Elektrik kesintisinden sonra sisteme zarar gelmiş midir?

AIDA64 ile kontrol edin ve ünlem yoksa, sorun yoktur. Eğer HD Tune Error Scan'de de sorun yoksa rahat edebilirsiniz. Eğer testi yaptığınız depolama birimi katı hal sürücüsü (SSD) ise kalibrasyon zaten söz konusu olmadığı için bu şekilde bir sonuç almış da olabilirsiniz. Zira kesintilerde riski en yüksek olan donanımlar sabit disklerdir. Sisteminizde sabit disk var ise, onun değerlerine bakmanızı öneririm.

Bu konuda bir şey sormak istiyorum. (Tamamen oyun amaçlı bir sistemde) 5 yıllık HDD kullanmaktayım (WD Caviar Black) her şeyiyle sapasağlam olduğuna eminim takılmalar yavaşlık vb bad sector'lük bir şey yok gayet temiz. Yalnız işte HD Tune, Aida64 vb yerlerden de HDD scan yapmaya çekiniyorum doğrusu benim güzelim emektarım HDD'ye kırmızı ünlem error scan bad sector bir şey bulursa yanarım.

Oyunların kurulu olduğu diyelim 1 TB HDD'ye şu an HD Tune Aida64 taratsam -tarama scan işlemi anında hatta 'disk defrag' için de bunu soruyorum HDD %100 full anlamda işliyor olacak- bunun diske bir zararı ziyanı olur mu ne dersiniz?.

---
@@kiraqueen
Elektirik kesintileri için soran arkadaşa en acilinden bir UPS öneriyorum kesinlikle elektirik kesintilerinden sistemin zarar görmemesi için (sistemi o an 5-10 dk içerisinde güvenli kapatıp/çıkmak amaçlı) en önemli çare UPS. Bunun dışında sisteminde kullandığı PSU kalitesine Gold sertifikalı olmasına çok dikkat etsin sonrasını koyvergitsin yani elektirik kesintisi voltaj düşmesi çıkması falan HDD-SSD hiç bir şeye zararı olmaz içi rahat olsun.

Bu konuda bir şey sormak istiyorum. (Tamamen oyun amaçlı bir sistemde) 5 yıllık HDD kullanmaktayım (WD Caviar Black) her şeyiyle sapasağlam olduğuna eminim takılmalar yavaşlık vb bad sector'lük bir şey yok gayet temiz. Yalnız işte HD Tune, Aida64 vb yerlerden de HDD scan yapmaya çekiniyorum doğrusu benim güzelim emektarım HDD'ye kırmızı ünlem error scan bad sector bir şey bulursa yanarım.

Oyunların kurulu olduğu diyelim 1 TB HDD'ye şu an HD Tune Aida64 taratsam -tarama scan işlemi anında hatta 'disk defrag' için de bunu soruyorum HDD %100 full anlamda işliyor olacak- bunun diske bir zararı ziyanı olur mu ne dersiniz?.

Ben insanlardaki bu durumu anlamıyorum gerçekten. Bu aletler çalışsın diye yapılmış , %100'de kullansan %1'de kullansan o plaka dönecek okuyucu plakaya dokunacak vb. Ne yaptığının pek fazla bir önemi yok yani. Araba alırken ekspere götürüyorlar , orada dyno'ya bağlanıyor araç ve arabayı zorluyorlar. Senin Aida64 ile HDD'ne yaptığın işlemle aracını dyno'ya bağlaman arasında bir fark yok. Bazı şeyleri test etmek gerekir.

---
@@kiraqueen
Elektirik kesintileri için soran arkadaşa en acilinden bir UPS öneriyorum kesinlikle elektirik kesintilerinden sistemin zarar görmemesi için (sistemi o an 5-10 dk içerisinde güvenli kapatıp/çıkmak amaçlı) en önemli çare UPS. Bunun dışında sisteminde kullandığı PSU kalitesine Gold sertifikalı olmasına çok dikkat etsin sonrasını koyvergitsin yani elektirik kesintisi voltaj düşmesi çıkması falan HDD-SSD hiç bir şeye zararı olmaz içi rahat olsun.
Ben bu duruma "para verdiğin ürünü sırtlamak" diyorum. Bütün olası sorunlarına rağmen koca koca firmaların ürünlerine toz kondurmamış da oluyorsunuz aynı zamanda. Eğer herkes yeterince dürüst olup sorun yaşadığını fark edecek cesarete sahip olsaydı zaten firmalar, kanunlara uyarak sorunlarını gidermek, ürünleri değiştirmek zorunda kalırdı. Mümkünse sorun olduğundan emin bir psikoloji ile test edin ve sonucu bize aktarın.

Geri
Yukarı