Elektrik kesintisinden sonra ilk açılışta yüksek fan sesi

MYSTIC_TR

Centipat
Merhaba başlıkta da yazdığım gibi elektrik gitti sonra geldi geldiğinde bilgisayarı açtım bilgisayardan hiç gelmediği kadar bir fan sesi geldi acaba bir parçasında sorun çıkmış mıdır şu an açılıyor ama merak ettim çünkü daha önceden hiç o kadar ses gelmemişti.

Fan sesi ilk açılışta kısa bir süreliğine yüksek kaldıysa normaldir. Özellikle laptop makinelerde son kapatmada fan hızı yüksek iken kapatılmış ise bir sonraki açılışta fanlar hızlı başlayıp birden yavaşlayabiliyor.

Bilgisayar açılıyor şu an o ses gelmiyor ama neden öyle bir şey oldu merak ediyorum söyler misiniz?

BIOS ayarı yaparken ya da ayarlar sıfırlanınca sanırım fan kontrol kısa süreliğine devre dışı kalıyor ve tam devirde dönüyor elektrik gittiğinde ufak bir restart gibi olmuş olabilir o yüzden fan tam devirde dönmüştür. Kısaca ilk açılışta böyle yapıp sonra normal devam ettiyse sıkıntı yok.

Bazen ani kapanma BIOS ayarlarını sıfırlanması ile sonuçlanabiliyor. (CPU çıkarıldığı zaman "New CPU installed" demesi gibi.)
Eğer FAN profili ayarlıysa, o ayarın sıfırlanmış olma ihtimali var. Kontrol edin.

Geri
Yukarı