Elektrik Dalgalanması Cihazlara Zarar Verir mi?

Wheeler Man

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Free World
Bugün 1 saattir elektriklerde dalgalanma ve zayıflık var. Odamın lambası arada bir sönüp yanıyor. Şu an bilgisayar, monitör, modem açık ve aktif olarak çalışıyor. Cihazlarımı kapatmalı mıyım? Akım koruma prizim veya UPS'im yok. Cihazlara zarar gelebilir mi? FSP 500W güncel bir PSU var. Asus VS197 bir monitör ve Asus DSL N16 modemim var.

Verir tabi. Lambayı kontrol et. Az ışık varsa hiç bir şeyi fişe takma. Ek olarak akım korumalı Prizler tercih et.

Işık az değil ama kapanıp açılıyor. Şu an düzeldi galiba. Açık durduğu halde sorun yaşamadım. Yine de bu her zaman böyle olacak demek değil. Diğer sefere dikkatli olacağım.

Mantıken verir usta. Edirne Uzunköprü ilçesinde müthiş bir alt yapı sorunu var. Günde en az 1 ve 2 kez elektrik gider, dalgalanmalar olur. Herhangi bir parçaya zararı olarak bir tek HDD sıkıntısı çektim ''bad sector'' olayı. Kaliteli PSU tercih et bildiğim kadarıyla akım koruması içlerinde var ve akım korumalı priz al bir birini tamamlar. Ben böyle yaptığımdan beri hiç bir sıkıntı yaşamadım Uzunköprü de.

Modem hariç diğer cihazlar üretim kalitesine bağlı.Modem 24 saat açık kalacak şekilde tasarlandığından kendiliğinden kısa devre ve akım korumalı oluyor(%90).

Ayriyeten akım korumalı prizler toprak hattın kaliteli değilse düzgün çalışmaz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı