Elektro Gitar Solom Güzel Olmuş Mu?

ali11

Kilopat
Yer
Kırıkkale-Ankara
Daha fazla  
Meslek
Kontrol ve Otomasyon
Elektro gitarda yeniyim. Klavyede öylesine çalıştım. Ses döngüleri çıkmaya başladı. Arka plan müziğini indirip, üzerine ben elektro gitarım ile çalmaya başladım. Ve kendime göre güzel içerik ortaya çıktı. (Bir daha çal deseler asla yapamam. Kim bilir nelere bastım.) Ortaya güzel bir şey çıkacağını tahmin edemediğimden video almadım. Sadece ses kaydı. Sizce göre nasıl lütfen yorumlayın. Bir şeyler yaptım ama bilemiyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Yeni olmana rağmen klavyeye çabuk adapte olmaya başlamışsın. Şimdilik sadece başlangıç için iyisin denebilir. Gamları öğrenmen gerekiyor. Sabır ile çalışmaya devam edersen, potansiyelin var. İlk başlarda reverb fazla kullanmamanı tavsiye ederim. Notalara düzgün basabilmek ve klavyede net bir şekilde sesleri verebilmen için mümkün olduğunca reverb kapalı olarak çalış. Çünkü el çabukluğunu etkileyebilir ve seni yanıltabilir. İnternet üzerinden Selim Işık'ın gitar derslerine bakabilirsin.

Son düzenleme:
İlk mesajdaki videonun ilk iki dakikasına baktım. @WTC de dediği gibi arkada çalan melodinin tonunu girişten bir süre sonra kaybetmişsin. Yani gamları bilmeden rastgele bastığını düşünmedim ama belki bir ihtimal yanlış gamda olabilirsin ya da döngüdeki müziğin farklı bölümündeki tonu şarkının tonu gibi kabul etmiş olabilirsin. Tam olarak neden böyle olmuş bilemiyorum ama bariz bir hata var.

Yani cesaretini tabii ki kırmak istemem. Böyle böyle başlar bu işler. Döngüye alıp üzerine çaldıkça kendini geliştirirsin. Bunu doğaçlama ile yapman da çok doğru bir seçim. Hepsine lafım yok ama biraz daha araştırıp öğrendikten sonra çerçeveyi daha iyi belirleyerek bunu yapsan daha iyi olabilir. Örneğin arkaya seçilen şarkının tonunu tam olarak bilmek iyi seçim olabilir. Arkadaki döngüyü daha sade seçebilirsin. Tabii bu kadar vurucu olmaz ama önce temel melodiler üzerinden doğaçlamanın hissini pekiştirince sonra bunları yavaş yavaş geliştirerek çok daha sağlıklı ilerleyebilirsin. Böyle şak diye yaptım oldu diye düşünmüş gibisin ama daha olmamış. Bu olmaz anlamına gelmiyor. Tutup bir şarkıyı cover'lamak yerine bu yaptığın çok daha mantıklı, sadece daha kontrollü ve bilerek hareket etmek çok daha çabuk sonuca götürebilir.

Bir de kayıt alırken de doğaçlama bile olsa hata olunca kaydı iptal etmek lazım. Hata olmayana kadar tekrar tekrar bıkmadan denemek lazım. Telleri bükerken detone olmamak lazım, böyle şeyler var ama bunlar ciddi pratik isteyen şeyler. Reverb meselesine değinildiği için onu pas geçiyorum. Reverb güzel bir duyum veriyor ama hata kapatıcı olarak kullanmamak lazım. Hangi program kullanıyorsun bilmiyorum ama egzersizde ve kayıtta reverb'ü kapatabilirsin. Kayıt bittikten sonra (nisbeten hatasız diyelim) onun üzerine miks yaparken üzerine gerektiği kadar reverb açabilirsin.

Dediğim gibi bunları hevesini kırmak için söylemedim. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı