Elektrik gidip geldikten sonra ekran gelmiyor

Murat Caner

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Bu gün benim PC elektrikten vs. bayağı açıp kapandı ve şu an fanlar dönüyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Ayrıca "bip" sesi de gelmiyor açılırken. Fanlar dönmeye başladığında power tuşuna basılı tuttuğumda kapanmıyor bir de. Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasaya gelen gücü kesip statik elektrşk boşaltın, bunun için gücü kestikten sonra power tuşuna 5-6 defa tekrarlı şekilde basmanız yeterli.
Sonra sistemi çalıştırmayı deneyin, olmazsa tekrar statik elektrik boşaltıp bellekleri tek tek deneyin. Çözüm olmazsa farklı slotlarda deneyin bu yöntemle hangi bellekte yada slotta sorun olabileceği gözlenebilir, tabi sorun buradaysa.

Kasaya gelen gücü kesip statik elektrşk boşaltın, bunun için gücü kestikten sonra power tuşuna 5-6 defa tekrarlı şekilde basmanız yeterli.
Sonra sistemi çalıştırmayı deneyin, olmazsa tekrar statik elektrik boşaltıp bellekleri tek tek deneyin. Çözüm olmazsa farklı slotlarda deneyin bu yöntemle hangi bellekte yada slotta sorun olabileceği gözlenebilir, tabi sorun buradaysa.
Yok düzelmedi
BIOS pilini cikartin, power tusuna bir kac kez basin ve pili tekrar yerlestirin. Eger acilmazsa RAMlerin slotlarini degistirin.

Bu yöntemler de yaramadı

Bu tarz bir durumda nokta atışı sorun bulmak zor, bende genelde deneme yanılma yoluyla bulup çözebiliyorum, tabi çözülebilecek bir sorunsa.
Herşeyden önce statik elektrik boşaltma işini, sisteminizden her donanım sökmeden önce yapmayı alışkanlık haline getirmek gerekiyor, en azından ben alışkanlık haline getirdim, 100 kerede bellek sökecek olsam mutlaka yaparım.
Buradan yola çıkarak, kasaya gelen güç kablosunu PSU dan çıkarın ya da PSU üzerinde açma kapama düğmesi varsa kapatın, power tuşuna tkerarlı şekilde basıp elektriği boşalttıktan sonra işlemci güç kablosunu (1x4 yada 2x4 sizinki nasılsa) 20+4 pin kablosunu, ekran kartı güç kablosunu ve hatta ekran kartını söküp görebildiğiniz bir sorunları olup olmadığına baktıktan sonra yerlerine düzgün ve sağlam şekilde oturtun. Sistemi tekrar çalıştırmayı deneyin.
Olmazsa belleğinizi sökün diğer slot da deneyin, olmazsa diğer ve sonra diğerinde yani hepsinde tek tek deneyin.

Bu tarz bir durumda nokta atışı sorun bulmak zor, bende genelde deneme yanılma yoluyla bulup çözebiliyorum, tabi çözülebilecek bir sorunsa.
Herşeyden önce statik elektrik boşaltma işini, sisteminizden her donanım sökmeden önce yapmayı alışkanlık haline getirmek gerekiyor, en azından ben alışkanlık haline getirdim, 100 kerede bellek sökecek olsam mutlaka yaparım.
Buradan yola çıkarak, kasaya gelen güç kablosunu PSU dan çıkarın ya da PSU üzerinde açma kapama düğmesi varsa kapatın, power tuşuna tkerarlı şekilde basıp elektriği boşalttıktan sonra işlemci güç kablosunu (1x4 yada 2x4 sizinki nasılsa) 20+4 pin kablosunu, ekran kartı güç kablosunu ve hatta ekran kartını söküp görebildiğiniz bir sorunları olup olmadığına baktıktan sonra yerlerine düzgün ve sağlam şekilde oturtun. Sistemi tekrar çalıştırmayı deneyin.
Olmazsa belleğinizi sökün diğer slot da deneyin, olmazsa diğer ve sonra diğerinde yani hepsinde tek tek deneyin.
Katılıyorum. Deneyerek bulabilirsin. Hatta bu işlemlerden sonra anakartın da onboard girişi varsa ekran kartını söküp onboarddan görüntü almayı dene.

Anakart da ekran çıkışı olması görüntü alabileceği anlamına gelmeyebiliyor maalesef. Anakartı onboard ekran kartına sahipse yada işlemcisi APU ise görüntü alabilir fakat bu bilgiye sahip olmadığımız için görüntü alamamasını yanlış değerlendirebiliriz.
Fakat buradan bir şey geldi aklıma, bütün bu zahmetlere girmeden önce kasadan görüntü kablosunu çıkarıp monitörde no signal hatası alacak mısınız bakın, yani monitörün çalışıyor olduğundan emin olmak adına her hangi bir görüntü alabilecek misiniz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı