EKWB Sıvı Soğutma Kurulumu ve Kargo Sorunu

Onur G.

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Şu adresten sıvı soğutma parçaları sipariş edeceğim: Home page
Ancak üç sorunum var:
  1. Gümrük vergisi öder miyim?
  2. Seçtiğim parçalar uyumlu mu?
    jJgqaJ.jpg
  3. Bu alanda ne yapacağım?
0VR0Z9.jpg

Yardımlarınızı bekliyorum...

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimalle gümrük dahil değildir, ürünlerin fiyatı da baya yüksek birlikte gönderecekleri için, gümrük parası nasıl olur ama orasını hiç bilemiyorum.

Peki Almanya'dan alıp gelirsem gümrük öder miyim?
Sanırım yurtdışından ürünleri alıp Türkiye'den gümrüğe geçirmeyi soruyorsunuz, bildiğim kadarıyla gümrükte en fazla 1 ürün geçirebiliyorsunuz artık parçaları nasıl sayarlar bilmiyorum.Geri kalan ürünleri geçirmek için ödersiniz büyük ihtimalle ama bence bir bilene danışın bu konularda fazla bilgim yok.

Gümrük Kanunu'nda 75€ ile 1500€ arasında bedeli olan ürünleri getirtebileceğiniz yazıyor. Ancak bu bedeller arasındaki ürünlerde geldiği ülkeye göre %18 veya %20 gümrük vergisi alınır.

75€ altındaki ürünlerde gümrük vergisi ödemezsiniz.

75€ üzerindeki ürünlerde vergi ödemeniz gerekiyor ancak bazen çalışanların ihmalinden dolayı vergisiz geçtiği olabiliyor. Ayrıca birebir aynı üründen 2'den fazla sokamazsınız. Belirttiğiniz bir üründe 10 tane yazıyor ticari duruma girer daha fazla vergi ödemenize veya gümrükten geçememesine neden olur.

Ayrıca PTT'nin karşılığı olan yerel postayla gelirse bu dediğim karşılanır. Fedex, UPS, DHL gibi firmalarla gelirse kendi gümrük işletmelerine soktukları için ardiye,ordino ücreti alıyorlar. UPS'te mesela kaldığı gün başına 100TL fazladan veriyorsunuz.

Ancak her zaman şans işidir. 20 tane aynı üründen sıkıntısız alan gördüm. :)

Birçok yurtdışı alışverişi yaptım sistemin düzensiz olduğunu söyleyebilirim. Hatta son alışverişimde şaşırdığım bir durum oldu.

Gümrükte vergiye tabi olan ürünler merkezde bekletilir sahibine uyarı gönderilir ve sahibindin gidip alması beklenirdi. Son gelen ürünümde, kapıda 55TL vergisi var denildi. Eskiden merkeze gitmekle uğraştırıyorlardı insanı. Böyle daha iyi olmuş.

Ayrıca aynı kanunda, 75€ altı gümrük vergisinden muaf olması durumunda 2 ay içinde ne alırsanız alın vergiye tabii olacağı yazıyor.

Son uygulama böyle.

Kendiniz alıp gelirseniz vergi ödemezsiniz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı