Siber güvenlik uzmanı nasıl olunur?

TahaGhost

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba ben Taha. Siber güvenlik alanında uzmanlaşmak istiyorum. Serverlara sızma, kullanıcılara sızma gibi şeyler yapmak istiyorum. Bana yol haritamı gösterirseniz çok mutlu olurum.

Şimdiden teşekkürler.

Roadmap.Sh'ye baktım ama biraz fazlaya kaçıyormuş gibi onun dışında bir şey söylerseniz mutlu olurum.

Bu dediğiniz şeyler illegaldir. Yakalanmanız durumunda ciddi ceza almanız mümkündür. Sanırsam internette siber güvenlik adı altında eğitim veren kişiler ya da kurumlar vardı. Ne kadar güvenilir ya da ne kadar işlevlidir bilemem lakin serverlara sızma, kişisel verileri ele geçirme ya da dediğiniz gibi kullanıcıların hesabın sızma gibi şeyler illegaldir ve bu tür siber sucların cezası ağırdır. Eğer gerçekten öğrenmek istiyorsanız dediğim kurumlara bakıp beyaz şapkalı olarak bir şirkette ya da bir kurumda maaşlı bir şekilde çalışabilirsiniz.

Bu dediğiniz şeyler illegaldir. Yakalanmanız durumunda ciddi ceza almanız mümkündür. Sanırsam internette siber güvenlik adı altında eğitim veren kişiler ya da kurumlar vardı. Ne kadar güvenilir ya da ne kadar işlevlidir bilemem lakin serverlara sızma, kişisel verileri ele geçirme ya da dediğiniz gibi kullanıcıların hesabın sızma gibi şeyler illegaldir ve bu tür siber sucların cezası ağırdır. Eğer gerçekten öğrenmek istiyorsanız dediğim kurumlara bakıp beyaz şapkalı olarak bir şirkette ya da bir kurumda maaşlı bir şekilde çalışabilirsiniz.

Kanka daha siber güvenlikle yazılımla alakalı hiçbir şey bilmiyorum. Nasıl çalışayım?

Kanka daha siber güvenlikle yazılımla alakalı hiçbir şey bilmiyorum. Nasıl çalışayım?

Bu konularda pek bilgim yok. Ayrı bir konu açarak ya da internetten araştırarak bilgi edinebilirsiniz. Veya internetteki siber güvenlik kurumları ile iletişime geçerek sorabilirsiniz.

Network bilgisi, Linux bilgisi, SQL ve Python bilgisi, ardindan payload ve exploit olusturma, sifreleme turleri ve sifreleme yapmayi ogrenme, daha ileri seviye duzey icin sunucu tarafinda kullanilan BSD'leri deneyimleme diye gider de gider.

Bu alan "sunlari ogreneyim de uzman olayim" diyebileceginiz bir alan degil. Surekli her gun kendinize bir sey katmaniz, yenilikleri ogrenmeniz gerekiyor. Sana tavsiyem saydiklarimi ogrenmen olacaktir. Ogrendikce zaten yapabilecegin seyleri kendin kesfediyorsun.

Meslek lisesinde Ağ sistemciliği ve siber güvenlik mezunuyum Siber güvenlik olarak Saldırı planlama oldukça basit fakat önemli olan korumaktadır herkes korumayı yapamaz Siber güvenlik de serfitaki gibi netacad diğer adı ile Cisco dan eğitim alarak rahatlıkla alabilirsin sonra 2 yıllık polisliğe atanıp oradan siber güvenlik polisliğine atanmaya girebilirsin

Network bilgisi, Linux bilgisi, SQL ve Python bilgisi, ardindan payload ve exploit olusturma, sifreleme turleri ve sifreleme yapmayi ogrenme, daha ileri seviye duzey icin sunucu tarafinda kullanilan BSD'leri deneyimleme diye gider de gider.

Bu alan "sunlari ogreneyim de uzman olayim" diyebileceginiz bir alan degil. Surekli her gun kendinize bir şey katmaniz, yenilikleri ogrenmeniz gerekiyor. Sana tavsiyem saydiklarimi ogrenmen olacaktir. Ogrendikce zaten yapabilecegin seyleri kendin kesfediyorsun.

Uzman olurum diye bir şey demedimki zaten. Yavaş yavaş öğrenmek istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı