Elektriğe bağlı olmayan laptop adaptörü çarpar mı?

BirEfe

Hectopat
Daha fazla  
Bu tarz şeylere meraklı olduğumdan eski kırık aletlerin falan içini açar incelerim hep. Eski bir laptop adaptörünün içini açtım görselde paylaştığım kısmın altına bakmak istemiştim. Adaptörü avuçladığımda elektrik çarptı beni. Bu nasıl mümkün oluyor ve tam olarak hangi parça çarptı bilen, anlayan çıkar mı?

Dosya Ekleri

• 20240525_220133.jpg
    20240525_220133.jpg
    76,6 KB · Görüntüleme: 37
Bu tarz şeylere meraklı olduğumdan eski kırık aletlerin falan içini açar incelerim hep. Eski bir laptop adaptörünün içini açtım görselde paylaştığım kısmın altına bakmak istemiştim. Adaptörü avuçladığımda elektrik çarptı beni. Bu nasıl mümkün oluyor ve tam olarak hangi parça çarptı bilen, anlayan çıkar mı?

Kablolarda iletkenler olur oradan çarpmıştır.

Açmadan kısa bir süre önce prize taktıysanız kondansatör çarpmıştır.

Şebekeye bağlıyken dokunduysanız iletken herhangi bir noktada sizi elektrik çarpar. Şebekeye bağlı değilse kondantörlerdeki yük tam boşalmamıştır. Siz dokununca devre sizin üzerinizden tamamlanmıştır.

Takribi kaç volttur? Bilgisayar çok eski T4400 mü ne işlemcisi var.

Şebekeye bağlıyken dokunduysanız iletken herhangi bir noktada sizi elektrik çarpar. Şebekeye bağlı değilse kondantörlerdeki yük tam boşalmamıştır. Siz dokununca devre sizin üzerinizden tamamlanmıştır.

Kondansatör boşaldı muhtemelen evet.

Son düzenleyen: Moderatör:

Bende prizdeyken dilimi sokmuştum ve adaptöre çarpmıştı, öldürmüyor.

Hocam sen ne yaptın ya?
Ben çocukken sanayide beni zengin yapacak bir proje bulduğumu düşünüp şarjı matkapı prize bağlamıştım o çarpılmayı unutamıyorum. Nasıl ölmedim emin değilim. Sen böyle deyince aklıma geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı