Elektrik gidip geldikten sonra bilgisayar açılmadı

Oghuz Khan

Hectopat
Daha fazla  
Oyun oynarken bir saniyeliğine elektrik gidip geldi. Birkaç dakika sonra güç tuşuna bastığımda açılmadı.
Aradan bir saat geçmesinin ardından bilgisayarımı açtım, bir yerinden yanık kokusuna benzer bir koku vardı.
Kokuyu bulmak için işlemci ve ekran kartlarını söküp inceledim. Ekran kartının yanacağından şüphelenip ekran kartını takmadan açtım. İşlemci fanı dönüyordu ve anakartın bir bölümünden kıvılcım çıktı. Bu kıvılcım bir saniyelik bir şey değildi. Bilgisayarın açık olduğu süre boyunca buradan kıvılcım çıkıyordu. Benim sormak istediğim, sadece anakartım mı yanmıştır, yoksa diğer donanım birimlerim de yanmış olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakarttan kıvılcım çıkıyor diyorsun, neresinde bu kıvılcım?
Muhtemelen anakart da zarar gördü.

Kondansatörlerde veya bobinlerde problem olabilir.
Anakartın ve güç kaynağının garantisi varsa her ikisini de servise göndermelisin.

Kesin MOSFET'lerden biri yandı. Benzer bir şey bende de olmuştu. Anakart güm arkadaşlar, geçmiş olsun.
Ben EP45C-DS3R modelli anakartların VRM sistemini yakmıştım. Zaten eski bir anakarttı, garantisi yoktu.
Senin anakartın yeni ise garantiye yolla, yaşadığın durumu da bildir. Kullanıcı hatası değil bu. Kabul etmeleri gerek.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı