El Egzaması

Archybae

Hectopat
Merhaba 3 4 aydır ellerimi çok yıkadığım için ellerim de yaralar oluşmaya başladı. Daha sonra yıkamayı oldukça azalttım yaralar geçti şimdi kabarıklık kızarıklık devam ediyor sanırım egzama deniyor. Krem aldım kremi sürmeye başlıyacağım ama araştırınca bazı şeyler okudum saç egzaması gibi şeyler de varmış ellerim sabundan dolayı egzama olursa diğer yerlere de seker mi? Saçımda vs egzama gibi birşey göremedim ama son zamanlarda saçım kaşınıyor ara ara bu da saç egzaması belirtisiymiş. Yani benim merak ettiğim egzama olan birisi genel olarak cildinin her yerinde oluyor sanırım sabundan kaynaklı ellerim egzama olursa diğer yerlerde olur mu? Konu ile alakalı bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

Ben de saç egzaması var, berberimde de el egzaması vardı. Tetre Yaprağı'nın iyi geldiğini söylüyor. Bulabilirsen bi' denemeni öneririm. Çağımızın illet hastalıklarından kolay kolay kurtulamıyorsun.

Benim de ellerim bazen şişiyor ondan sonra dökülmeye başlıyor yani kuruyup çizilmeye başlıyor. Bu egzama mı oluyor? Kendimi bildim bileli benim ellerim hep sorunlu olmuştur. Terlediğim zaman millet ellerimden hep korkar 😂
Bende aylardır pek umursamadım ama sanırım egzama bir arkadaşıma sordurttum eczaneye durumu anlattı egzamadır demiş bir krem vermiş onu sürmeye başlıyacağım şimdi. :D
Benim de ellerim bazen şişiyor ondan sonra dökülmeye başlıyor yani kuruyup çizilmeye başlıyor. Bu egzama mı oluyor? Kendimi bildim bileli benim ellerim hep sorunlu olmuştur. Terlediğim zaman millet ellerimden hep korkar 😂
Senin ellerin kendiliğinden geçiyor mu dostum? Krem falan kullanıyor musun ayrıca şuan da öyleyse resim atabilme şansın var mı?

Bende psikolojik terleme krizleri olur, aşırı heyecanlanmayı kontrol edemiyorum kıpır kıpır oluyorum. Bu da ellerimde aşırı terlemeye yol açıyor, bu ataklar olunca şişmelerin olduğunu düşünüyorum. Sabah kalkınca normal olarak hiç ter falan olmayınca kızarıklık olmuyor ama ellerimdeki soyulma özellikle serçe parmağı tarafında belli oluyor. Resim atamam ama birçok tarafta kızarıklık, terleme olunca parmak eklemlerinde morarma oluyor. Soyulma ise sağ elimin serçe parmağında.

Krem hiç kullanmıyorum, babam falan hep doktora git der ama ben hiç sallamıyorum bu sorunu, rahatsız da ediyor bazen ama doktora gitmeden nasıl hallederim?

Ben de saç egzaması var, berberimde de el egzaması vardı. Tetre Yaprağı'nın iyi geldiğini söylüyor. Bulabilirsen bi' denemeni öneririm. Çağımızın illet hastalıklarından kolay kolay kurtulamıyorsun.
Benin saçlarda şu sıralar kepek var sanırım hem ara ara kaşınıyor hem de saçımı siyah birşeyin üzerinde sallayınca beyaz ufak tefek şeyler dökülüyor o yüzden şampuan değiştiricem ama saç egzaması olmasından korktum saç egzaması olup olmadığını tam olarak nasıl ayırt edebilirim? Saçlarımın şuan yanları kısa 5 numara falan ve diplerde böyle değişik şişik kabuklar yok resimlerde genel olarak öyleydi sende nasıl tam olarak?

Aynısı var ama özellikle soğuk havalarda kuruluktan oluyor bu olay. Elin dış yüzeyindeki kıl kökleri yavaş yavaş şişiyor ve kabarıyor. Devam eden evrelerde el genel olarak kızarıklık geçiriyor ardından da kuruma ve çatlama ortaya çıkıyor. Sonra kabartılar ve kızartılar deri dökümü ile gidiyor ama devamı yine riskli çünkü sıcak tutmak gerekiyor. Nemlendirici fayda etmiyor hatta daha kötü yapıyor. Bepanthol merhem de aynı şekil. Sizde de durumlar böyle mi?

IMG_20200228_234356.jpg

Atmayacaktım ama buyurun. Şu an terlemiş vaziyette her zamanki gibi. Şiş ise neredeyse yok ama sabah kalkınca hafif hafif oluyor gün içinde azalıyor.

Maalesef bu hastalığın tedavisi yok. Sadece azalma olabiliyor. Annemin elinde 2-3 yıldır egzema var. Almadığı ilaçlar, bitkisel karışımlar, özel hastane, Ankara'daki bütün hastenelere gitti maalesef sonuç alamadı. Son 3-4 aydır kullandığı bir krem var. Konya'dan sipariş ettik. Elin kuruduğu zaman sürüp yumuşatıyorsun. Bunu kullanmaya başladığından beri azalmalar oldu. Krem bu buyur. Sadece Konya'da mevcut.
075BD816-C8B1-4E3E-A1D1-964151C17652.jpeg

Aynısı var ama özellikle soğuk havalarda kuruluktan oluyor bu olay. Elin dış yüzeyindeki kıl kökleri yavaş yavaş şişiyor ve kabarıyor. Devam eden evrelerde el genel olarak kızarıklık geçiriyor ardından da kuruma ve çatlama ortaya çıkıyor. Sonra kabartılar ve kızartılar deri dökümü ile gidiyor ama devamı yine riskli çünkü sıcak tutmak gerekiyor. Nemlendirici fayda etmiyor hatta daha kötü yapıyor. Bepanthol merhem de aynı şekil. Sizde de durumlar böyle mi?

Yazın çok hatırlamıyorum bu sorunun olduğunu hafızam pek kuvvetli değil o konuda ama sanırım sadece kışın oluyor diye biliyorum. Hiç krem kullanmadım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı