Elektrik kesintisinden bilgisayar nasıl korunur?

Flexery

Hectopat
Arkadaşlar ben yeni yeni sistem almayı düşünüyorum bir daha bu kadar parayı veremem. Bizim buralar elektrik kesintisi sıklıkla olur. Bu kesintileri UPS dışında ne ile koruyabilirim. PSU sanırım GameGaraj 650W 80+ olacak. Kesinti bilgisayara zarar verir mi? Ekran kartını yakma vb.

Her kesintide ekran kartı yanacak diye bir şey yok. Akım koruyucu priz kullanabilirsin, kaliteli olmasına dikkat et.
Önerin nedir ? Marka model veya link atar mısın?
Akım koruyucu priz alabilirsiniz, onun dışında PSU iyiyse zaten bir şey olmaz.
Hocam Gamegaraja sordum işte giderse diye psu koruması vardır dedi.

Akım korumalı prizler yüksek voltajdan korur. Bildiğim kadarıyla voltaj dalgalanması veya düşük voltajdan korumaz. Kesintiden sonra güç kablosunu prizden çıkarmanız elektrik tekrar geldiğinde yüksek voltajdan bilgisayarınızı korur. Akım korumalı priz yerine tam koruma için UPS almanız daha doğru. Kaliteli ve korumaları tam olan bir PSU'ya sahipseniz bence UPS şart değil. Bu korumalardan dolayı o kadar para ödüyoruz ne de olsa...

Dairenin ana elektrik dağıtım şebekesi trifaze değilse akım korumalı priz bir işe yaramaz, monofaze 230V gerilim verir en fazla. Eğer binanın ya da dairenin ana bağlantısı trifazeden çekilmişse 380-400V gibi "anlık" değerler görülmesi mümkün. Sadece bu senaryoda akım korumalı priz senin için bir nebze güvenlik sağlar.

Bunun dışında elektrik kesintilerinden sistemini asıl koruyacak şeyi zaten biliyorsun. UPS kullanmazsan monofaze ve topraklamalı bir hatta elektrikle ilgili bir sorun yaşama ihtimalin düşük. Yine de çok sık elektrik kesintisi yaşadığın bir yerdeysen UPS almanda fayda var.

Dairenin ana elektrik dağıtım şebekesi trifaze değilse akım korumalı priz bir işe yaramaz, monofaze 230V gerilim verir en fazla. Eğer binanın ya da dairenin ana bağlantısı trifazeden çekilmişse 380-400V gibi "anlık" değerler görülmesi mümkün. Sadece bu senaryoda akım korumalı priz senin için bir nebze güvenlik sağlar.

Bunun dışında elektrik kesintilerinden sistemini asıl koruyacak şeyi zaten biliyorsun. UPS kullanmazsan monofaze ve topraklamalı bir hatta elektrikle ilgili bir sorun yaşama ihtimalin düşük. Yine de çok sık elektrik kesintisi yaşadığın bir yerdeysen UPS almanda fayda var.

Hocam ben nereden anlarım monofaze mi trifaze mi olduğunu?

Elektrik tesisatından anlayan birine sorarsan gelip bakabilir. Eski binalarda monofaze dağıtım olur çok büyük oranda, yeni binalarda trifaze bazen tercih edilebiliyor.

Geri
Yukarı