Elektrik Mühendisliği vs Bilgisayar Mühendisliği

TwiX66

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, bu yıl üniversite sınavından 47k sıralama yaptım ve bu yaşıma kadar kendimi hep bilgisayar mühendisliği için hazırladım. İleriki hayatımda da şirketlerde yazılımcı olarak çalışmak istiyorum. Kendimi hep 30k ve üstündeki okullar için hazırlamıştım hiç böyle bir sıralama yaparsam ne yaparım diye düşünmemiştim. Bildiğiniz gibi bilgisayar mühendisliğinin ve yazılım mühendisliğinin sıralamaları uçtu. Ben büyük ihtimal 47klık sıralamamla bu yıl 50klık yerlere anca girerim. Ancak elektrik elektronik mühendisliğinde sıralamalar nispeten daha iyi, mesela ege ve dokuz eylül veya Eskişehir teknik gibi bilindik okulların tutma ihtimali var.

Sorum şu elektrik elektronik mühendisliği okuyarak kendimi yazılımcı olarak geliştirebilir miyim yoksa son dakika hayatımın hatasını mı yaparım? Rica ediyorum bana akıl verin çok kararsızım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence bilgisayar ve yazılım mühendisliklerinden düşebildiğiniz kadar düşün okumak isteyeceğiniz, sonra devamına elektrik-elektronik mühendisliklerini ekleyin. Ayrıca Ankara Üniversitesi'ne "yapay zeka ve veri" ve "yazılım" mühendisliği açıldı. Çok az bilgi bulabilirsiniz ama listenize eklemeyi düşünün derim.

Mezuna kalmayı da düşünebilirsin. Derece yapıp BOÜN gibi yerlere de girebilirsiniz.
Zaten bu sene 2. sınav senemdi. 150k dan 47k ya çekebildim en fazla. Bir mezun senesi daha kaldırabilecek gücüm yok.

Bence bilgisayar ve yazılım mühendisliklerinden düşebildiğiniz kadar düşün okumak isteyeceğiniz, sonra devamına elektrik-elektronik mühendisliklerini ekleyin. Ayrıca Ankara Üniversitesi'ne "yapay zeka ve veri" ve "yazılım" mühendisliği açıldı. Çok az bilgi bulabilirsiniz ama listenize eklemeyi düşünün derim.
Aldığım sıralamayla büyük ihtimal 50k daha düşük üniversitelere girebileceğim. Bu sıralamadaki çoğu okul da çok fazla adı duyulmamış, dağ başındaki okullar. Benim hedefim iyi bir eğitimin yanında sosyal bir ortamda okumaktı ama olmadı maalesef. Her zaman duyuyordum farklı bir bölüm okuyup yazılımcılık yapan insan hikayelerini, o sebeple ani bir fikir değişimi geldi aklıma.

Ayrıca teşekkür ederim yapay zekadan haberim yoktu bakacağım.

@TwiX66 Rica ederim. Demek istediğim İKÇÜ bilgisayar 55 bin ile kapatmış mesela böyle bir iki güzel olabilecek yer bulursanız yazabilirsiniz. Tabii Ege, Dokuz Eylül EEE yine de size daha mantıklı geliyorsa bunları üste yazarsınız.

Merhaba arkadaşlar, bu yıl üniversite sınavından 47k sıralama yaptım ve bu yaşıma kadar kendimi hep bilgisayar mühendisliği için hazırladım. İleriki hayatımda da şirketlerde yazılımcı olarak çalışmak istiyorum. Kendimi hep 30k ve üstündeki okullar için hazırlamıştım hiç böyle bir sıralama yaparsam ne yaparım diye düşünmemiştim. Bildiğiniz gibi bilgisayar mühendisliğinin ve yazılım mühendisliğinin sıralamaları uçtu. Ben büyük ihtimal 47klık sıralamamla bu yıl 50klık yerlere anca girerim. Ancak elektrik elektronik mühendisliğinde sıralamalar nispeten daha iyi, mesela ege ve dokuz eylül veya Eskişehir teknik gibi bilindik okulların tutma ihtimali var.

Sorum şu elektrik elektronik mühendisliği okuyarak kendimi yazılımcı olarak geliştirebilir miyim yoksa son dakika hayatımın hatasını mı yaparım? Rica ediyorum bana akıl verin çok kararsızım.
Yıldız Teknik elektrik mühendisliği gelebilir o sıralamaya araştırabilirsin.

Yıldız Teknik elektrik mühendisliği gelebilir o sıralamaya araştırabilirsin.
Evet dediğim gibi çok daha iyi üniversitelerde elektrik-elektronik gibi bölümleri tutturabiliyorum ama o bölümleri okuyup yazılıma yönelme hayali büyük bir hata mı olur onu bilemiyorum. Sırf iyi üniversite uğruna bölümümü değiştirip ilerde büyük pişmanlıklar yaşamak istemiyorum.

Benim de durumum aynı. YKS'de 46 bin yaptım, sene boyunca bilgisayar mühendisliği düşündüm aslında ama bu sıralamaya istediğim okullarda gelmiyor. EEM'yi düşündüğümde diğer mühendislik bölümlerine kıyasla bilgisayara en yakın bölüm sanırım. Ne yapacağım bilmiyorum takibe aldım konuyu.

Son düzenleme:
Zaten bu sene 2. sınav senemdi. 150kdan 47k ya çekebildim en fazla. Bir mezun senesi daha kaldırabilecek gücüm yok.

Aldığım sıralamayla büyük ihtimal 50k daha düşük üniversitelere girebileceğim. Bu sıralamadaki çoğu okul da çok fazla adı duyulmamış, dağ başındaki okullar. Benim hedefim iyi bir eğitimin yanında sosyal bir ortamda okumaktı ama olmadı maalesef. Her zaman duyuyordum farklı bir bölüm okuyup yazılımcılık yapan insan hikayelerini, o sebeple ani bir fikir değişimi geldi aklıma.

Ayrıca teşekkür ederim yapay zekadan haberim yoktu bakacağım.

Vallahi kardeşim tamamiylen aynıyız ben de ilk sene 158k yapmıştım geçen sene 47001 sıralama yaptım. Ben de bilgisayar mühendisliği istiyordum fakat güzel yerler gelmiyordu maalesef. Antalya'da yaşıyorum son şans abü PC yazdım 46500 kapattı giremedim ve Akdeniz eem ye yerleştim. Açıkçası pişman değilim çünkü bu bölümden kendini geliştirip yazılım mühendisi veya gömülü sistem mühendisleri çıkıyor. Benim de amacım bu ikisinden birisi olmak. Eem dersleri PC'den farklı olmasına nazaran ufak programlama dersi alıyosun. Böyle eem seçip de yazılımcı olmak tabii ki de olur ama PC mühendisliği okuyanlara göre daha fazla emek sarf etmemiz gerek.

Evet dediğim gibi çok daha iyi üniversitelerde elektrik-elektronik gibi bölümleri tutturabiliyorum ama o bölümleri okuyup yazılıma yönelme hayali büyük bir hata mı olur onu bilemiyorum. Sırf iyi üniversite uğruna bölümümü değiştirip ilerde büyük pişmanlıklar yaşamak istemiyorum.
Elektrik-elektronik mühendisliği ile elektrik mühendisliği programları (YTÜ, İTÜ, KOÜ), birbirinden çok farklıdır. Bu farkı da iyice araştırıp karar vermenizi tavsiye ederim.

Bir de yapay zeka ve yazılım mühendisliği gibi yeni programlara, teknik üniversiteler açmadan yönelmemek lazım gibi geliyor bana.

Geri
Yukarı