Çözüldü Elektrik kesintisi sonrası donanımda bir sorun olur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kelebek_1034

Hectopat
Makaleler
1
Az önce kısa süreli bir elektrik kesintisi yaşadım ve bilgisayarı tekrar açtım bir sorun yok gibi görünüyor lakin PSU olarak GP-650 kullandığım için içimde şüphe var. Anakartım ASUS Prime B550-Plus. Bu gibi durumlarda illaki sorun olur mu yoksa normal görünse bile parçalar zarar görmüş müdür? Sanıyorum bu durumda oluşan arızalar garanti kapsamına da girmiyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar benimle paylaşabilirse sevinirim. Ayrıca kullandığım PSU'yu değiştirme aşamasındayım, sadece olan ona olsa yine iyi de kurunun yanında yaş da yanmasın. Duruma göre o fiyat düzeyinde varsa 300 liraya kadar UPS de önerebilirsiniz. Nasıl kullanıldığına dair bir bilgim yok ancak zor bir şey olmasa gerek.
Sistem:
Ryzen 5 3600
ASUS Prime B550-Plus
RTX 2060 Super
2x8GB 3000MHz RAM
480GB SSD

Çözüm
Teşekkür ederim. Benim bu konudaki güvencem anakart oldu sanırım dediğiniz gibi.

Güç kaynağından direkt olarak güç alan SSD gibi elektronik parçalar daha risk altında olur. B350 Prime modelinde voltaj koruması mevcuttu B550 için de bu yazıyor "Asus Prime B550 – Plus Anakartın sigortaları yüksek akıma ve kısa devre hasarlarına karşı koruma sağlar". Güç kaynağın bayağı kötüymüş ama anlık kesinti kapasitörlere zarar vermez. Trafoya yıldırım düşerse o ayrı hayatını kaydırır PSU'nun.
Teşekkür ederim. Benim bu konudaki güvencem anakart oldu sanırım dediğiniz gibi.

Güç kaynağından direkt olarak güç alan SSD gibi elektronik parçalar daha risk altında olur. B350 Prime modelinde voltaj koruması mevcuttu B550 için de bu yazıyor "Asus Prime B550 – Plus Anakartın sigortaları yüksek akıma ve kısa devre hasarlarına karşı koruma sağlar". Güç kaynağın bayağı kötüymüş ama anlık kesinti kapasitörlere zarar vermez. Trafoya yıldırım düşerse o ayrı hayatını kaydırır PSU'nun.

Çözüm
SSD'nin bozuldukça yenisini yolladıkları için biraz geciktirdim :D Bir de bulunduğum konumda geçici olarak oturuyorum diye almadım fakat alacağım yakın zamanda aklımda.
O da güzelmiş :D Diğer parçalara bir şey olmasın da en azından.
Güç kaynağından direkt olarak güç alan SSD gibi elektronik parçalar daha risk altında olur. B350 Prime modelinde voltaj koruması mevcuttu B550 için de bu yazıyor "ASUS Prime B550 – Plus Anakartın sigortaları yüksek akıma ve kısa devre hasarlarına karşı koruma sağlar". Güç kaynağın bayağı kötüymüş ama anlık kesinti kapasitörlere zarar vermez. Trafoya yıldırım düşerse o ayrı hayatını kaydırır PSU'nun.

Trafoya yıldırım düşmesin hocam aman hadi kedi olsa neyse :D Şaka bir yana güç kaynağını en kısa sürede değiştireceğim zaten. Bugün bir arkadaş 350 liraya almak istedi elimdeki PSU'yu ama yapamadım yani büyük vebal altında kalınabilir ki zaten ağır yükte normal dışında bir ses çıkartıyor dolayısıyla garantiye yollayıp yerine başka bir model taktırmayı düşünüyorum.

O da güzelmiş :D Diğer parçalara bir şey olmasın da en azından.

Trafoya yıldırım düşmesin hocam aman hadi kedi olsa neyse :D Şaka bir yana güç kaynağını en kısa sürede değiştireceğim zaten. Bugün bir arkadaş 350 liraya almak istedi elimdeki PSU'yu ama yapamadım yani büyük vebal altında kalınabilir ki zaten ağır yükte normal dışında bir ses çıkartıyor dolayısıyla garantiye yollayıp yerine başka bir model taktırmayı düşünüyorum.

Sat gitsin. Ben en kötü güç kaynağını kullandım hem de 3,5-4 sene. Aha şu;

Bundan geçtiğim model de bu;

En dipten en tepeye yükseltme oldu ama değdi mi değdi. İşlemci ve ekran kartı sıcaklıkları bile 3-5 derece düştü oyundayken. Sen bu güç kaynağını uzun süre de kullanabilirsin fakat hem alıcısı varsa hem de iyisini alacak bütçen varsa şu ekonomik durumda yapıştır gitsin. Sistemine uygun kaliteli bir Gold Plus bir ömür götürür.

Sat gitsin. Ben en kötü güç kaynağını kullandım hem de 3,5-4 sene. Aha şu;

Bundan geçtiğim model de bu;

En dipten en tepeye yükseltme oldu ama değdi mi değdi. İşlemci ve ekran kartı sıcaklıkları bile 3-5 derece düştü oyundayken. Sen bu güç kaynağını uzun süre de kullanabilirsin fakat hem alıcısı varsa hem de iyisini alacak bütçen varsa şu ekonomik durumda yapıştır gitsin. Sistemine uygun kaliteli bir Gold Plus bir ömür götürür.
Tam dediğiniz gibi olmuş hocam güle güle kullanıyorsunuz sanıyorum :D
İnsan watt değerine kanıyor, fiyatına kanıyor veya başka seçeneği olmadan el mahkum alıyor ama sonra pişman oluyor işte.
Bütçem çok yok ama sıfırı 420 lira olan, deyim yerindeyse "dandik" bir ürünü 350 lira gibi bir fiyata satarsam biraz da üzerine koyup(300 lira civarı) iyisini almayı hakediyorum bence :D
Ancak yine de dediğim gibi bozuk olduğunu düşünüyor(belki de sadece coil whine ama böyle sanki bir akım sesi geliyor gibi oluyor) iken satmak hoş olmazdı, alıcı arkadaşa da durumu izah edip "garantiden sıfırı dönünce iletişime geçerim ama ben çok önermiyorum" demiş bulundum ve yine de pişman değilim bir garantide bakılsın ona göre hareket edeceğim. Eğer oluyorsa zaten garantiden başka bir ürünle, üzerine gereken ücreti koymamla beraber değişimini isteyeceğim. Gerçekten ne kadar önemli bir bileşen olduğunu geç de olsa anlıyor insan.
Daha önce de sizinle konuşmuştuk sanıyorum bu konuda. PSU önerinizi almıştım diye hatırlıyorum. Teşekkür ederim tekrardan. İyi sosyaller...
Hassas donanımlara - SSD veya HDD - zarar gelebilir. Bad Sector taraması yaptırın disklere.
Tam tarama yaptırdım, bir sorun gözükmüyor. Tekrardan teşekkürler.

Son düzenleme:
Düz elektrik kesintisi sisteme zarar vermez. Benim Prime B-350 Plus 3 senede 100 tane kesinti görmüştür. Hem eski güç kaynağım da C4 tipiydi. Voltaj dalgalanmaları çok fazla olursa en fazla güç kaynağına zarar verir ki en kötü durumda bile bu tarz bir anakartın kapasitörleri kendisini ve üzerindeki donanımı koruyacak kadar kalitelidir.
Hocam peki MSİ B450M A PRO MAX in varmıdır voltaj koruması?
Konudan 2 yıl geçmiş ama :D.

Yeni konular

Geri
Yukarı