Elementary OS vs Ubuntu

Mergen Tengri

Hectopat
Makaleler
8
Daha fazla  
Meslek
Tekno-Lokum
Arkadaşlar sizce Elementary OS mu yoksa Ubuntu mu?
Karşılaştıracağımız konu ise;
Performans.
Tasarım.
Kişiselleştirme.
Oyun performansı.
Hız.
Hafiflik.
Kullanım kolaylığı.
Destek ve toplukuk.
Sizce hangi işletim sistemi daha iyi.

Ikisinin de performansi ayni sayilir.

GNOME ortami, Pantheon'a gore daha sik duruyor bence.

Oyun performansı.

Yine pek bir fark olacagini sanmiyorum.

Pantheon sanirim GNOME catali, o yuzden yine pek bir farki olacagini sanmiyorum.

Elementary'nin ISO dosyasi 1.50GB, Ubuntu'nun 20.04 surumu 2.7GB.

Kullanım kolaylığı.

Son kullanici icin ikisi de uygun bence.

Destek ve toplukuk.

Ubuntu destek acisindan en iyi dagitim zaten, Elementary'de Ubuntu tabanli oldugu icin ayni seyler Elementary icin de gecerli.

Sizce hangi işletim sistemi daha iyi.

Ikisinin de Masaustu ortamlarini begenmiyorum. GNOME desen kapali kutu, Pantheon desen ondan daha beter.
Elementary sanirim Ubuntu'nun LTS surumlerini taban aliyor, o yuzden daha stabil sayilir.

Ubuntu Budgie deneyebilirsin, bu türevde varsayılan dosya yönetici Linux Mint'in Nemo'su. Yani Gnome ve Elementary'den farklı olarak masaüstünü kolayca yönetebilirsin.

Kişiselleştirme olarak varsayılan Gnome Shell ile gelen sürüm, Elementary OS'dan daha iyidir. Ama bir çok eklenti kurman lazım. Gnome Shell varsayılan olarak fakir ama eklenti zengini.

Performans olarak ne kadar farklıdır bilemiyorum, ama Elementary OS bir tık daha performanslı olaiblir. Bununla birlikte, kararlı güncel sürümü hâlâ Ubuntu 18.04 tabanında olduğu için, karşılaştırma yapmak zor.

Tasarım kişisel zevk meselesi, Mac görünümlü bir şey arıyorsan EOS'u tercih edebilirsin, aynı görünümü sana Ubuntu Budgie de verebilir. Bence Budgie, EOS'dan bir tık daha iyi özelleştiriliyor.

EOS'un tabanı eski, bu sebeple güncel Ubuntu türevi daha iyi performans verecektir.

Hafiflik olrak pek fark yok, ama Gnome Shell'de bolca bellek taşması sorunlarına rastlanıyor. 3. parti eklentilere çok fazla ihtiyacın olabileceği için, bunlardan kaynaklı performans sorunları da ortaya çıkabilir. Burada Budgie biraz daha avantajlı gibi.

EOS basit kullanım vaadi ile yola çıkmış bir ortam, bunu kolaylık olarak algılayanlar da var, ama bence öyle değil. Bu açıdan Budgie; EOS'dan ve Gnome Shell (varsayılan haliyle) daha iyi olabilir.

Son düzenleme:
Şimdi benim Ubuntu ve türevlerinde çektiğim en kötü sıkıntı şudur: Bir programın reposunu ekleyince neden Terminal'de XXX. Save adlı dosya geçersiz tarzı hatalar alıyorum. Bunu tüm Ubuntu tabanlılarda yaşadım. Snap'te zaten son sürümler yok. Uygulamalar geç açılıyor. Açıkcası ikisi arasından bence Ubuntu. Çünkü uygulamalar en düzgün şekilde Ubuntu içinde çalışıyor genelde. Ancak özgün tabanı olan dağıtımlar bence daha iyi. Arch, Debian, Fedora, Solus, openSUSE, Gentoo...

Bir programın reposunu ekleyince neden Terminal'de XXX. Save adlı dosya geçersiz tarzı hatalar alıyorum.

Geri
Yukarı