Elektrikli araç menzil arttırma

akifccplus

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Mühendisliği
Değerli forum üyeleri merhaba. Öncelikle nasılsınız umarım iyisinizdir. Teşekkürler.
Lise 3. sınıf öğrencisiyim meslek lisesindeyim TÜBİTAK 4004 projelerinde katılıyoruz ve bir elektrikli aracımız var. Aracımızın menzili 80km fakat düz bir yolda koşullar değişir ise menzil düşüyor çünkü güç tüketimi artıyor. Aracı ekip olarak geliştiriyoruz. Sizden istediğim ise aracımızın tüketimini nasıl düşürebiliriz, batarya ömrünü nasıl arttırabiliriz ve araca neler ekleyebiliriz?

Ben bir park sensörü düşünüyorum, park sensörü okey, fakat bir de ön tarafa sensör ekleyip 2 km uzaklıkta bir hareket olduğunda ( örneğin ): Ani fren yapıp flaşör lambalarını yaksın. Bana bu konuda destek olabilir misiniz? Görüşleriniz ve fikirleriniz benim için altın değerindedir. Teşekkürler.

İyi sosyaller Technopat ailesi:)

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizden istediğim ise aracımızın tüketimini nasıl düşürebiliriz, batarya ömrünü nasıl arttırabiliriz ve araca neler ekleyebiliriz?
Akü kullanmayın. Lityuma geçmeye çalışın. Motor sürücülerinizi optimize edin. Maksimum hızda sürmeyin. Lastikleri inceltin vs vs vs. Araç hakkında tasarım modeller ve bilgiler olmadan yorum yapmak zor.

Çok teşekkür ederim. Şöyle ki ;
Araç Bataryası Li - Po
62v 44 A
Fırçasız 3Kw Hub Motor 2 adet ( 1 Tanesi Aktif sadece )
Süspansiyon , fren sistemi vs. var
Görselleri paylaşabilirim.

Süspansiyondan kurtulun, enerji israfı. Esnek materyaller ile o esnekliği sağlayın, fren sistemini bisiklet freni gibi hafif bir şey ile değiştirin.

Evet buna karşılık ne yapabiliriz.

Çok teşekkür ederim. Şöyle ki ;
Araç Bataryası Li - Po
62v 44 A
Fırçasız 3Kw Hub Motor 2 adet ( 1 Tanesi Aktif sadece )
Görselleri paylaşabilirim.
Aslında bakıldığında araç hafif gibi duruyor. 80km az değil ancak arttırmakta mümkün tabii ki. Ancak süspansiyon biraz lüks kaçmış gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı