Elektrik elektronik mühendisi hangi programlama dilini öğrenmeli?

@The Elite kaçırdığın nokta şu, konu sahibi 3. Sınıfım diyor.

Dediklerin doğru, artık bazı okullar Python ile başlıyor. Hatta artık özel okullar tüm mühendislik öğrencilerine Python veriyor, ilk sene.

Ama 3. Sınıfa gelmiş bir EE öğrencisi bana göre Python ile zaman kaybetmemeli.
Hocam saygısızlık etmek istemiyorum kimseye bakın ben kendimi yanlış ifade ettim sanırım. Arkadaş programlama dili öğrenmek istiyorum diyince arkadaşın bilmediğini varsayarak ona göre yeni başlayan birisine göre cevap verdim. Yeni başlayan birisinin malloc ve pointer ile uğraşmasının mantıksız olduğunu düşünüyorum. Kaç yıldır bu işin içindeyim ki beni bile zorluyor. Önce yavaş yavaş loop nedir. Byte binary nedir onları öğrensin, temeli nedir onları anlasın. Memory allocate ile uğraşmasın. İşini hallettikten sonra geriye bir tek memory allocate ve pointer kısımları kalsın. Bana göre en uygunu böyle.

İngilizcesiz yola çıkma yakın. Evet dediğim kişiden kişiye değişir fakat nasıl bir ortamda nasıl bir firmada çalışmak istediğine bağlı olarak ingilizcesiz çok uzuleceğin yerler olacaktır. Bende eem mezunuyum. Evet ingilizce olmadan bir sürü çalışacağın yer bulursun. Ama nasıl yer seni açan bir yer mi olacak tamamen sana bağlı. Sadece çalışmakla bitmiyor. Yanındaki insanlar nasıl kesimler, hayata bakış açıları nasıl ve senin ufkunu ne kadar açar ve geliştirir bunlarda önemli . Yurtdışına açılmanı sağlayacak ya da yurtdışında mesleğinle ilgili kişilerle irtibat kurabileceğin çok iyi firmalar var. Tabi bu tamamen benim istediklerim benim bakış açım . Bunu unutmayın okurken.

Yeni başlayan birisinin malloc ve pointer ile uğraşmasının mantıksız olduğunu düşünüyorum. Kaç yıldır bu işin içindeyim ki beni bile zorluyor. Önce yavaş yavaş loop nedir. Byte binary nedir onları öğrensin, temeli nedir onları anlasın. Memory allocate ile uğraşmasın. İşini hallettikten sonra geriye bir tek memory allocate ve pointer kısımları kalsın. Bana göre en uygunu böyle.

Arka planda nelerin işlediğini bilmene gerek yok, gümbür gümbür yaz gitsin. Java'da da nasılsa garbage collector var ne olduğunu bilmene gerek yok, heap meap hikaye.

İyi mühendis detay bilir, kendini geliştirir; zaten görünce araştırır. Pointer'ların da ne olduğunu bilir, memory management'ın da.

İyi mühendis detay bilir, kendini geliştirir; zaten görünce araştırır. Pointer'ların da ne olduğunu bilir, memory management'ın da.
Ben bilmesin mi diyorum? Anlamak istediğini anlamak kolay. Adam yazılımla ilgili bir şey bilmiyorsa onlarla tabii ki uğraşmayacak. Harvard CS50 dersi C dili üzerine olmasına rağmen önce scratch ile başlıyorlar loopları öğrensin variable nedir öğrensin diye. Detay bilir ama detay öğrenerek başlamaz. İkisi farklı şeyler.

Ben bilmesin mi diyorum? Anlamak istediğini anlamak kolay. Adam yazılımla ilgili bir şey bilmiyorsa onlarla tabii ki uğraşmayacak. Harvard CS50 dersi C dili üzerine olmasına rağmen önce scratch ile başlıyorlar loopları öğrensin variable nedir öğrensin diye. Detay bilir ama detay öğrenerek başlamaz. İkisi farklı şeyler.

Mesajını beğenip devam ediyorum, tartışılacak bir mevzu yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı