Ekstrüder motoru düzgün çalışmıyor

Dün gece yeni motoru uzay montaj yaparak denedim. Doğru yönde döndürmeyi başardım ama asıl soruna çözüm sağladım mı henüz bilemiyorum çünkü eski motor da boştayken çalışıyordu ama baskı esnasında sorun çıkarıyordu.

Bu gece veya yarın montajı yapıp baskı denemesi yapınca anlayacağız artık. İnşallah sürücü arızası değildir.

Anakartı açmışken Vref ayarını da 0.8v olarak ayarladım.

Gelişmeleri tekrar paylaşırım.

Motoru uzay montaj yaptığımda saat yönünde döndürmüştüm ama sanırım saat yönünün tersine ayarlamak gerekiyormuş.

Tüm lehim işlerini falan bitirdim makineyi topladım bir de gördüm ki motor filamenti geri çekiyor :(

Tekrar lehim ile uğraşmadan terse çevirmenin bir yolu var mı?

Dosya Ekleri

• IMG_20221204_170102.jpg
    IMG_20221204_170102.jpg
    89,4 KB · Görüntüleme: 34
Sokete giren pinleri çıkarıp yer değiştirebilirsin, videoda vardı.
Aynen öyle yaptım. Kablo ucundaki soketten pinleri kırmadan dikkatli bir şekilde çıkardım ve tam ters istikamette tekrar taktım. Şimdi doğru yönde dönüyor.

Hemen kısa bir baskı başlattım 1 saat oldu ve sorunsuz çalışıyor. Yardımların için çok teşekkür ederim hocam 👍🏻🙏

Bu arada BMG ekstrüdere geçmemin sebebi yeni motorun eskisine kıyasla biraz daha güçsüz olması.

Bu motor ile 3:1 ratio özelliği olan bir ekstrüder kullanılması tavsiye ediliyordu. Hatta BMG'nin içini söküp daha hafif tasarımlarla da kullananlar var. Şimdilik detaylı incelemedim ama bir süre sonra ilgileneceğim.

IMG_20221204_170102.jpg

Axial fanı da daha önce aldığım ama denemediğim bir fan ile değiştirdim. 4010'a göre tabii ki çok az bir farkla gürültülü ama 5015'lerden dolayı anlamıyorsunuz bile :)

Son düzenleme:
Teşekkür ederim.

Motorları değiştirmeyi henüz denemedim. X motoru en kolayı olur sanırım. Fırsat bulunca denerim sonuçları da paylaşırım.

-------
Güncelleme

Anakartı açtım ve vref değerini kontrol ettim. Daha önce ayarladığım gibi 1.2v aldım. Diğer sürücülerde de sorunla karşılaşmadım.

X motoru ile E motorunu yer değiştirecektim ama X Switch kapağındaki cıvatalardan iki tanesi yalama olmuş. Cıvatayı çıkarırdım ama elimde aynı uzunlukta yedek cıvata olmadığı için tekrar takamazdım. Bu yüzden uğraşmadım.
Zaten yeni motor siparişi vermiştim. Geldiğinde onu denerim artık.

Diğer motorları sökmeye de üşendim işin aslı :)

Aynı sorun u yaşıyorum filamenti itmesi gereken motor dönmüyor aynı şekilde arada bir dönüyor arada bir dönmüyor bazen baskıda yarım bırakıyor bazen baskıyı tamamlıyor. Elimde 2 tane 3V2 vardı motorunu değiştirdim aynı sorun yine var problemi nasıl çözdünüz

@3Dshopping Motoru değiştirdim. Konuda her şeyi detaylı anlattım gerçi inceleyebilirsiniz.

Hotend, nozzle veya ekstrüder tıkanmış olabilir. Öncelikle onların temizliğini yapıp filamentin temiz geçtiğinden emin olun bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı