Elektronik müzik üretmek için gerekenler nelerdir?

Düzeltelim; o "stüdyo kulaklığı" değil. Hi-Fi.

Bu seviyede bir bütçeyi Hi-Fi kulaklığa ayıracaksanız, tost makinesından, fön makinesına kadar her alanda iş yapmaya çalışan Phillips gibi bir marka yerine, asıl işi kulaklık ve mikrofon üretmek olan Sennheiser, AKG, JBL gibi firmaları tercih etmeniz daha mantıklı olur.

DAW konusuna gelirsek; uygun bütçe için düşük versiyonları tercih edin. Mesela 20 yıl önceki Cubase 5 şu an bile tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor.

Ses kartında düşündüğünüz iki marka da iyi.
Motu elektronik kulvarına daha yakın bir kart. Üstündeki mıdı portlar sizin external üniteleri kontrol etmenizi sağlar. Midi aygıtlarını USB ile dönüştürücü olmadan kullanamıyorsunuz ve bazen sorun yaşayabiliyorsunuz. Böyle daha sağlıklı.

Hi-Fi fakat flat konusunda başarılı değil mi sizce? Benim prodüksiyonda kulaklık istememin sebebi monitör kullanamayacağım.

Hi-Fi fakat flat konusunda başarılı değil mi sizce? Benim prodüksiyonda kulaklık istememin sebebi monitör kullanamayacağım.

Hi-fi kulaklık "flat response" olmaz.
Hi-End sınıfında ise kulaklıklar referans amacı ile kullanılabiliyor. Ancak kalibre edilmeleri gerekir, bunu da siz yapamazsınız. Kayıt işini çok iyi seviyede yapabilen, mastering mühendisleri genelde bu şekilde kullanıyor.

Hi-Fi kulaklık "flat response" olmaz.
Hi-end sınıfında ise kulaklıklar referans amacı ile kullanılabiliyor. Ancak kalibre edilmeleri gerekir, bunu da siz yapamazsınız. Kayıt işini çok iyi seviyede yapabilen, mastering mühendisleri genelde bu şekilde kullanıyor.

Peki hocam referans kulaklık olarak ne önerirsiniz? Bu kulaklıklar ile hiç deneyimim olmadığı için bilemiyorum. Tek bildiğim bana açık veya yarı açık referans kulaklığı lazım olduğu.

Peki hocam referans kulaklık olarak ne önerirsiniz? Bu kulaklıklar ile hiç deneyimim olmadığı için bilemiyorum. Tek bildiğim bana açık veya yarı açık referans kulaklığı lazım olduğu.

Evet bu nitelikte kulaklık kullanılıyor ancak bu kulaklıklar ile sadece kayıt yapabilirsiniz. Müzik dinlemek için uygun değildirler. Amacınız ikisini de hedeflediği için uyarmak istedim. Böyle bir şey yok.

Referans kulaklıklardaki flat response özelliği sizin müziği hissiyatsız, cansız ve kuru duymanıza sebep olur.
Ben Referans monitörleri kullanıyorum ancak müzik dinlemek istediğimde Hi-fi kulaklığa geçerim.

Referans Kulaklığı / model öneremeyeceğim çünkü ihtiyacım olmadı ve o kulvarda hiç araştırma yapmadım. Ama niyetiniz varsa yukarıda bahsettiğim o işin uzmanı firmaları hedefleyin.

Evet bu nitelikte kulaklık kullanılıyor ancak bu kulaklıklar ile sadece kayıt yapabilirsiniz. Müzik dinlemek için uygun değildirler. Amacınız ikisini de hedeflediği için uyarmak istedim. Böyle bir şey yok.

Referans kulaklıklardaki flat response özelliği sizin müziği hissiyatsız, cansız ve kuru duymanıza sebep olur.
Ben referans monitörleri kullanıyorum ancak müzik dinlemek istediğimde Hi-Fi kulaklığa geçerim.

Referans kulaklığı / model öneremeyeceğim çünkü ihtiyacım olmadı ve o kulvarda hiç araştırma yapmadım. Ama niyetiniz varsa yukarıda bahsettiğim o işin uzmanı firmaları hedefleyin.

Peki teşekkür ederim.
Philips fidelio HX2r Hi-Fi demiştiniz, bu kulaklık ile elektronik müzik üretebilir miyim?
Üretmek istediğim tarz progressive House, melodic techno.

Peki teşekkür ederim.
Philips fidelio HX2r Hi-Fi demiştiniz, bu kulaklık ile elektronik müzik üretebilir miyim?
Üretmek istediğim tarz progressive House, melodic techno.

Her türlü kulaklık ile müzik üretebilirsiniz.
Mesele; o ürettiğinizi paylaştığınızda dinleyenler kaydı sizin duyduğunuz gibi duymaz.

Her türlü kulaklık ile müzik üretebilirsiniz.
Mesele; o ürettiğinizi paylaştığınızda dinleyenler kaydı sizin duyduğunuz gibi duymaz.

Bu yüzden buna uygun bir kulaklık arıyorum. Monitör kullanabiliyor olsaydım bu bir sorun olmazdı fakat kulaklık ile böyle bir sorunum var.
Fidelio HX2r çok başarılı bir kulaklık diyorlar, forumlarda ve yorumlarında çok araştırdım. Bu kulaklık ile üretim yaparken özellikle Bass'ı biraz hafif tutsam yine bana yardımcı olmaz mı?
Bir çözüm arıyorum, bu kulaklığı çok beğendiğim için almak istiyorum ama bana problem olacak gibi. Hem müzik üretmek hem de müzik dinlemek için bir kulaklık lazım bana.
Referans kulaklık ile dinlediğim müzikten tat alamayacaksam hiç yanaşmak istemiyorum.

Bu yüzden buna uygun bir kulaklık arıyorum. Monitör kullanabiliyor olsaydım bu bir sorun olmazdı fakat kulaklık ile böyle bir sorunum var.
Fidelio HX2r çok başarılı bir kulaklık diyorlar, forumlarda ve yorumlarında çok araştırdım. Bu kulaklık ile üretim yaparken özellikle Bass'ı biraz hafif tutsam yine bana yardımcı olmaz mı?
Bir çözüm arıyorum, bu kulaklığı çok beğendiğim için almak istiyorum ama bana problem olacak gibi. Hem müzik üretmek hem de müzik dinlemek için bir kulaklık lazım bana.
Referans kulaklık ile dinlediğim müzikten tat alamayacaksam hiç yanaşmak istemiyorum.

Kulaklığı beğendiyseniz alın. Muhtemelen üreten değil dinleyici yorumlarını referans alıyorsunuz. Onlar da malum; - "basslar uçuyor kaçıyor, şöyle parlak, böyle müthiş" şeklindedir. Bu markanın müzik üretiminde tercih edilmesi kendi kulvarında olmadığı için pek olası değil. Zaten Hi-fi kulaklık yazıyor paketinde

Mesele bass duyumu değil, biraz kısarak iş çözülüyor olsaydı referans sistemleri üzerine bir sektör zaten olmazdı.

Dediğim gibi iki ayrı ekipman kullanmanız gerekiyor.
Hi-fi sistemler ile Flat response duyumu alamazsınız. Flat EQ özelliğine sahip sistemler ile de hissiyatlı müzik dinleyemezsiniz.

Son düzenleme:
Kulaklığı beğendiyseniz alın. Muhtemelen üreten değil dinleyici yorumlarını referans alıyorsunuz. Onlar da malum; - "basslar uçuyor kaçıyor, şöyle parlak, böyle müthiş" şeklindedir. Bu markanın müzik üretiminde tercih edilmesi kendi kulvarında olmadığı için pek olası değil. Zaten Hi-Fi kulaklık yazıyor paketinde.

Mesele bass duyumu değil, biraz kısarak iş çözülüyor olsaydı referans sistemleri üzerine bir sektör zaten olmazdı.

Dediğim gibi iki ayrı ekipman kullanmanız gerekiyor.
Hi-Fi sistemler ile flat response duyumu alamazsınız. Flat EQ özelliğine sahip sistemler ile de hissiyatlı müzik dinleyemezsiniz.

Teşekkürler. Flat EQ özelliğine sahip hangi kulaklığı önerirsiniz?

Geri
Yukarı