Elektronik Sigara Zararlı Mı?

Ağzı olan konuşuyor işte ne yaparsın. Hadis-i Şerif böyle diyor.
Öncelikle saygı çerçevesinde tartışın tartışacaksanız. He ben burda bilimsel, sen de dini konuşursan tamam, anlarım. :) O zaman kefir de içmeyin, Türklerin Müslüman olduktan sonra kımız yerine içtikleri bir içkidir bildiğim kadarıyla. O da alkollü, meyve suları da, boza da.

Ya onu geçtim, ben burda ne sormuşum, siz ne diyorsunuz.. Profil resminizde Atatürk, sorduğunuz soru, sorduğunuz mekan... Çelişiyorsunuz kendinizle. Bu konuda dinle ilgili en ufak bir sohbet yokken, geldiniz soktunuz içeriye hemen. İzin verirseniz ben konuma dönmek istiyorum.

Son düzenleme:
Başlamanızı asla tavsiye etmem; ancak daha az zararlıdır. Daha doğrusu zarar verme mekanizmaları farklıdır.

Sigaranın kağıdının yanması sebebiyle içinize çektiğiniz CO( karbonmonoksit ) alyuvarlarınızla oksijenden daha güçlü bir bağ kurduğu için aldığınız oksijen kanınıza geçemez duruma gelir. Bunun dışında içindeki nikotin bağımlılık yapar ve zifir, katran gibi maddelerinde kanserojen etkisi vardır.​

Elektronik sigaraya içine nikotin eklemezseniz bağımlılık yapmaz. Katran, zifir vb maddeler yoktur. Tatlandırıcı olarak kullanılan likitler de kimyasal olduğundan onların ufak bir zararı vardır. Esas zararı ise içinize su buharı çekiyor olmanızdır. Bu ciğerlerinizin su toplamasına neden olabilir. Bu suyu vücudunuz belli bir oranda emer; ancak uzun vadede nefes alışverişiyle ilgili sağlık problemlerine sebep olabilir.​

Şahsen hiç sigara içmeyen birinin elektronik sigaraya başlaması bana biraz mantıksız geldi. Çünkü e-sigara daha çok sigara bağımlılığını ortadan kaldırma amaçlı olarak kullanılır. Tabi sen içmek istiyorum diyorsan saygı duyarım. :)

BBC'nin e-sigara belgeseli var. Gayet açıklayıcı bir anlatım. Araştırma sonucu normal sigaradan %95 daha az zararlı olması. E-sigara ciddi genişleyen bir alan haline geldi. Bulsam link atacaktım ama bulamadım. 1 saat civarı bir belgesel. İzlersen fikir sahibi olursun.

Şahsen hiç sigara içmeyen birinin elektronik sigaraya başlaması bana biraz mantıksız geldi. Çünkü e-sigara daha çok sigara bağımlılığını ortadan kaldırma amaçlı olarak kullanılır. Tabi sen içmek istiyorum diyorsan saygı duyarım. :)

BBC'nin e-sigara belgeseli var. Gayet açıklayıcı bir anlatım. Araştırma sonucu normal sigaradan %95 daha az zararlı olması. E-sigara ciddi genişleyen bir alan haline geldi. Bulsam link atacaktım ama bulamadım. 1 saat civarı bir belgesel. İzlersen fikir sahibi olursun.
O belgeseli izledim. Zaten almamaya karar verdim. Zaten birkaç gün önce (Dün veya bugün de olabilir, hafızam pek kötüdür. :)) öne çıkan haberlerde e-sigaranın uzun vadede zararları hakkında bir araştırılma yapıldığını okudum. İngiltere'de bir üniversite yapmış sanırım. Sigarayı bırakıp e-sigaraya başlayanlar, sigarayı bırakıp nikotin tedavisine başlayanlar ve bir şey daha vardı unuttum, onları karşılaştırıp e-sigaranın kıyasla daha az zararlı olduğu tespit edilmiş.

Ama zaten ülkemizde yasal olmadığı, dolayısıyla coil, pamuk, tel, likit konusunun sıkıntı çıkartabileceği dolayısıyla almamaya; onun yerine sigaradan da zararlı nargile almaya karar verdim. Nargileyi önceden de içerdim de dışarıda içiyordum ama hem çok pahalı oluyor öyle, hem de manzara falan olmuyor. Eve almaya karar verdim, balkonda falan.

Bu arada kesinlikle kimseye tavsiye etmiyorum, özellikle 18 yaş altındaki kardeşlerim bu mesajları okuyup özenip başlamasınlar, denemek için dahi içmesinler. Bağımlılıktır bu, herkes "ben bırakırım ya" der, aldanmayın. Kendinizi kandırmayın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı