Elektro Gitar Amfisi Yapımı

Atolay

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,ben muzisyenim ve ek olarak da elektrikle ilgileniyorum. Kendi elektro gitar amfimi yapacağım. Internette bir suru devre şeması ve bunu hazirlayanlari buldum fakat aklimda birçok soru kaldi.

Sizle hem bu projeyi hemde bu sorulari paylasip cevap aramak istiyorum. Konu yanlis yerdeyse ozur dilerim veya forum kurallarina karsi bir hata yaptiysam affiniza siginiyorum.

Altta gereken malzemeleri ve devre semasini paylastim. Bunu bir breadboard uzerine yapmayi planliyorum. Simdi sorularima geliyim.
  1. Izmirde bu malzemeleri bulabilcegim bir yer biliyor musunuz?
  2. Amfiye taktigim 8 ohmluk mini hoparlor yerine daha buyuk bir hoparlar baglansa sorun olur mu ve kotu bir sey olur mu?
  3. Bu amfiyi yapinca gitar sadece clean ses vericek.Buna ibanez ds2 pedalini baglayinca distortiona cevirir mi?
  4. Bass, Middle, Trible, Gain gibi ozellikler eklemek icin nasil bir eklenti ve çip kullanmak gerekir. (Bunun icin farkli bir devre gerektigini biliyorum fakat nasil mumkun olur, mantigini ogrenmek istiyorum.)
  5. Breadboardda lehim gerekiyor mu, gerekmiyorsa nasıl sabit tutabilirim sorun cikarmadan?
Simdiden tesekkur ederim. Eminim yardim edip konuya dahil olursunuz ve belkide birlikte ayrintili olarak bu projeyi bitiririz ve sonunda guzel bir konu ve klavuz olur. Bende amfiyle bir sarkiyi calar atarim :)

2015-01-15-23-21-18-1.png
Screenshots_2015-01-15-23-20-46.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Zamanında bu şekilde distortion pedal yapmaya çalışan biri olarak yardımcı olabileceğim kadar olmaya çalışayım.
  1. Çankaya'da Elektronikçiler Çarşısı'na (FEM'in oralarda) bakabilirsin. Oralarda aradığını bulamazsan büyük ihtimalle seni çevredeki iş merkezlerine yönlendireceklerdir. ( Tam emin olmamakla birlikte İtfaiye Durağı'na yakın bir iş merkezinde de devre elemanı bulabilirsin. )
  2. Bu soruya daha bilgili biri kapsamlı bir cevap verebilir sanırım ama mevcut parçalar 8 ohmluk için ise daha büyük takman cızırtıya neden olabilir diye düşünüyorum.
  3. Bu soruya da daha bilgili biri kapsamlı bir cevap verecektir. Bence normal bir amfiye bağlayabiliyorsan buna da bağlayabilirsin.
  4. Bu konuda hiç bir fikrim yok.
  5. Breadboardda kabloları uygun yerlere takarsın ve devren çalışır. Lehim işi PCB ile yapmaya çalışıyorsan gerekli olabiliyor ama girmeni tavsiye etmem.

Zamanında bu şekilde distortion pedal yapmaya çalışan biri olarak yardımcı olabileceğim kadar olmaya çalışayım.
  1. Çankaya'da Elektronikçiler Çarşısı'na (FEM'in oralarda) bakabilirsin. Oralarda aradığını bulamazsan büyük ihtimalle seni çevredeki iş merkezlerine yönlendireceklerdir. ( Tam emin olmamakla birlikte İtfaiye Durağı'na yakın bir iş merkezinde de devre elemanı bulabilirsin. )
  2. Bu soruya daha bilgili biri kapsamlı bir cevap verebilir sanırım ama mevcut parçalar 8 ohmluk için ise daha büyük takman cızırtıya neden olabilir diye düşünüyorum.
  3. Bu soruya da daha bilgili biri kapsamlı bir cevap verecektir. Bence normal bir amfiye bağlayabiliyorsan buna da bağlayabilirsin.
  4. Bu konuda hiç bir fikrim yok.
  5. Breadboardda kabloları uygun yerlere takarsın ve devren çalışır. Lehim işi PCB ile yapmaya çalışıyorsan gerekli olabiliyor ama girmeni tavsiye etmem.
Saolasın çok yardımcı oldun yaza doğru yapıp paylaşıcam.Cezam vardı yazamamıştım.Başka bir şey katmak isteyen varsa yazabilir arkadaşlar :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı