Elektrik Elektronik Okuyup Siber Güvenlik Uzmanı Olunabilir mi?

metehanakman01

Femtopat
Ben Anadolu teknik programındayım. Bölüm değiştirme imkanım yok. Değiştirirsem sınıfımda değişir ve ayrıcalıklarımda kaybolur. Siber güvenlik uzmanı olmak istiyorum. Sizce elektrik elektronik okuyup siber güvenlik uzmanı olabilir miyim? İlla bilişim ile ilgili bir dal mı seçmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Anadolu teknik programındayım. Bölüm değiştirme imkanım yok. Değiştirirsem sınıfımda değişir ve ayrıcalıklarımda kaybolur. Siber güvenlik uzmanı olmak istiyorum. Sizce elektrik elektronik okuyup siber güvenlik uzmanı olabilir miyim? İlla bilişim ile ilgili bir dal mı seçmeliyim?
Ben bilişim alanındayım sanırım elektrik elektronikte o tarz kodlamayla ilgili şeyler yok ev aletleri falan var diye biliyorum.

Bende elektrik elektronik okuyorum. Sırf bu bölümü okuyorsunuz diye elektrik ile ilgili bir meslek sahibi olmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz mesleği olabilirsiniz.

Siber güvenlik uzmanı olarak çalışman için bilgin önemlidir, okuduğun veya mezun olduğun yer o kadar fazla önem arz etmemektedir.

Merhabalar,

@dakovey arkadaşımızın dediği gibi, bu konuda bilginiz oldukça önemlidir. Mezun olduğunuz bölüme, çok kurumsal firmalar belki takılabilirler ama geçmiş tecrübelerinizi gördükten sonra kimsenin takılacağını zannetmiyorum. Önemli olan, her zaman için kendinizi geliştirmenizdir. IT ve bu alanla ilgili en önemli şey sertifikalardır. Akredite bir kurumdan alanla ilgili sertifikalarınızı alabilirseniz ilk işinizi bulma potansiyelinizi ve potansiyel maaşınızı arttıracaksınızdır (Ki bu sertifikalar için mülakat ve sınavlar oluyor genelde. Yani bildiğiniz, her yerde gezen, yalandan sertifikalardan değiller.). Ucuz ve değersiz sertifikalar için vakit kaybetmemenizi öneririm. Çünkü ortalıkta çok fazla bu tarz sertifikalar geziyor. Yine de bulunsun diye alabilirsiniz tabii ki ama işverenlerin gözünde bir kıymeti olmadığını bilmenizde fayda var. Daha sonraki çalışma hayatınızda zaten her zaman önceki tecrübeleriniz ve varsa yeni sertifikalarınız size yardımcı olacaktır.

Başarılar!

Geri
Yukarı