Elektro gitar amfi ayarı

VONİA

Decapat
Daha fazla  
İyi günler ben Fatih dün bir Yiğit'lik yapıp abimin odasının tozlu raflarındaki elektro gitarı ve amfisini aldım, daha önceden gitar tecrübem olsa dahi daha önce elime hiç elektronik gitar almamıştım buna rağmen sevdiğim bir grup olan skillet grubundan Hero parçasının Tab'larını buldum ama bu amfiyi ve gitarın tonlarını nasıl ayarlayabileceğimi bilmiyorum. İnternetteki makaleler bana biraz komplike geldi, bu nedenle biraz sade ve basit bir şekilde anlatır mısınız? (gitar Ibanez gio amfi ise uniwell international lcg 200r.

Benden daha tecrübeli ve bilgili insanlar vardır fakat bilgim dahilinde biraz anlatmak isterim. Amfinin ve gitarın modelini söylerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.
Amfilerde Overdrive ve Clean kanalları olur. Overdrive/distortion kanalı üzerinden gain ve (varsa) drive değeriyle oynayarak kirli bir ses elde edersiniz, metal ve rock parçalarını bu tonlarla çalabilirsiniz. Ekolayzer seçeneklerinde ise basit amfilerde Bass, Middle ve Treble ayarları oluyor. Bass adından anlaşılacağı üzere Bass seslerinin kuvvetini ayarlıyor, Middle ve Treble ise sesin dolgunluğunu.
Bu ayarların dışında bir de efektler oluyor, Chorus ve Reverb gibi. Bunlara pek hakim değilim. Yalnızca Reverb'i biliyorum, sese eko gibi bir efekt veriyor, keyifli oluyor.
Bir de gitarın üstünde düğmeler olur. Genelde iki düğme, bir şartel bulunuyor. Düğmelerin biri volume, diğeri ise treble ayarı. İkisini de sona çekip çalıyorum ben. Genelde ayarları amfiden yapıyorum ama blues parçalarında treble az olunca daha keyifli oluyor, bunu gitardan değiştirince bana daha tatlı geliyor. Deneyerek bakabilirsiniz. Şartel ise gitardaki manyetiklerin sayısına göre kademeli oluyor. 2 manyetik varsa 3, 3 manyetik varsa 5 kademeli olur. Hangi manyetiklerin aktifleşeceğini belirler. Genelde en altta çalıyorum. Köprü manyetiğinde daha narin, daha tatlı bir ton elde ediyorsunuz.

IBZ10G amfimde kullandığım ayarlar (benim amfimde -10 ve +10 arasında değerler var, başka amfilerde değişebiliyor):

Blues vb. için:
Gain: 3-4
Bass: 2
Treble: 3-4
Mid: 0

Rock vb. için:
Gain: 3-4
Bass: 0
Treble: 7-8
Mid: 3-4

Metal ve ağır rock parçaları için:
Gain: 10