Elektrikli araç almak mantıklı mı?

Bonita

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bildiğiniz üzere elektrikli arabalara indirim geldi ve Peugeot E-2008 1.000.000'TL'ye indi. Ankara'da yaşıyorum. Şarj istasyonlarının durumu nedir, herhangi bir sorun yaşar mıyım, elektrikli yerine benzin-mazotlu araç mi tercih etmeliyim (normal 2008)?

O paraya ikinci el BMW 525 Audi A6 Mercedes E250 falan alırsın elektrikli arabalar tırt zevk vermez. Sıfır dersen Corolla ve onun arasında seçim yapabilirsin ama tavsiye etmem.

O paraya ikinci el BMW 525 Audi A6 Mercedes E250 falan alırsın elektrikli arabalar tırt zevk vermez. Sıfır dersen Corolla ve onun arasında seçim yapabilirsin ama tavsiye etmem.
Ben arabayı bağırtmak için veya sol şerite hakim olmak için almayacağım, üstelik saydığınız arabalarin maliyetleri çok yüksek. Elektrikli arabalar neye göre tırt bu arada? Belli bir tarihten sonra artık sadece elektrikliler kullanılmaya başlanacak. Şu anlık durum nasıl ben onu merak ediyorum. Uzun yolda giderken şarjı biterse rahatça doldurabilir miyim?

Ben alınabileceğini düşünüyorum. Şarj konusunu sıkıntı etmemek gerek. Sonuçta şarj istasyonlarını gösteren haritalar dahi mevcut. Artık AVM'lerde bile şarj istasyonları var.

Ben arabayı bağırtmak için veya sol şerite hakim olmak için almayacağım, üstelik saydığınız arabalarin maliyetleri çok yüksek. Elektrikli arabalar neye göre tırt bu arada? Belli bir tarihten sonra artık sadece elektrikliler kullanılmaya başlanacak. Şu anlık durum nasıl ben onu merak ediyorum. Uzun yolda giderken şarjı biterse rahatça doldurabilir miyim?
Şu an fazla şarj istasyonu yok olsa da hemen dolmuyorlar hiç tavsiye etmem.

Elektrikli arabalar için bence daha erken. Şarj süreleri çok uzun, uzun mesafelere gidileceği zaman planlama yapmak gerekiyor üstelik gittiğin yerde boş istasyon yoksa senden öncekini de uzun süre beklemen gerekecek. Menziller zaten kısa ama özellikle kış aylarında daha da kısalıyor. 7-8 yıl sonra pillerin kapasitesi iyice azalıp menzil düştüğünde batarya değişim ücretleri çok yüksek olacak, satmak istesen bataryanın yaşı 2. eldeki değerini de çok düşürecektir yakın zamanda yüklü masraf çıkaracağı için.

Bence bu şartlarda sadece kendi otoparkı olup arabasını şehir içi kısa mesafelerde kullanacaklar hariç elektrikli araba mantıklı değil.

Genelde şarj istasyonlarını kullanınca elektriğin maliyet anlamında pek faydası olmadığını söyleniyor. Evde şarj etme durumu yoksa alınmaz. Ancak kapalı garajlı, park yerimin belli olduğu ve kendi elektriğimle kolayca şarj edebileceğim bir yerde otursayım 1 dakika düşünmeden alırdım.

Bildiğiniz üzere elektrikli arabalara indirim geldi ve Peugeot E-2008 1.000.000'TL'ye indi. Ankara'da yaşıyorum. Şarj istasyonlarının durumu nedir, herhangi bir sorun yaşar mıyım, elektrikli yerine benzin-mazotlu araç mi tercih etmeliyim (normal 2008)?

Hocam aldınız mı aracı aldıysanız biraz bilgi verebilir misiniz?

Hocam aldınız mı aracı aldıysanız biraz bilgi verebilir misiniz?
2008 almadım ama bilgi sahibiyim;
Aile aracı olarak alacaksanız 2008'in içi çok dar. 3008 daha geniş ve alınması daha mantıklı.
Motoru ve şanzımanı gayet iyi, arkadaşımın arabasında ve test sürüşünde test ettim. Elektrikli modeli düşünüyorsanız onun motoru daha iyi.
2008'in benzinli 1.2 modeli seçilebilir fakat 3008 alacaksanız 1.5 dizel tavsiye ederim.

Ekstra olarak Citroen'lere de bakınız. Zaten aynı motora sahipler.

Ben Corolla aldım, param ona yetebildi ama bütçem olsaydı 3008 düşünürdüm veya Tucson.

Elektrikli araba için MG öneririm.

Bu arada geçen yolda Hyundai İoniq gördüm, çok hoş duruyordu.

2008 almadım ama bilgi sahibiyim;
Aile aracı olarak alacaksanız 2008'in içi çok dar. 3008 daha geniş ve alınması daha mantıklı.
Motoru ve şanzımanı gayet iyi, arkadaşımın arabasında ve test sürüşünde test ettim. Elektrikli modeli düşünüyorsanız onun motoru daha iyi.
2008'in benzinli 1.2 modeli seçilebilir fakat 3008 alacaksanız 1.5 dizel tavsiye ederim.

Ekstra olarak Citroën'lere de bakınız. Zaten aynı motora sahipler.

Ben Corolla aldım, param ona yetebildi ama bütçem olsaydı 3008 düşünürdüm veya tucson.

Elektrikli araba için mg öneririm.

Bu arada geçen yolda Hyundai ioniq gördüm, çok hoş duruyordu.

Hayırlı olsun BMW I4 elektrikli modeli hakkında ne düşünüyosunuz o modele bakıyorum ben teşekkür ederim.

Geri
Yukarı