Elektrikli Motosiklet Tavsiyesi

evcilgangsta

Hectopat
Yer
İzmit/Kocaeli
Daha fazla  
Üniversite öğrencisiyim kampüs için kısa mesafeli bir yolum var ancak çok dik bir yokuş tırmanıyorum. Yokuşlarda tıkanmayacak türden bir elektrikli motosiklet önerebilir misiniz? Sadece okula gidip gelmek için kullanacağım. Bir bütçe belirlemedim modelleri ve fiyatları görüp ona göre belirlemek istiyorum.

Özellikle kullananlar varsa onların tecrübelerini okumayı çok isterim. Teşekkürler.

Aslında elektrikli olanlar gerçekten pek iyi değil. Düz yolda falan sürebilirsiniz. Eğer çok yokuşlu bir yerse zaten oradan çıkamaz. Şöyle bir şey var:

%16 yokuş tırmanma kapasitesi var. Bütün elektrikliler en fazla %16 tırmanır. Acayip derecede de tıkanır yani. Bir ara deneme fırsatım oldu oradan biliyorum. Yokuşlara geldiğinde ölüyor.

Açıkçası ben pek tavsiye etmiyorum. Ayrıca ufacık bir su bile çok sıkıntı yaratıyor. Yani hafif yağmur veya su birikintisi oldu mu direkt şase oluyor. Direkt bozuluyor. Asfalttan başka bir zeminde süremezsin. Zeminin düz olması lazım. Akü çok büyük bir sıkıntı. Düzenli olarak binersen yarım sene, arada bir binersen bir sene içerisinde akü ölüyor. Yenisini alman lazım. Ufacık bir eğimde bile zorlanıyorlar.

Yani normal benzinli bir scooter alınabilir. Ortalama bir şey alsanız sizi çok fazla memnun eder. Diğer yandan ehliyet falan uğraşamam derseniz yol bisikleti alın çok daha fazla memnun kalırsınız. Bana kalırsa elektrikliye bulaşılmaz. Başınıza bela alırsınız.

Aslında elektrikli olanlar gerçekten pek iyi değil. Düz yolda falan sürebilirsiniz. Eğer çok yokuşlu bir yerse zaten oradan çıkamaz. Şöyle bir şey var:

%16 yokuş tırmanma kapasitesi var. Bütün elektrikliler en fazla %16 tırmanır. Acayip derecede de tıkanır yani. Bir ara deneme fırsatım oldu oradan biliyorum. Yokuşlara geldiğinde ölüyor.

Açıkçası ben pek tavsiye etmiyorum. Ayrıca ufacık bir su bile çok sıkıntı yaratıyor. Yani hafif yağmur veya su birikintisi oldu mu direkt şase oluyor. Direkt bozuluyor. Asfalttan başka bir zeminde süremezsin. Zeminin düz olması lazım. Akü çok büyük bir sıkıntı. Düzenli olarak binersen yarım sene, arada bir binersen bir sene içerisinde akü ölüyor. Yenisini alman lazım. Ufacık bir eğimde bile zorlanıyorlar.

Yani normal benzinli bir scooter alınabilir. Ortalama bir şey alsanız sizi çok fazla memnun eder. Diğer yandan ehliyet falan uğraşamam derseniz yol bisikleti alın çok daha fazla memnun kalırsınız. Bana kalırsa elektrikliye bulaşılmaz. Başınıza bela alırsınız.
Sağol doğru konuşuyorsun ama motosiklet sürmek biraz korkunç geliyor bana. Kısa bir atv maceram olmuştu. Şimdi şöyle 125CC veya 150CC bir atv önerebilir misin bilgin varsa? Atv'yi seviyorum ciddi manada. Bu arada 2 yıl kullanacağım maksimum.

Ayrıca attığın linkteli fiyata yokuş garantisi yoksa (ya da saatte 5-10km hızla gideceksem) o fiyatlara motosiklet alırım daha iyi gerçekten.

Sağol doğru konuşuyorsun ama motosiklet sürmek biraz korkunç geliyor bana. Kısa bir atv maceram olmuştu. Şimdi şöyle 125CC veya 150CC bir atv önerebilir misin bilgin varsa? ATV'yi seviyorum ciddi manada. Bu arada 2 yıl kullanacağım maksimum.

Ayrıca attığın linkteli fiyata yokuş garantisi yoksa (ya da saatte 5-10km hızla gideceksem) o fiyatlara motosiklet alırım daha iyi gerçekten.
ATV olayını açıkçası pek bilmiyorum. Kullanmadım da. Fakat zamanında iyi bir araştırma yapmıştım. Şimdi on road ve off road olarak iki tip ATV var. On road dediğimiz normal yollarda kullanmak için yapılmış olan ATV, off road ise arazi tipli. On road aslında hem arazi hem yolda kullanılır aslında. Fakat şöyle bir olayı var ATV için ehliyet, sigorta, muayene, ÖTV gibi şeyler gerekli. Yani biraz masraflı.

Diğer yandan pahallı araçlardır. En ucuzu ve dandik diyeceğimiz şeyler ikinci el fiyatı ortalama 6000₺. Markası Mondial BS 150. Bu model ile hızlı da gidemezsiniz. En fazla 60 yaparsınız. Mondial çok sorunlu bir markadır. Uzaktan yakından bulaşmamanız lazım.

Diğer yandan çok fazla yaktığını duydum. Ne kadar doğrudur bilmem ama çok yaktığı ile ilgili bir söylentiler var. Biraz araştırdım gerçek yakıt tüketimini bulamadım fakat az yakacak şeyler değil bunlar.

Ayrıca dengesiz araçlar olduğunu biliyorum. Kolay devrilmeye müsait bir araçtır. Biraz gaz açıldığı zaman şehir içinde çok tehlikeli olabilir. Normal motordan kat kat tehlikeye sokar.

ATV işi aslında biraz zengin işi ve tehlikeli bir iş. Arazi için gerçekten iyi fakat şehir içi pek mantıklı durmuyor. Pek bulaşmamak lazım. Ben tavsiye etmiyorum. Gerçekten sıkıntılı bir iş bu.

Adam okuldan eve gidiyor hocam ben 5 senedir aynı akü ile motoru kullanıyorum dik yokuşta çıktım yağmurdada kullandım sorun yok lütfen elektriklileri ezmekten vazgeçin.

Yeni konular

Geri
Yukarı