Elektro gitara başlangıçla ilgili sorular

Esasında, pek öyle değil...

Pratik ve ekipman tecrübesi: Eğer amfi / stompbox gibi ekipmanları daha önce kullanmamış ve yeteri seviyede tecrübe etmemişseniz, misal; Amfi nasıl boostlanır, Efekt zincirinde hangi efekt nerede kullanılır. Ton çamurlaşmadan gain nasıl açılır, Reverb ve delay kullanımlarında, late field / earlyfield gibi uygulamaların tonu nasıl etkileyeceği gibi mevzuları fiziki olarak deneyimlememiş iseniz; o similasyonları hiç bir şekile yönetemez ve çıkacak işten keyif alamayacaksınız. Hiçbir teoriyi fiziksel olarak deneyimlemeden öğrenemeyeceğiniz için de, ömrünüz patch aramakla geçecek. Bulduğunuz patchler de asla size uyumlu olmayacak. Her gün stüdyomda çok iyi gitar çalıyor oldukları halde, amfideki gain knobunu bile yönetemeyen çok gitarist görüyorum. Bir ses kartı ile ya da prossesör ile işe başlarsanız bu oluyor...

Teknik bilgi kısmı: burada da benzeri durum söz konusu. Ses kartı, PC, DAW, VST, Plug-in gibi kullanımlarda daha önce tecrübeniz olmalıdır. Di-box neden gerekir. Hi-Z girişinin önemi,Gitarı gireceğiniz ses kartındaki preamp özelliğinin nasıl yönetilmesi gerektiği , doğru input / output değerleri, gecikme, bitrate, samplerate gibi kavramlar üstüne daw da VST lerin nasıl yönetilmeleri gerekeceği, DAW kullanımı gibi sürü ile bilgiye hasıl olmanız gerekiyor. ki iki günde öğrenemezsiniz bunları.

Diğer taraftan, mix mastering gibi şeylere ihtiyacınız yok. Mastering zaten bir mühendislik alanıdır. 20 yıllık stüdyocuyum benim bile ağzıma almaktan çekindiğim bir kavram.

Neticede evet youtube da izlediğiniz videolarda iki tuşa basmak gibi basit görünse de yukarda yazdığınız gibi zahmetsiz değil. O buz dağının görünmeyen kısmı suyun altında ve çok büyük.

Haklısınız, zaten ilk mesajlarda detaylarda kaybolmaktan korkmaktan bahsetmiştim. Zahmetsiz kısmını en azından korktuğum kadar sıkıntılı durmuyor diye düzelteyim, çünkü sample bularak ve onları referans alarak deneye yanıla eklentilerle uğraşarak halledilebilir gibi duruyor. Ben de zaten bir hobi ve uğraşı arıyorum :)

Kendim bilgisayar mühendisiyim, IDE ve plugin mantığını DAW kullanımına benzettim, tabii ki 2 günlük bir olay değil ama biraz uğraşıyla işin PC tarafındaki kısmı sorun olmaz diye düşünüyorum. Zaten olayın gitar çalabilme tarafı aylar süreceği için ilk birkaç hafta temel pratikleri yaparken ses kısmını da halledebilirim. Elektro gitar çalan bir arkadaşım zamanında iRig ve mobil Garageband ile çok rahat çözmüştü belki ondan biraz daha kompleks olur ama ona benzer amfi simülasyonu kullanımı deneyimine yakın olabilir gibi ses kartı ve PC toolları da.

Geri
Yukarı