Elektrik gitmesi sonrası bilgisayarda yavaşlama

Makaleler
15
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--[Ekran Kartı]: GIGABYTE Radeon RX 6600 EAGLE 8 GB
--[İşlemci]: AMD Ryzen 5500
--[RAM]: GoodRam 8GB IRDM PRO 3600MHz CL18 DDR4 [2x8]
--[Anakart]: GIGABYTE B450M K
--[NVMe SSD] Kingston NV2 1 TB

--[Monitör] Gigabyte G24F-2
--[Klavye-Mouse] Logitech MK120
--[Kulaklık] Corsair HS50 Pro

_
Meslek
Öğrenci
Merhaba, dün (ben farklı odadayken) elektrikler gidip geldi ve o esnada bilgisayarım açıktı. Geri döndüğümde kasanın ışıkları hala yanıyordu fakat görüntü yoktu, uyku modu olmadığına eminim. Bilgisayarın tuşundan kapatıp açmak da işe yaramamıştı. PSU'nun kendi tuşundan 10 saniye kapatınca sorun çözüldü ve ekran açıldı.

Bu sefer de genel bir yavaşlık gözüme çarptı. Şu anlık oyunlarda drop göremedim pek. İlk yaptığım şey SFC/scannow yapmak odu ama eksik dosya çıkmadı. Ne yapmalıyım?

SSD hızım [Kingston NV2]:

1715759020224.png

PSU:

1715759055683.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, dün (ben farklı odadayken) elektrikler gidip geldi ve o esnada bilgisayarım açıktı. Geri döndüğümde kasanın ışıkları hala yanıyordu fakat görüntü yoktu, uyku modu olmadığına eminim. Bilgisayarın tuşundan kapatıp açmak da işe yaramamıştı. PSU'nun kendi tuşundan 10 saniye kapatınca sorun çözüldü ve ekran açıldı.

Bu sefer de genel bir yavaşlık gözüme çarptı. Şu anlık oyunlarda drop göremedim pek. İlk yaptığım şey SFC/scannow yapmak odu ama eksik dosya çıkmadı. Ne yapmalıyım?

SSD hızım [Kingston NV2]:

Eki Görüntüle 2195950

PSU:

Eki Görüntüle 2195951

Sistem içerisinde yüklü uygulamalar birbiriyle çakışıyor veya hata veriyor olabilir. Onun dışında depolama aygıtlarınızda hasar görmüş olabilir.

Sistem içerisinde yüklü uygulamalar birbiriyle çakışıyor veya hata veriyor olabilir. Onun dışında depolama aygıtlarınızda hasar görmüş olabilir.
Şimdi baktım da, dosyaları kontrol ettirmeme rağmen GRANDRP sık sık çöküyor. Hiç iyi olmadı.

Şimdi baktım da, dosyaları kontrol ettirmeme rağmen Grand RP sık sık çöküyor. Hiç iyi olmadı.

Bu gibi durumlar için UPS mükemmel bir çözüm oluyor hocam alıp bulundurmanızı tavsiye ederim. Bende elektrik kesintisi sonucu ekran kartımdan oluyordum, zor bela kurtarabildim.

Bu gibi durumlar için UPS mükemmel bir çözüm oluyor hocam alıp bulundurmanızı tavsiye ederim.
UPS'ler genelde çok pahalı ve akım korumalı prizler sadece tek seferliğine kurtarıyormuş diye duydum. O yüzden sadece kaliteli normal bir priz almak ile yetinmiştim.

Şimdi ekran kartı driverı, chipset ve BIOS güncellemesi yapıyorum.

UPS'ler genelde çok pahalı ve akım korumalı prizler sadece tek seferliğine kurtarıyormuş diye duydum. O yüzden sadece kaliteli normal bir priz almak ile yetinmiştim.

Şimdi ekran kartı driverı, chipset ve BIOS güncellemesi yapıyorum.

Pahalı olabilir ama 10 liradan olmak yerine 5 liradan olmak daha iyi değil mi? :D

Voltaj düşüşü falan yaşandıysa bileşenlerden zarar görmüş olan olabilir.
Bazı dosyaları yeniden kurunca epey düzelme oldu fakat GrandRP hala çöküyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı