Elektrik kesilmesi bilgisayara zarar verir mi?

Bekmez20

Hectopat
Yakın zamanda oturduğum bölgede bir elektrik çalışması mevcut bu yüzden elektrik çok fazla kesiliyor ve elektrik kesilirken çoğu zamanlarda bilgisayarım açık oluyor. Belki de daha önce yüzlerce elektrik gitti ama bilgisayarımın zarar görmesinden korkuyorum. Şimdiye kadar bir şey olmasa da şu an olmasından korkuyorum, PC zarar gördüyse bile zarar gördüğünü nasıl anlarım?
PSU: Corsair 650W 80+

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam nereden anlarsınız bilemem ama önerim akım korumalı priz kullanmanızdır. Tabii bazı kişilerde akım korumalı prizlerin işe yaramadığını söyler ama hiç almamaktan iyidir hocam. Elektrik kesintileri bazen prizleri yakabiliyor topraklama yapmıyor ve cihazlara zara verebiliyor.

PSU modeli yazilmamis ama cok da kotu degildir diye dusunuyorum. Elektrik kesintisinden daha cok aniden elektrik gidip, aniden geri gelmesidir.

Yakın zamanda oturduğum bölgede bir elektrik çalışması mevcut bu yüzden elektrik çok fazla kesiliyor ve elektrik kesilirken çoğu zamanlarda bilgisayarım açık oluyor. Belki de daha önce yüzlerce elektrik gitti ama bilgisayarımın zarar görmesinden korkuyorum. Şimdiye kadar bir şey olmasa da şu an olmasından korkuyorum, PC zarar gördüyse bile zarar gördüğünü nasıl anlarım?
PSU: Corsair 650W 80+
Çalışma ne zaman bitecek? Uzun sürecekse UPS alın derim. 1000+ olsun yeterli UPS.

Elektrik aniden gidip gelmiyor gidiyor 1 saat sonra geliyor zaten elektrik gider gitmez ben direkt PSU'nun Power tuşundan kapatıyorum.

Evet, iyi yapiyorsun.

PSU'nun gerekli korumalar varsa cok da problem olacagini sanmam, eger HDD varsa problem olabilir HDD acisindan.

Yeni nesil PSU ve anakartlar genelde ani elektrik gidip gelmelerinde zarar görmezler. Eğer sisteminiz eski değil ve PSU nuz 80+ sertifikalı ise sadece veri kaybı veya Windows yönünden sıkıntı yaşarsınız. Donanımsal olarak zarar görmezsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı