Elektrik prizleri ve uzatma kabloları nasıl güvenli kullanılır?

Murathan0

Hectopat
Herkese merhaba. Az önce telefonum şarjdayken birden şarj olmayı bıraktı. Ben de başka şarj aleti ile denedim. Kabloyu başka adaptöre takınca şarj etti ama bu sefer başka kablo alıp şarj etmeyen adaptöre taktım şarj etmedi. Adaptörüm orijinal ama kabloyu ucuza A101'den veya benzeri diğer marketlerden almıştım galiba. Aylardır da kullanıyorum.

--- Orijinal şarj aleti veya sıkıntı yapmayacak ve bozmayacak adaptör nereden bulabilirim?

Sonra komşuyu arayıp söylediğimde prizi çok kullandığımı söyledi. Odamda tek priz olduğu için bir tane beşli uzatma kablosu takılı. İlk uzatma kablosunda modem, TV falan takılı. O uzatma kablosuna da bir tane üçlü kablo taktım. Ona da bilgisayarın kasası, monitörü ve genelde şarj aletim takılı. Bana böyle kullanmamam gerektiğini söyledi. İki tane kullanmak sıkıntıymış ve Allah korusun yangın çıkabilirmiş. Öyle mi? Ve öyleyse ne yapmalıyım? Yazan herkese teşekkür ederim.

Herkese merhaba. Az önce telefonum şarjdayken birden şarj olmayı bıraktı. Ben de başka şarj aleti ile denedim. Kabloyu başka adaptöre takınca şarj etti ama bu sefer başka kablo alıp şarj etmeyen adaptöre taktım şarj etmedi. Adaptörüm orijinal ama kabloyu ucuza A101'den veya benzeri diğer marketlerden almıştım galiba. Aylardır da kullanıyorum.

--- Orijinal şarj aleti veya sıkıntı yapmayacak ve bozmayacak adaptör nereden bulabilirim?

Sonra komşuyu arayıp söylediğimde prizi çok kullandığımı söyledi. Odamda tek priz olduğu için bir tane beşli uzatma kablosu takılı. İlk uzatma kablosunda modem, TV falan takılı. O uzatma kablosuna da bir tane üçlü kablo taktım. Ona da bilgisayarın kasası, monitörü ve genelde şarj aletim takılı. Bana böyle kullanmamam gerektiğini söyledi. İki tane kullanmak sıkıntıymış ve Allah korusun yangın çıkabilirmiş. Öyle mi? Ve öyleyse ne yapmalıyım? Yazan herkese teşekkür ederim.
Telefon modelini internete yazarak uygun bir adaptör bulabilirsin. Bence şarj oluyorken kullanmayın.

Telefon modelinin ihtiyacı olan güce göre adaptör aramanı öneririm. Orijinal adaptör kullanmak en doğrusudur ama ben güvenilir markaları daha çok tercih ediyorum şu ana kadar sorun yaşamadım. Spigen'i önerebilirim. Diğerleri hakkında pek fikrim yok.
Tek Priz'e bu kadar fazla cihaz takmak bence de pek sağlıklı değil ama bir elektrik tesisatçısına danışın. Çünkü bahsettiğiniz yangın vs. durumu genellikle tesisatın kalitesine bağlı. Yeni bir ev de otursanız bile bazı insanlar kaliteli ayağına, kalitesiz kablolar kullanabiliyor.
İşini bilen bir elektrikçi bulmaya dikkat edin. Sorsan herkes uzman takılıyor.

Doğru bir şekilde yapılan evin tesisatında bir priz sortisinden yani bir prizden eğer 2.5 mm² kablo kullanıldı ise 3500W'a kadar dayanır. Fakat üçlüden diğer üçlüye uzatma yapmak sıkıntılı bir durumdur. Çoğu üçlü yüksek akım çeken fırın, ütü, çamaşır makinesi vb. cihazları çalıştıracak kablo çapı kullanmaz. Genellikle 1.0 mm² veya 1.5 mm² kullanırlar (eğer kalitesiz üçlü ise durum çok daha vahimdir.) Bu şekilde kullanacaksanız daha kalın kablolu kaliteli üçlü kullanmalısınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı