Çözüldü Elektirik faturası PC nedeniyle yüksek gelir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
A sınıfı, 450 kwH/yıl ortalama güç tüketimine sahip eski bir buzdolabım var. Söylediklerinizden yola çıkarak diğer elektronik aletlerin de ~40₺ etkisi olsa, ben halen 150₺ bandına çıkabilecek elektrik tüketimini nasıl ve nerede yaptığıma akıl erdiremiyorum. :/

Hiç evden ailenizin yanına ya da tatile gittiğiniz oldu mu? Buzdolabını PC'yi fişten çekip gidince boşta fatura kaç geldi? Boşta bile fatura 70 80 geliyorsa o zaman gerçekten gizli bir tüketim ya da başkasının faturasını ödeme söz konusu olabilir. Benim de aklım pek almadı. Belki buzdolabı eski olduğu için 60 Watt çekmesi gerekirken 300 bile çekiyor olabilir bu değerleri biz sıfırına ve sağlam olduğunu varsayarak alıyoruz elektronik bu zamanla bozuluyor.

Buzdolabı sürekli fişte takılı, şehirden ayrılırken de ki zaten 1 haftayı geçmeyen süreler olduğundan fişini çekmemiştim hiç. Evimde Philips Hue ışıklandırma seti (4 adet), ara ara Netflix için açtığım bilgisayar, gün aşırı 5 dk kullandığım saç kurutma makinesi, haftada birkaç kez 5 dk çalıştırdığım su ısıtıcı dışında düzenli elektrik tüketen bir alet de yok. Evden çıkarken PSU şalterini hep kapatırım mesela.

Acaba EnerjiSA'dan bilgi alabilir miyim bu konuda?

Buzdolabı sürekli fişte takılı, şehirden ayrılırken de ki zaten 1 haftayı geçmeyen süreler olduğundan fişini çekmemiştim hiç. Evimde Philips Hue ışıklandırma seti (4 adet), ara ara Netflix için açtığım bilgisayar, gün aşırı 5 dk kullandığım saç kurutma makinesi, haftada birkaç kez 5 dk çalıştırdığım su ısıtıcı dışında düzenli elektrik tüketen bir alet de yok. Evden çıkarken PSU şalterini hep kapatırım mesela.

Acaba Enerjisa'dan bilgi alabilir miyim bu konuda?

Elbette alabilirsiniz ama onlar size faturanızda yazanları söylerler. Şu alet şu kadar tüketiyor diyemezler ki. Aylık 210kwh kullandığınızı da kendiniz söylemiştiniz ki bu da faturayı tutarlı kılmakta. Maalesef kendiniz çözmeniz gerekiyor diye sanıyorum. Bir de newton sağ olsun onun yasaları gereği elektrik kullanımı her zaman eve giren bütün elektrik doğru orantılı olarak sıcaklık yayar en son bütün enerji ısıya dönüşecek. Evdeki prizdeki şarj aletinden kapalı televizyona her şeyin sıcaklığına bakarsanız elle neyin elektriği içtiğini aşağı yukarı anlayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı