Elektronik devrelerde dizilim nasıl oluyor?

AhmetAk12

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar elektronik bir kart tasarladığımızda nereye direnç nereye kondansatör nereye transistor koyacağımızı nereden anlıyoruz? Ben daha 1. sınıfım ama donanımcı olmak istiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Kendi kendime elektronik kart tasarlamak istiyorum.

Arkadaşlar elektronik bir kart tasarladığımızda nereye direnç nereye kondansatör nereye transistor koyacağımızı nereden anlıyoruz? Ben daha 1. sınıfım ama donanımcı olmak istiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Kendi kendime elektronik kart tasarlamak istiyorum.

Kardı tasarlayıp çalışırlığını deneyebileceğin programlar var. Garanti veremem internetten aldım. Bunlardan birini ya da benzerlerini kullanabilirsin.

• ZenitPCB
  • PcbWeb
  • TinyCad
  • Design Park PCB
  • Express PCB
  • Board Maker 3

Bu konuda güncel olup iyi tanınan program Proteus' dur. Proteus, ISIS, ARES'le devre tasarımı, PCB tasarımıyla devre kartı (PCB) basım işlemleri yapılabilir. Kolay gelsin.

Bu konuda güncel olup iyi tanınan program proteus' dur. Proteus, ısıs, Ares'le devre tasarımı, PCB tasarımıyla devre kartı (PCB) basım işlemleri yapılabilir. Kolay gelsin.

Hocam tasarlamak değil de ben tam nasıl tasarlandığı merak ediyorum. Neden adam oraya diyot bağlamış onu merak ediyorum.

Merhaba,

İlkokul 1. mi, lise 1 mi üniversite 1 mi yazmadığın için genel bir şekilde anlatacağım. Bu anlatacaklarımın çoğu üniversite ve sonrasında öğrenilecek konulardır. Daha öncesinde internetten araştırarak öğrenebilirsiniz ancak öğrenmeye yanlış noktadan başlarsanız zorlanabilirsiniz.

• Öncelikler üniversite 1. sınıfta bir elektonik elemanlar ve devre dersleri alacaksını, bu derslerin isimleri farklı olabilir ancak içerik benzerdir.
  • Sonra 2. sınıfta ileri elektonik ve ileri devre derslerini alacaksınız.
  • Bu dersleri aldığınız zaman aslında işin teorisini başlangıç seviyesinde almış oluyorsunuz.
  • Bundan sonrası ileri seviye dersler ve pratik.
  • Bunlara ek olarak okullarda öğretilmeyebilen devre tasarım programlarını öğrenmeniz gerekecek, bunu YouTube'dan halledersiniz. Bu öğrenme işini üniversite 1. sınıfta zaman çokken yaparsanız daha rahat edersiniz.
Şimdi altyapımızı hazırladığımıza göre devre kartı basabiliriz. Bunun için aşağıdaki akışı takip edebilirsiniz.
  • İstediğiniz devreyi elde veya bilgisayarda tasarlıyorsunız. Bu tasarımda fonksiyonel olarak devrenin çalışması için gerekli devre elemanlarını belirliyorsunuz; direnç, transistör, kondanstör gibi.
  • Devredeki elemenların değerlerini, gördüğnüz devre ve elektronik derslerinden edindiğiniz bilgiler doğrultusunda hesaplıyorsunuz.
  • Bu hesapları LTspice gibi bir programda benzetim yaparsanız iyi olur burayı seçmeli bırakıyorum.
  • Daha sonra hazırladığınız devrenizi, devre kartına çizmek için program üzerinde çizim yapıyorsunuz. Burada değerlerin bir önemi yok çünkü çizim programlarının temel özelliği sadece yolları bağlamasıdır ve şimdilik bu yeterli.
  • Bu çizimimizi, maddi durumumuza göre bu işi yapan bir yere bastırıyoruz ya da biz elde yapıyoruz. Elde yapma işi de başka bir konunun içeriği olsun.

Elektronik kart tasarımında bileşenleri nereye koyacağını üreticilerin sağladığı datasheetlerin içerisinde bulabilirsin. Örneğin aşağıda yer alan görsel Texas Instruments tarafından sağlanan TL431 isminde bir ayarlanabilir voltaj entegresinin datasheeti üzerinden alınmış bir görsel

1710789862173.png

Burada gördüğün gibi bu entegreyi Voltajı takip etmek için kullanırsan bağlantı şemanın bu şekilde olması gerektiğini öneriyor. Belli başlı bileşenlerin nereye yerleşmesi gerektiğini zaten zamanla tasarlayarak öğrenip göreceğini düşünüyorum filtre kapasitelerini vs.

Nasıl bir yol izlemen kısmına gelirsek eğer donanım tasarlamak istiyorsan iş alanı çoğunlukla gömülü (embedded) alanında karşına çıkacaktır. İzlemen gereken yol hakkında şunu yap bunu yap diyemem bunu birazcık kendin çözmelisin herkesin öğrenme biçimi farklıdır ama tabii ki en verimli yol proje çizmekten geçmekte. İnternet üzerinden Altium, Kicad eğitimlerine bakabilirsin, Youtube üzerinde proje tasarlayan insanlar var onları izledikten sonra kendin bakmadan tasarlamaya çalışabilirsin vs. umarım yardımcı olabilmişimdir.

TL431 Datasheet

Ben şu an 1. sınıfım. Edt yani elektrik devre temelleri dersi çok hoşuma gitti. Orada temel olarak devre analizi yapıyoruz komponentleri öğreniyoruz. Bende boş vakitlerimde Udemy'den donanım tasarımı kursu almayı planlıyorum.

ölçü aletin varsa devreler üzerinden voltajı takip ederek öğrenebilirsin ama incelediğin devrenin datasheeti olmasına dikkat et.

Yeni konular

Geri
Yukarı