Elektrogitar tavsiyesi

kyujin

Decipat
Arkadaşlar gitar almayı planlıyorum. Fazla anlamıyorum bu nedenle bilen kişiler cevaplar ise sevinirim. Öncelikle 2H bir gitar almak istiyorum çalacağım şarkılardan dolayısıyla ve bana yeteceğini düşünüyorum. Jackson marka düşünüyorum baktığım kadarıyla. Bildiklerim bunlar ve bilen arkadaşlara sorularım olacak rica ediyorum sadece gitardan anlayan kişiler yazsın.

Gitarda marka çalacağın şarkıyı etkiler mi? "Mesela Jackson gitarlarda Ibanez'e göre daha iyi metal çalarsın." gibi bir durum söz konusu mu yoksa markalar sadece kalite göstergesi mi?

Gitardan fazla anlamıyorum fakat bilmek istiyorum. Neleri okuyup, izleyebilirim? Nelere dikkat edebilirim?

2H manyetikli bir gitarda hangi müzik türlerini çalabilirim? Hangi türler için daha uygun? Çalacağım türler büyük ihtimal Nu Metal, Thrash Metal, Death Metal (Lamb Of God, Slipknot, Metallica vb.) olabilir duruma göre. Fakat Nirvana Pink Floyd gibi grupların da şarkılarını çalmak istiyorum. Yani 2H bunlar için iyi ses verir mi?

Gitar öneriniz varsa atabilirsiniz. Şu an pek bir bütçe oluşturmadım fakat orta seviye bir gitar almak istiyorum ki beni uzun bir süre götürsün. Artık sesi temiz vermiyor diye değiştirmek zorunda kalmayım. Fiyat/Performans olsun yani. Dikkat etmem gereken şeyleri de yazarsanız sevinirim.

Son düzenleme:
Bir müzik türü gitarın markasına, manyetiğine tipine bağlı şeyler değildir. Single coil strat ile death metalin zebillahını çalan sürüyle grup gösterebilirim sana.

Manyetik değil, amfi önemlidir. Çünkü bir manyetikten gelen sinyalleri işleyip yükseltecek, sese karakter katacak olan şey o dur. Amfiniz nedir?

Bir müzik türü gitarın markasına, manyetiğine tipine bağlı şeyler değildir. Single coil strat ile death metalin zebillahını çalan sürüyle grup gösterebilirim sana.

Manyetik değil, amfi önemlidir. Çünkü bir manyetikten gelen sinyalleri işleyip yükseltecek, sese karakter katacak olan şey o dur. Amfiniz nedir?
Hocam öğrenebileceğim kaynak olarak neler öneririsiniz?
Mnayetiklerin farkı nedir?
Amfi ve gitar da önerir misiniz?

@DexMean konu burada. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:

Biraz akıllanmış oldum peki hocam bütçe düşükse manyetiğe bakarak karar vermek doğru mudur? Tam istediğim şekilde soramadım ama sanırım durum genel bir yargı.

Hocam öğrenebileceğim kaynak olarak neler öneririsiniz?
Mnayetiklerin farkı nedir?
Amfi ve gitar da önerir misiniz?

@DexMean konu burada. Yardımcı olursanız sevinirim.
1-YouTube'da, Udemy'de eğitim veren kanallar var Selim Işık bunun için güzel bir öneri hatta Elektro Gitar Metodu diye konuda var.
2-Düz amfiden ses aldığınızda ayarsız olarak single coil biraz daha yumuşak nettir. Humbucker sert sesleri verir.
3-Bütçeniz nedir?
@Single_factor hocam bu konuda kendi de cevap verirse çok güzel olur.

Son düzenleme:
Biraz akıllanmış oldum peki hocam bütçe düşükse manyetiğe bakarak karar vermek doğru mudur? Tam istediğim şekilde soramadım ama sanırım durum genel bir yargı.

1-YouTube'da, Udemy'de eğitim veren kanallar var Selim Işık bunun için güzel bir öneri hatta Elektro Gitar Metodu diye konuda var.
2-Düz amfiden ses aldığınızda ayarsız olarak single coil biraz daha yumuşak nettir. Humbucker sert sesleri verir.
3-Bütçeniz nedir?
@Single_factor hocam bu konuda kendi de cevap verirse çok güzel olur.
1-Bakacağım, daha çok araştırcağım.
2-Amfi türlerini bilmiyorum. Ben sadece metal / rock müziklerinin seslerini temiz versin istiyorum. Hambucker aldıktan sonra umarım Nirvana, Pink Floyd Led Zeppelin de çalabilirim.
3-Bütçe belirli değil.

Fenrer marka düşünüyorum ucuz bütçeli fakat aklımda bir şey yok. Öneri de alabilirim. Dediğim gibi yeni başlaycağım için orta segment olsun istiyorum ki 2 -3 sene sonra da iade edebilsin.

1-bakacağım, daha çok araştırcağım.
2-amfi türlerini bilmiyorum. Ben sadece metal / rock müziklerinin seslerini temiz versin istiyorum. Hambucker aldıktan sonra umarım Nirvana, Pink Floyd Led Zeppelin de çalabilirim.
3-bütçe belirli değil.

Fenrer marka düşünüyorum ucuz bütçeli fakat aklımda bir şey yok. Öneri de alabilirim. Dediğim gibi yeni başlaycağım için orta segment olsun istiyorum ki 2 -3 sene sonra da iade edebilsin.

Fender stratlar üst segment. Orta segment bir şey alıp güzelinden bir amfi çekebilirsiniz hallolur.

3-Bütçeniz nedir?

1- Youtbe dahil hiç bir platformdaki metodları önermiyorum. Tek başınıza seviyenizi belirleyemez ve ne zaman diğer konulara geçmeniz gerektiğine karar veremezsiniz. sadece 4 notalı bir lick i haftalarca etüt etmişliğim vardır. Bazı temel ve zincir niteliğindeki unsurları 5 dk video seyrettiğinizde aştığınızı düşünür diğer konulara geçersiniz. Sonra tıkanır kalırsınız. Başlangıçta bire-bşr ders alınmalı. Eğer gerçekten bu enstrümanı çalmak istiyorsanız.

2- Single coil manyetiklerin çıkışları daha da güçlüdür. Ayrıca single coil daha tepkisel ve doğal tınlar. Humbucker zaten iki single coil manyetiğin birbirine paralel bağlanması ile oluşturulmuş bir sistemdir. Dip gürültüsü düzeyi, single olana göre daha düşüktür. Bunun dışında HB sert ton üretmez, tamamiyle yanlış bir bilgi. Ayrıca amfi olmadan manyetiğin kalitesini ve ya farkını annlayamazsınız. Önce iyi bir amfi gerekli. Eğer amfi kötü ise manyetiği boşverin.

Geri
Yukarı