Elektrik kesintisi sisteme ne gibi zararlar verebilir?

Klarel11

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
FSP 600W 80+ PSU var. Bizim buralarda 2 gündür gece saatleri lodostan elektrikler ilçe olarak komple gidiyor. 4-5 saat gelmiyor. Dün ikincisi oldu işte. İlk olduğunda, internet sadece Youtube'ye girdi, ESET devre dışı kalmıştı. Sonra kendiliğinden düzeldi. Format atayım dedim. Vakit bulamadım, zaten o gece yine elektrik gitti. Şimdi sabah yine açtım. Bu sefer sorun yok. Ama bir zararı olmaz değil mi? Bu gece de kesilirse şikayetçi olacağım. Bilgisi olanlar yazabilirler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer kalitesiz bileşen kullanıyorsanız onlarda sorun yaşama ihtimaliniz daha yüksek. Ancak kafadan "kaliteliyse bir şey olmaz" diyemeyiz. Yine de kaliteli bileşenlerle sorun yaşama ihtimaliniz daha düşük. Alternatif çözümlere yönelebilirsiniz UPS gibi.

UPS bir çeşit batarya power bank gibi düşün PC'yi takıyorsun ona elektrik gittiğinde içinde ne kadar güç varsa ve sistemin gücü ne kadarsa o kadar süre idare ediyor. (PC'yi kapatana kadar yetiyor.)

Akü gibi. Enerjiyi depoluyorsunuz öncesinde, daha sonra elektrik kesintisi olduğunda kullanabiliyorsunuz bu enerjiyi. Çok uzun süreli kullanımlarda yine iş görmeyebilir ancak anlık kesintilerde verilerin ve bileşenlerin korunmasında payı büyük.

Bir ara sık sık giden elektrik kesintilerinden ötürü anakartım yanmıştı. O günden beri UPS(kesintisiz güç kaynağı) kullanıyorum içim rahat artık.

Bu elektrik kesintilerinde PSU'nun önemi hayli büyük. Ne kadar kaliteli olsa da sonuçta insan yapımı bir şey. UPS hiç kullanmadım ve elektrik yüzünden hiç problem yaşamadım bugüne kadar.

Geri
Yukarı