Elegoo neptün 4 Pro'ya hangi yükseltmeler yapılabilir?

Abdullahyyigit

Picopat
Daha fazla  
Neredeyse 5 aydır n4Pro'ya sahibim. Ufak bir dönem ayarlamalarda sorun yaşasam da artık sorunsuz kullanabiliyorum. Bu süreçte artık bazı yükseltmeler yapmak istiyorum. Mesela Wi-Fi kurulumu, kamera kurulumu, yazılımda yapılacak iyileştirmeler vb. gibi. Bu konularda birkaç video ve forum yazıları gördüm ancak bizzat bu yükseltmeleri yapanlardan bilgi almak ve yükseltme yapmak isteyenlere detaylı bir rehber olması amacıyla bu konuyu açtım. Şimdiden mesajlarınız için teşekkür ederim.

Neredeyse 5 aydır n4Pro'ya sahibim. Ufak bir dönem ayarlamalarda sorun yaşasam da artık sorunsuz kullanabiliyorum. Bu süreçte artık bazı yükseltmeler yapmak istiyorum. Mesela Wi-Fi kurulumu, kamera kurulumu, yazılımda yapılacak iyileştirmeler vb. gibi. Bu konularda birkaç video ve forum yazıları gördüm ancak bizzat bu yükseltmeleri yapanlardan bilgi almak ve yükseltme yapmak isteyenlere detaylı bir rehber olması amacıyla bu konuyu açtım. Şimdiden mesajlarınız için teşekkür ederim.

Yakin zamanda 2 tane ESP32 camle kamera eklemesi yapmayi dusunuyorum. Buraya yazarim N4 cihazim.

Her USB WiFi uyumlu değil, Linux desteği olması riski azaltır, ben elimde hazır bulunduğu için Ye-7601-a ile denemiştim, ilk günden beri onu kullanıyorum. 169 TL sıfırı.

Uyumlu bir USB dongle olsa bile yazılması gereken kodlar var, tak çalıştır sistem değil.

TP-Link TL-WN725N Nano da kullanan çok Reddit'de.

Normal şartlarda bu iki ürün için de desteklenmeyen bir çip kullanmadıkları sürece çalışmalarında sıkıntı olmaz.

Bendeki çok eski bir kamera direkt çalışmıştı ama çoğu güncel üründe gene config dosyasına giriş yapmak gerekebiliyor. Eski atıl bir telefona Octo4A kurarak çok daha kaliteli video görseli de sağlanabilir.

Her USB Wi-Fi uyumlu değil, Linux desteği olması riski azaltır, ben elimde hazır bulunduğu için YE-7601-A ile denemiştim, ilk günden beri onu kullanıyorum. 169 TL sıfırı.

Uyumlu bir USB dongle olsa bile yazılması gereken kodlar var, tak çalıştır sistem değil.

TP-Link TL-WN725n nano da kullanan çok Reddit'de.

Normal şartlarda bu iki ürün için de desteklenmeyen bir çip kullanmadıkları sürece çalışmalarında sıkıntı olmaz.

Bendeki çok eski bir kamera direkt çalışmıştı ama çoğu güncel üründe gene Config dosyasına giriş yapmak gerekebiliyor. Eski atıl bir telefona octo4a kurarak çok daha kaliteli video görseli de sağlanabilir.

Octo4a mantıklı bir fikir. Bunun için octoprint vs. kurmam gerekiyor mu?

Açıkçası geçmişte salih gürbüz konu açtığında üzerinden geçmiştik, aktif olarak kullanmadığım için detayları hatırlamıyorum, belki arama kutusundan o konuya ulaşabilirsin.

Kablo sorununu çözdüyse belki @Salih Gürbüz kullanıyordur.

Ona bir göz atarım. Bu arada yükseltme sayılmaz ama orcaslicer kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Dilimleyici konusunda sorunu olan varsa yardımcı olurum.

@Siyah Martı bahsettiğiniz konuyu buldum ama SE'den bahsediliyor. Aynı şeyler N4P içinde sorunsuz çalışır mı? Ayrıca telefonu yazıcıya bağlamanın farkı nedir anlayamadım. Sadece eski bir telefona octo4a kurup hızlandırılmış video kaydı alsam ve evde değilken baskının ne alemde olduğunu izleyebilsem benim için yeterli. Yazıcım internete bağlı değil bu arada USB bellek daha güvenilir geliyor. Sizce?

Son düzenleme:
Prusaslicer'dan memnunum şimdilik. Orca'yı başka yerlerde kullanırsam kullanıyorum.

Octo4A ile benim ilgim bahsettiğin konu zamanından öteye gitmedi, deneyebilirsin, kurması zaman alan bir işlem değil.

Telefonu USB'den bağlayınca makineyi bir arayüz üzerinden yönlendirebiliyorsun diye hatırlıyorum ama N4'de Fluidd olduğu için evdeyken bir anlamı pek yok.

Ben aldığım günden beri USB WiFi ile kullanıyorum.Fluidd ekranından başka özelliklere de ulaşabiliyorsun, mesela tablada 10 parça var ve birkaç tanesi yerinden kalkıyorsa tüm baskıyı iptal etmek yerine onları iptal edip gerisinin devam etmesini sağlayabiliyorsun, baskıyı izleyebiliyorsun, ışıkları açıp kapayabiliyorsun, baskı ayarlarıyla oynayabiliyorsun vs. vs.

Bahsettiğin işler için sanırım bazı eklentileri kurmak gerekiyordu ama net hatırlamıyorum. Makineyi yalnız bırakmanı tavsiye etmem, model tabladan ayrılırsa ve hotend plastik dolarsa masraf çıkarır.

Prusaslicer'dan memnunum şimdilik. Orca'yı başka yerlerde kullanırsam kullanıyorum.

Octo4A ile benim ilgim bahsettiğin konu zamanından öteye gitmedi, deneyebilirsin, kurması zaman alan bir işlem değil.

Telefonu USB'den bağlayınca makineyi bir arayüz üzerinden yönlendirebiliyorsun diye hatırlıyorum ama N4'de Fluidd olduğu için evdeyken bir anlamı pek yok.

Ben aldığım günden beri USB WiFi ile kullanıyorum.Fluidd ekranından başka özelliklere de ulaşabiliyorsun, mesela tablada 10 parça var ve birkaç tanesi yerinden kalkıyorsa tüm baskıyı iptal etmek yerine onları iptal edip gerisinin devam etmesini sağlayabiliyorsun, baskıyı izleyebiliyorsun, ışıkları açıp kapayabiliyorsun, baskı ayarlarıyla oynayabiliyorsun vs. vs.

Bahsettiğin işler için sanırım bazı eklentileri kurmak gerekiyordu ama net hatırlamıyorum. Makineyi yalnız bırakmanı tavsiye etmem, model tabladan ayrılırsa ve hotend plastik dolarsa masraf çıkarır.
Porima ve ABG filament kullanıyorum. Tıkanma vs. gibi sorunlarla karşılaşmadım. Tabladan kalkma konusunda ise tablada ayarın kolay kolay bozulmadığı bir seviye buldum ve tabla köşelerinde çok fark olmadığı sürece oto kalibre hallediyo r. Yinede risk almamak için yapıştırıcı kullanıyorum.
Wifi konusuna dönersem internet bağlantısı kopma durumunda baskı kesiliyor mu? Bide hocam bu Fluidd'e telefon kamerası eklenebilir mı yine

WiFi üzerinden dosyayı atınca makine hafızasına kaydediyor, dolayısıyla o tip bir kesinti baskıyı etkilemez.

Telefon kamerası Fluidd'e entegre oluyor mu bilmiyorum ama onun için telefonun da makineye bağlı olması ve iletişim kurabilmeleri sağlayan birşeylerin yapılması gerekiyor olmalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı