Elektrik Kesintisi Sonrası Çalışmayan PS3

Ömer Gündüz

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Ya bir arkadaşım var, PS3'ü bozuldu. Bu oyun oynarken elektrikler gitmiş, saf dostumda prizden çekmeyi, switch'i kapatmayı felan unutmuş. Açılmıyormuş hiç sonra bu adam bir şeyler yapmış şimdi güç ışığı filan yanıyor ama açınca ekrana görüntü gelmiyor. Sizce bunun ne sorunu vardır? Konsolturk'e göndersek yaparlar mı? Ya da evde deneyebileceğimiz bir şeyler var mıdır? :D Ben belki bi umut açıp macunu yeniledim ama olmadı. ^^

Valla elektrik aniden kesilince bu sorun çok oluyor benim bilgisayarda da oluyordu PC çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor.

Şimdi sana kesin olarak şurası bozuldu nedeni şudur falan diyemeyiz o kadar bilgiye sahip olan yoktur aramızda, sen yine de kurcala olmazsa tamir ettir.

Elektrik kesilmesi değil ama elektrikte dalgalanma veya kesildikten sonra voltajların yüksek gelmesi TV, PC, beyaz eşya vb. gibi eşyaları yakabiliyor. Komşunun elektrikli tüm eşyaları yanmıştı. Başlığı ve açanı görünce direkt bu adamın PS3'den yüzü gülmüyor hiç dedim ki öyle değilmiş. :)

Mr-yamyam bu konu da daha aydınlatıcı cevaplar verebir. Malum elektrikli devreler onun işi :)

Abi ona nasıl giriyorduk ya? Denedim ama beceremedim. Bnim hatırladığım kadarıyla yaptık. Arkadan önce açtık, açma düğmesiyle açtık sonra. Ardından basılı tutarak kapatmaya çalıştık. 3 bip geliyor ama kapanmıyor. PS3'ü ve güç kaynağını açtım baktım ve her şey normaldi. Birde bu zplaystation çok farklı ya. Diğer incelediğim videolarına baktığım bürün FAT kasalarda ısı borulu soğutmalar ve kapalı güç kaynağı vardı. Bunda soğutma blokları var, GPU'yla CPU yanyana değil üstüste, soğutuclar ufak 2 aliminyum küp. Çok çok daha basitti içi. :) Alakası yok ama söyleyeyim dedim ilginç geldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elektrik kesilmesi değil ama elektrikte dalgalanma veya kesildikten sonra voltajların yüksek gelmesi TV, PC, beyaz eşya vb. gibi eşyaları yakabiliyor. Komşunun elektrikli tüm eşyaları yanmıştı. Başlığı ve açanı görünce direkt bu adamın PS3'den yüzü gülmüyor hiç dedim ki öyle değilmiş. :)

Mr-yamyam bu konu da daha aydınlatıcı cevaplar verebir. Malum elektrikli devreler onun işi :)
Elektrik kesintileri cihazı pek bozmaz. Sadece HDD o esnada veri kaydı yapıyorsa bozuk sectörler görülebilir. Ya da bilgi kaybı yaşanabilir.
Bununla beraber elektriğin yeniden gelmesi esnasında, sistem kilitlenebilir. En önemli arızalar ise güç devresindeki yarı iletkenlerin yanmasıyla kendisini gösterir.
Eğer elektronik parçaları değiştirebilecek kadar elektronik bilgin ve becerin var ise buradan bazı yönlendirmeleri yapabilirim.
Aksi takdirde yetkili bir servis ile görüşmelisin.

Elektrik kesintileri cihazı pek bozmaz. Sadece HDD o esnada veri kaydı yapıyorsa bozuk sectörler görülebilir. Ya da bilgi kaybı yaşanabilir.
Bununla beraber elektriğin yeniden gelmesi esnasında, sistem kilitlenebilir. En önemli arızalar ise güç devresindeki yarı iletkenlerin yanmasıyla kendisini gösterir.
Eğer elektronik parçaları değiştirebilecek kadar elektronik bilgin ve becerin var ise buradan bazı yönlendirmeleri yapabilirim.

Abi yapacağım işlemlere bağlı. :D Bir de kullanacağım malzemelere. ARecovery menüye birdaha girmeyi deneyelim bakalım. Birde HDD'yi bilgisayara bağlayıp bir taratmakta fayda var sanırım. Eğer bad sector türevi bir hata alırsak HDD'yi değiştirmek fayda eder mi? Birde hep HDMI ile denedik birde component ile deneyelim mi keza çözünürlük ayarı kaybolmuş olabilir diyordun. Aynısı bana olduydu sadece çözünürlük bozulduydu çünkü. Son olarakta recovery menüden hangi seçeneği seçmek gerekir?

Abi ben de aynı şeyleri söyledim işte :)

Abi yapacağım işlemlere bağlı. :D Bir de kullanacağım malzemelere. ARecovery menüye birdaha girmeyi deneyelim bakalım. Birde HDD'yi bilgisayara bağlayıp bir taratmakta fayda var sanırım. Eğer bad sector türevi bir hata alırsak HDD'yi değiştirmek fayda eder mi? Birde hep HDMI ile denedik birde component ile deneyelim mi keza çözünürlük ayarı kaybolmuş olabilir diyordun. Aynısı bana olduydu sadece çözünürlük bozulduydu çünkü. Son olarakta recovery menüden hangi seçeneği seçmek gerekir?

HDD'de arıza var ise bunu nasıl tespit edebileceksin bilemem. Çünkü PS3'lerin ne tür bir format kullandığını bilmiyorum. Bu tür cihazların kontrolü en iyi şekilde linux altında yapılabilmektedir.
Ancak arızanın HDD arızası olduğunu düşünmüyorum. Çünkü önceki anlatımlarında görüntü yok demişsin.
Bence önce aygıtın güç kaynağının tüm çıkış gerilimlerini ölçmelisin.
Eğer güç kaynağında bazı gerilimler yoksa, belli başlı sigorta direnci kavrulmuş veya bir gerilim regülatörü bozulmuş olabilir.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı