Elbise ne renk?

Elbise ne renk?

• Mavi ve siyah

• Açık renk ve altın sarısı

• Diğer

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Bunun hakkında böyle bir yazı buldum.

Site güvenilir mi anlayamadığımdan (bilgi anlamında değil) VirusTotal'da tarattım.

O zaman ben neden beyaz ve altın sarısı görüyorum?

Burada mavi olarak gözüküyor ama fotoğrafta beyaz ve altın sarısı.

Benim hatırladığım bu fotoğrafla oynanmıştı. En soldaki halinde ben elbisenin boyun kısmını altın gibi görüyorum ama diğerleri direkt mavi ve siyah.

Untitled-12.jpg

O zaman ben neden beyaz ve altın sarısı görüyorum?

"
Bu bir illüzyon mu yoksa bilgisayar ayarlarıyla ilgili bir şey mi?

Buzzfeed'deki habere göre, göz retinasında renkleri çağıran hücreler negatifte görmemizi sağlayabiliyor. Fakat bu çağrışım muhtemelen elbisedeki ikilemin kaynağı değil. Göz konilerinin 3 tipi bulunmakta; kırmızı, mavi ve yeşil, bu tip diğerlerinden çok farklı köklere sahiptir. Fakat farklı kökler görme gücünü büyük şekilde etkilemez. Psikoloji profesörü cedar riener, “ben 5-1 oranında kırmızı, yeşil görebiliyorken, siz 2-1 oranında oranında görebilirsiniz ve bu iki farklı renk duygusunu ortaya çıkarır. Bizler devamlı retina içindeki ışık miktarı ile karar veririz” diye belirtti. Bununla beraber riener, “ışık, parlaklığı çağrıştırır ve ışığın bir nesnede ne kadar parladığının ve nesnenin yüzeyinde ne kadar yansıdığının bütünlüğünü kurarız” diyerek ekledi.

Bu nedenle elbisenin durumu hakkında ise bir grup insan mavi ve siyah (ya da yansıma) elbisenin hakkında büyük bir ilizyon olduğuna karar verirken; başka bir grup ise, beyaz ve altın sarısı (ya da gölge ve daha çok yansıma) elbisenin hakkında az bir nedenle illüzyon olduğunu savunuyor.
"

Yeni konular

Geri
Yukarı