Ekstrüder motoru düzgün çalışmıyor

Bu arada sessiz fan işini yarım mı bıraktın? İlk görseldeki hotend bölgesindeki 24V fanlar duruyor? 5015 seslerini hatırlamak bile istemiyorum. 🙂
Makinenin altındakileri hallettim de üst tarafı tam olarak çözmedim henüz.

Çift fanlı tasarıma geçince açı ve destek tarafında inanılmaz rahatladım. Sarkmalar ve köprü performansı aşırı iyileştiği için destek atma ihtiyacım da en aza indi. Böyle olunca da fanlara ellemek istemedim :)

Hotend'i soğutan axial fan biraz sorunlu. Özellikle makineyi ilk açtığımda öyle gürültülü çalışıyor ki 2 tane 24V blower fandan daha çok ses çıkarıyor. Hem axial hem blower tarafında farklı marka fanlar denedim ama çok tatmin etmediler. Diğer denediklerime kıyasla en sessiz ve verimli çalışanlar görseldekiler oldu. Axial fanın arada coşması hariç. Onu da değiştiririm bir ara.

Asıl canımı sıkan fanların oluşturduğu titreşim. Baskıya olumsuz bir etkisini gözlemlemedim ama titreşim de gürültü yapıyor. Duct'a temas eden yerlere titreşimi önleyecek bir malzeme koymayı deneyeceğim.

Duct tasarımlarının çoğu kusurlu. Her ne kadar cihaza uyumlu deseler bile tam olarak uymuyor. Ya yamuk kalıyor ya vida yeri denk gelmiyor. İdare ediyor şimdilik :)

Son düzenleme:
Evet, plastiği iyi şekilde soğutmak her şeyi güzelleştiriyor, seçilen duct tasarımı da etki ediyor. Stock fanlarla bile Satsana ductında ben çok belirgin iyileşme gözlemlemiştim. Daha güçlü fanlarla çok daha iyi olmuştu tabii.

Ben hotend ve plastik soğutmada laptop fanlarından memnun kalmıştım, ucuz ve verimli bir çözüm olmuştu, fan seçimine dikkat etmek gerekiyor. Bence tek 5015 bile işini rahat görür.

Ductlar dediğin gibi sıkıntı oluşturabiliyor, bu biraz da Creality kaynaklı; V2'lerde sanırım 2 farklı metal plaka kullanılmış, ben de delik lokasyonunu değiştirmek zorunda kalmıştım. Fan deliklerinde sıkıntı yaşamadım ama olmasına da şaşırmadım, isteyen herkes kendi tasarımını paylaşabiliyor. 🙂

Matkap varsa, plaka montajından kaynaklı her türlü duct yamukluğunu çözebilirsin.🙂

Tek 5015 de iş görüyor tabi ama ikiliyi denemesem içimde kalırdı ve performansı da katlanıyor gerçekten.

Dediğin gibi matkap falan bir şekilde uyduruluyor parçalar yerlerine.

Satsana soğutma için başarılı ve tasarım olarak basit de olsa bana biraz ağır ve kaba geliyor. Daha hafif ve kolay basılabilen bir şey tasarlamayı deneyeceğim fırsat bulunca :)

Voron tasarımları için ne düşünüyorsun hocam :) Biraz uğraştırıcı ama çok şık duruyor. Soğutma performansından memnun olmayanı da görmedim açıkçası.

Ben hazır ufak motora geçmişken yapsam mı bu işi diye düşünüyorum :)

Örnek:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Eklediğin videoda çok fazla birbiri ile bağlantılı parça mevcut, duyduğum kadarıyla Voron tasarımları dar toleranslara sahip yani hata payın düşük. Baskı sırasındaki boyutsal sapmalar ürünü toplarken başını ağrıtabilir ama yapmak istiyorsan ve keyif verecekse neden olmasın.

Ben sorun olunca rahatlıkla görüp çözebileceğim basit tasarım ve çözümlerden yanayım yani ben yapmazdım.

Hocam motor şemasında hangi kablonun A,A-,B,B- olduğu yazıyor ama anakartta hangi pine denk geliyor bilmiyorum.
Anakart resminde 1234 olarak numaralandırdım. Hangi rakama hangi harf geliyor biliyor musun?

@Siyah Martı

Dosya Ekleri

• FB_IMG_1669918331729.jpg
    FB_IMG_1669918331729.jpg
    49,7 KB · Görüntüleme: 28
Eki Görüntüle 1590269

Teknik resimdeki bilgi işini görmüyor mu?

Alar siyah ve yeşil, Bler kırmızı ve mavi.

Ürün yorumlarında birisi Ender 3 V2 için kablolama görseli atmış ama doğru mu bilmiyorum.

Eki Görüntüle 1590277
Yok valla oradaki şemadan anladığım tek şey; Siyah=A+,Yeşil=A-,Kırmızı=B+,Mavi=B-.

Hangi renk anakartta hangi pine denk gelmeli bilmiyorum.

Rhino3d'den de resimdeki kabloyu almıştım uğraşmam diye ama motorda soket olmayacağını hesaba katmadım tabi :)

----
Güncelleme

Motor kablosunu aldığım Rhino3D ile görüştüm yardımcı oldular sağ olsunlar.

Motorda hangi kablonun (A+), (A-), (B+), (B-) olduğunu bildiğim için işim kolaymış. Önemli olan motordaki kabloların bilgisiymiş. Yazdığım sırayla bağlarsam çalışacağını söylediler.

İlk fırsatta deneyip sonuçları da paylaşacağım.

Dosya Ekleri

• IMG_20221201_222708.jpg
    IMG_20221201_222708.jpg
    79,1 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Netten araştırdığım kadarıyla soketli olmaması zaten normal bir durummuş çünkü ne kablo renklerinde, ne de takılacakları kartların pin dağılımlarında oturmuş bir standart yokmuş.

Şu videoya ulaştım:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Adamın dediği şu: Hem eski hem de yeni motorun 2li grup kablolarını multimetre ya da led ile belirle. Sonra adamın yaptığı gibi bir motorun 2li grup kablosunu diğerinin 2li grup kablosuna bağla, kalanları da aynı şekilde yap. Eski motoru çevirince elektrik üreteceğinden diğerine güç verecektir, diğeri de aynı yönde ve teklemeden dönüyorsa doğru dağılımı bulmuş oluyorsun, bulamazsan diğer olasılıkları denersin.

Ben videodan bunu anladım.😇

Risk almayıp emin olmak istiyorsan nette upgrade yapanların videolarında aynı motorun kablolamasına dair bir bilgi var mı diye araştırabilirsin.

Makine üzerinde deneme yanılma yaparsan driverı yakma riski de oluşabilir(miş), dikkat.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı