseniz araç servis bakımlı ise servis üzerinden kaç km aralıklı bakıma girmiş öylede sorgulattırabilirsiniz. Ayrıca ekspertiz yaptıracağınız yeri iyi tercih etmenizi öneririm TSE onaylı bir yer tercih etmeye dikkat edin.

Çoğu ekspertiz yapar ama ben otorapor ve umran ekspertiz firmalarında yaptırıyorum. İşlerini genellikle titiz yapıyorlar. Bir iki defa başka firmaya yaptırdım km bilgisini araçtan dolayı beyinden alamadıklarını söylediler.

Teşekkür ederim hocam otoraporu ben de gördüm geçen gün biraz araştırdım ülke genelinde yapılanmaları varmış ben de orayı düşünüyorum aslında.

Aracı ekspertiz firmasına götürdüğünüzde aklınızda soru işaretleri kalmaması için ful paketi seçmenizi tavsiye ederim böylelikle daha kapsamlı incelemeye almış oluyorlar. Ayrıca dediğinize gelirsek çeşitli sorgulamalara sokarak km sorgulaması yapıyorlar ilk araca bağlanarak beyin üzerinden kontrolünü yapıyorlar sonra çeşitli yerlere sorgu yaptırıyorlar, muayne zamanlarında kaç km ile girdiği sorgulanarak kontrol ediliyor dilerseniz araç servis bakımlı ise servis üzerinden kaç km aralıklı bakıma girmiş öylede sorgulattırabilirsiniz. Ayrıca ekspertiz yaptıracağınız yeri iyi tercih etmenizi öneririm tse onaylı bir yer tercih etmeye dikkat edin.

Teşekkür ederim hocam detaylı cevabınız için çok faydalı oldu. Galiba otorapor tse belgeliymiş yine sorar öğrenirim zaten. Evet Full paket isticektim için rahat olsun diye ben de. Tekrardan teşekkürler.

Teşekkür ederim hocam otoraporu ben de gördüm geçen gün biraz araştırdım ülke genelinde yapılanmaları varmış ben de orayı düşünüyorum aslında.

Teşekkür ederim hocam detaylı cevabınız için çok faydalı oldu. Galiba otorapor tse belgeliymiş yine sorar öğrenirim zaten. Evet Full paket isticektim için rahat olsun diye ben de. Tekrardan teşekkürler.

Otoraporun Full paketi 4500TL sanırım, daha yüksek fiyatlı paketleri var bunlar ekstra garanti veriyor. Full paketi kaporta ve boya garantisi veriyor, 1 sene ve 1000km garantili. 1000km sonrası 1 sene dolmazsa bile garanti sonlanıyor. Airbagden contaya kadar her şey ayrıntılı bakılıyor. Diğer ekspertiz firmalarına kıyasla daha pahalı olabilir ama çok fark oynamayacağını düşünüyorum. Bir önceki gittiğim lokal bir ekspertiz firması sadece 1 günlük garanti sunuyordu.

Otoraporun Full paketi 4500TL sanırım, daha yüksek fiyatlı paketleri var bunlar ekstra garanti veriyor. Full paketi kaporta ve boya garantisi veriyor, 1 sene ve 1000km garantili. 1000km sonrası 1 sene dolmazsa bile garanti sonlanıyor. Airbagden contaya kadar her şey ayrıntılı bakılıyor. Diğer ekspertiz firmalarına kıyasla daha pahalı olabilir ama çok fark oynamayacağını düşünüyorum. Bir önceki gittiğim lokal bir ekspertiz firması sadece 1 günlük garanti sunuyordu.

Evet hocam 4500TL yazıyordu ben de baktım içim rahat olacaksa sıkıntı yok öderim tabii. Teşekkür ederim hocam cevabın için.

Artık beyinde de km düşürüyorlar. Eskidendi sadece göstergeyi düşürmek. Yani experde de ortaya çıkmama ihtimali var. Araç içerisindeki yıpranmalara göz atabilirsin. Elin değdiği yerlerde kilometresine oranla daha fazla eskime, yıpranma var mı.

Geri
Yukarı