Elektrik Kesilince BIOS Sıfırlanma ve UEFI Boot Sorunu

agonim

Hectopat
Daha fazla  
Youtube'da Recep Baltaş'ın yaptığı UEFI'den Windows 10 kurma videosunu izledim. Daha önce bu şekilde format atmamıştım. Notebook ASUS K53SV 5 yıllık bilgisayar. Bilgisayarın tek sıkıntısı elektrik kesilince BIOS kendini sıfırlıyor. Bu sebeple de UEFI'den başlamıyor PC. Windows açılmıyor. UEFI'yi tekrar açıp USB'yi tanıtırsam Windows 10 açılıyor. Sorun şu, eski sistemde de format atamıyorum. USB'yi görmüyor, görse de format kısmına gelemiyorum. Secure boot falan her şeyi araştırdım, boot menüsünde öyle bir ayar yok. Dünden beri sekiz saatimi buna harcadım. Tek yöntem olarak CD'den format atmayı denemek kaldı. Yardımcı olursanız sevinirim.

İnsan videoda bi de bunun sıkıntısından bahseder, yıllar sonra elime cd aldım hatta cd den format attım. Cabası elimden 10 saatimi çaldınız. İyiki bu olay format attıktan iki gün sonra başıma geldi yoksa derslerle ilgili bir şeyler indirmemiştim o iki gün içinde.

Sürücüyü biçimlendirmeden temiz kurulum yaparsanız dosyalarınız etkilenmez. Sadece işletim sisteminin oluşturduğu Program Files gibi klasörler Windows.old klasörüne taşınır.

Fişi çekince BIOS sıfırlanması CMOS pilinin bittiğini gösterir. Aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı