Elektro Gitar ve Amfi Tavsiyesi

Peki neden Schecter veya neden Ibanez tercih etmeliyim?
Öncelikle bütçen nedir? Düşük fiyatlı Ibanez gitarlar cidden kanser yapar adamı. Ibanez alacaksan ortaya güzel bir para koyman gerekiyor. Schecter SGR C-1 veya Schecter C6 Plus önerebilirim. Tabi bu gitarlardan çok temiz clean tonları bekleme. Amfi de önemli. Dinlediğin tarzları biraz daha açarsan daha alakalı gitar önerileri yapabiliriz. @50050 daha bilgili bu konularda.

Bütçeye göre öneri vermeyeceğim direkt marka önerisi vereceğim Metal/Rock türü için.

Jackson bu tür için biçilmiş kaftan. Manyetiklerini çok beğeniyorum. Tonu ve doygunluğu da gayet güzel.
Amfi olarak o tarza Marshall MG15CFX amfi alabilirsin. Bir benzeri olan MG10CF amfiyi evimde kullanıyorum ve ekolayzır olmadığı halde istediğim tonların büyük kısmını alıyorum.
Alternatif olarak Fender Mustang serisini de çok beğeniyorum. Biraz pahalıdır fakat gayet kalitelidir.

Peki neden Schecter veya neden Ibanez tercih etmeliyim?
Öncelikle bütçen nedir? Düşük fiyatlı Ibanez gitarlar cidden kanser yapar adamı. Ibanez alacaksan ortaya güzel bir para koyman gerekiyor. Schecter SGR C-1 veya Schecter C6 Plus önerebilirim. Tabi bu gitarlardan çok temiz clean tonları bekleme. Amfi de önemli. Dinlediğin tarzları biraz daha açarsan daha alakalı gitar önerileri yapabiliriz. @50050 daha bilgili bu konularda.
Bütçem taş çatlasa 1700-1800 TL gibi bir fiyat olur.
Yazdığım gibi Metal/Rock dinlediğim tarzlar.
Aklımda şu anlık Schecter SGR 6 Banshee var. Ama diğer jackson, ibanez gibi markalarıda göz önünde bulunduracağım.
Bütçeye göre öneri vermeyeceğim direkt marka önerisi vereceğim Metal/Rock türü için.

Jackson bu tür için biçilmiş kaftan. Manyetiklerini çok beğeniyorum. Tonu ve doygunluğu da gayet güzel.
Amfi olarak o tarza Marshall MG15CFX amfi alabilirsin. Bir benzeri olan MG10CF amfiyi evimde kullanıyorum ve ekolayzır olmadığı halde istediğim tonların büyük kısmını alıyorum.
Alternatif olarak Fender Mustang serisini de çok beğeniyorum. Biraz pahalıdır fakat gayet kalitelidir.
Peki Jackson'un hangi gitarını önerirsin başlangıç için? Mümkünse tremolo kolu olmasın, tonu değiştirmeyi ve vibrasyonu kendim öğrenmeliyim kol tembelliğe yol açıyor bence.

Amfi olarak Blackstar'ı eledim, aklımda şimdilik Fender Champion 20 ve Marshall MG15CFX var. Satın almaya gideceğim yerde bu 2 amfiyi deneyeceğim. Fender Mustangıda yazdım bir köşeye.

Bütçem taş çatlasa 1700-1800 TL gibi bir fiyat olur.
Yazdığım gibi Metal/Rock dinlediğim tarzlar.
Aklımda şu anlık Schecter SGR 6 Banshee var. Ama diğer jackson, ibanez gibi markalarıda göz önünde bulunduracağım.

Peki Jackson'un hangi gitarını önerirsin başlangıç için? Mümkünse tremolo kolu olmasın, tonu değiştirmeyi ve vibrasyonu kendim öğrenmeliyim kol tembelliğe yol açıyor bence.

Amfi olarak Blackstar'ı eledim, aklımda şimdilik Fender Champion 20 ve Marshall MG15CFX var. Satın almaya gideceğim yerde bu 2 amfiyi deneyeceğim. Fender Mustangıda yazdım bir köşeye.
Ben JS32 Dinky modelini beğeniyorum ses açısından. Fakat metal tek tür olmadığı gibi kişiden kişiye göre değişen bir tonlaması var. Yazdığınız Schechter da fena değil başlangıç için uygun olacaktır. Ayrıca tremolo kolu olması eksi değil sökebilirsiniz. Örneğin bende Ibanez var ve şu ana kadar tremolo kolunu yalnızca 2-3 defa kullanmışımdır. Ağır bend yaparken seste titreme yaratması için deniyorum. Tremolo koluna çok takılmanıza gerek yok.
Amfi olarak gayet güzel seçimleriniz var. MG15CFX yerine Champion 20 öneririm.

Metal/Rock denince en iyi markalardan biri Schecter olduğu doğrudur. Özellikle klavye rahatlığı konusunda favorimdir. Fakat Schecter'ın alt markası olan SGR gitarlar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Kullanmamış kişiler isminde Schecter yazdığı için yoğun olarak önerebilir, fakat ben başka bir alternatif yok ise pek tavsiye etmiyorum.

Söylediklerim kısmen Jackson JS ve Ibanez GIO serisi için de geçerli. "Peki sen ne tavsiye ediyorsun?" Dersen, çok bir seçenek yok aslında o fiyat aralığı için. Temiz kullanılmış bir ikinci el almanızı şiddetle tavsiye etmekle birlikte, böyle bir imkanınız yoksa LTD MH-10 veya bütçe artarsa MH-50 gitarlarına bakılabilir.

LTD MH-10 haricinde metinde yer alan tüm gitarları çalma fırsatım oldu. Ve bu konuda yanlış bilgi vermekten hoşlanmam, bana rahat gelen size rahat gelmeyebilir. Veya tam tersi. O yüzden çalmayı bilmeseniz bile almak istediğiniz gitarı bir elinize alıp bakmanız, içinize sinmesi bence vereceğiniz en doğru karar olur. 👍

Peki bütçeyi göz önünde bulundurmadan Schecter,Jackson,Ibanez gibi markalardan başlangıç olarak hangi elektro gitarı tercih etmeliyim?
Tremolo kolu çıkartılabiliyormuş evet ama ben genede tremolosuz önermenizi rica ediyorum.

Son düzenleme:
Peki bütçeyi göz önünde bulundurmadan Schecter,Jackson,Ibanez gibi markalardan başlangıç olarak hangi elektro gitarı tercih etmeliyim?
Tremolo kolu çıkartılabiliyormuş evet ama ben genede tremolosuz önermenizi rica ediyorum.
Floyd Rose gitar istememenize katılıyorum. Ucuz Floyd Rose can yakar. O fiyat aralığına sabit köprü bence de daha iyi bir tercih olacaktır. Fakat zaten ürün sayısı kısıtlı olduğu için, tremolo sistemli bir gitar alıp, sistem kullanılmadan çalınabilir.

Aşağıya söylediğiniz markalardan beğendiğim modelleri koyacağım, arasından seçip tekrar mesaj atabilirsiniz.

Schecter C-6 Plus Elektro Gitar (Charcoal Burst) | doremusic
Schecter Omen Extreme 6 Elektro Gitar (Vintage Sunburst) | doremusic
Jackson JS32Q Dinky Quilt Maple Arch Top Jackson-Floyd Rose Gülağacı Klavye Trans Black Elektro Gitar
IBANEZ SA120EX-BK SA Serisi Siyah Elektro Gitar - Zuhal Müzik

Ben her halükarda EMG manyetikli bir gitar öneririm. Köprü manyetiğinde 81 ve sap manyetiğinde 85 çok tercih edilen bir sistemdir. İlaveten sabit köprülü olmasında fayda var. Floyd Rose gibi sistemler yaylı eşik olduğu için sık sık akort kaçırıp keyfinizin içine edebilir.

Ben şuanda Schecter C6 Plus kullanıyorum. Galiba İstanbul'da yaşıyorsun. Gitardan anlayan bir tanıdığın varsa 2. el gitarlara da yönelebilirsin.
İlk önce bi 2. el gitarlara bakıcam zaten ama işte gitardan anlayan bi tanıdığım yok tek başıma kazıklanma ihtimalim yüksek :D
Ben her halükarda EMG manyetikli bir gitar öneririm. Köprü manyetiğinde 81 ve sap manyetiğinde 85 çok tercih edilen bir sistemdir. İlaveten sabit köprülü olmasında fayda var. Floyd Rose gibi sistemler yaylı eşik olduğu için sık sık akort kaçırıp keyfinizin içine edebilir.
Aynen Floyd Rose almayı hiç düşünmüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı