Elektrik gitmesinin sisteme zararı nedir?

Yer
İstanbul/Ataşehir
Evdeki şalterin yanlışlıkla kasanın bulunduğu odadaki tuşunu indirdim dün akşam. Bunun sisteme donanımsal veya yazılımsal yönden ne gibi zararları olur? Bazıları yüklü olan işletim sistemini bozabilir diyor veya donanımlara zararı olur diyor.
Kullandığım priz;
PSU olarak da Aerocool KCAS 600W 80 Plus Bronze(12V 540W) kullanıyorum.
İlgilenirseniz teşekkürler.

Hocam PSU sağlam korumalı bir ürün. Akım koruma prizi de iyi. Fakat akım korumalı priz içinde bulunan varistör sayesinde yüksek voltaj koruması yapar. Kesintiye karşı hiçbir şey yapamaz. PSU'da koruma var. Büyük ihtimalle sistemin zarar görmedi. Zaten çalışıyorsa sağlam demektir. Her ne kadar ekipmanlar korumalı olsa bile teknik servisler elektrik kesintisinden kaynaklı arızalarda problem çıkarırlar. UPS kullan derler.

BIOS kurarken giderse geçmiş olsun. Ama normal bir durumda giderse. Kalitesiz gp, pb, Frisby gibi PSU'lara sahipsen PSU'ların aktif korumasıda olmadığı için tüm sistem riske girer.

Normal bir elektrik kesintisi sadece veri kaybı yaşatır. Eğer çok sık oluyorsa hard disk'lerde soruna yol açabilir. Çünkü içindeki disk döner halde iken elektrik gittiğinde frenler çalışmıyor ve boşa dönüyor.
Ancak ülkemizde normal olmayan elektrik kesintileri de bolca mevcut. Bunlar arasında kamçılanma sonrası kesintiler en tehlikeli olanları. Kamçılanma demek, voltajın bir kaç ns boyunca anormal yükselmesi ve sistem bunu kaldıramadığı için elektriğin gitmesi demek. Korumalı prizler ya da UPS cihazları da burada hayat kurtarıcı rol oynuyor. Çünkü bu tip kesintilerde o en en yüksek güç tüketen cihaza en büyük darbe iner. Örneğin oyun oynatan bir PC o an yüksek güç tüketiyordur.

Normal bir elektrik kesintisi sadece veri kaybı yaşatır. Eğer çok sık oluyorsa hard Disk'lerde soruna yol açabilir. Çünkü içindeki disk döner halde iken elektrik gittiğinde frenler çalışmıyor ve boşa dönüyor.
Ancak ülkemizde normal olmayan elektrik kesintileri de bolca mevcut. Bunlar arasında kamçılanma sonrası kesintiler en tehlikeli olanları. Kamçılanma demek, voltajın birkaç NS boyunca anormal yükselmesi ve sistem bunu kaldıramadığı için elektriğin gitmesi demek. Korumalı prizler ya da UPS cihazları da burada hayat kurtarıcı rol oynuyor. Çünkü bu tip kesintilerde o en en yüksek güç tüketen cihaza en büyük darbe iner. Örneğin oyun oynatan bir PC o an yüksek güç tüketiyordur.

İyi ki oyun oynanmıyordu o sırada😀

Evdeki şalterin yanlışlıkla kasanın bulunduğu odadaki tuşunu indirdim dün akşam. Bunun sisteme donanımsal veya yazılımsal yönden ne gibi zararları olur? Bazıları yüklü olan işletim sistemini bozabilir diyor veya donanımlara zararı olur diyor.
Kullandığım priz;
PSU olarak da Aerocool KCAS 600W 80 Plus Bronze(12V 540W) kullanıyorum.
İlgilenirseniz teşekkürler.

Eğer PSU dandikse ızgara kokuları gelmeye başlar zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı