ElementaryOS incelemesi

Dün Kubuntu kullanıyordum fakat sıkıldım bu yüzden uzun zamandır denemek istediğim dağıtım ElementaryOS'u indirdim ve şu anda ElementaryOS'dayım. Boşta RAM kullanımları hemen hemen Kubuntu ile aynı. Galiba ilk kez Pantheon masaüstünü deniyorum ve güzel gibi şu anlık.

Tarayıcı olarak Firefox ile değil, Epiphany tarayıcısı ile geliyor.

Eki Görüntüle 685775

Fakat daha önce hiç Epiphany kullanmadım ve pek beğenemedim bu yüzden Vivaldi tarayıcısını indirdim.

Vivaldi, ile 3 sekme açınca 1200 MB gibi bir RAM kullanımı oluyor ve çok fazla değil.

2020-09-30 12.41.56 ekran görüntüsü.jpeg

ElementaryOS aslında macOS'a benzetiliyor fakat bana göre kendi teması var gibi ve çok güzel görünüyor. İçinde çok fazla wallpaper ile gelmiyor, olanlar ise şu şekilde ;

2020-09-30 12.47.20 ekran görüntüsü.jpeg

Eğer uğraşırsanız daha fazla macOS'a benzetebilirsiniz fakat ben kendi ikon paketini ve temasını seviyorum.

Wallpaper değiştirmek isterseniz ise arama çubuğuna ''Sistem Ayarları yazıp'' masaüstü kısmından istediğiniz arkaplanı seçebilirsiniz.

2020-09-30 12.48.55 ekran görüntüsü.jpeg

Masaüstü olarak Pantheon kullanıyor ve bende ilk kez kullandığım için Pantheon masaüstünde bilgili değilim.

İlk kez bir dağıtımı inceledim ve biliyorum çok fazla eksik var bu yüzden ''böyle böyle burası eksik olmuş'' şeklinde yazarsanız bir daha inceleme yaparsam yaptığınız yorumları dikkate alacağım.

Dosya Ekleri

• 1601458839713.png
    1601458839713.png
    34,4 KB · Görüntüleme: 42
  • 2020-09-30 12.45.58 ekran görüntüsü.jpeg
    2020-09-30 12.45.58 ekran görüntüsü.jpeg
    100,9 KB · Görüntüleme: 61
Son düzenleyen: Moderatör:
Kendisini denemiş bir birey olarak, şu an Mac OS kullanıyorum ve yanından bile geçemeyeceğini belirtmek isterim. :D
Eki Görüntüle 685824
Zaten macOS değilde kendi teması var gibi ve macOS'a benzetmek isteseydim KDE Plasma kullanan bir dağıtıma yapardım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Önce incelemeniz için teşekkürler.
Pantheon masa üstünü suda boğulan balığa benzetiyorum, bol su var ama balık boğulmak için çırpınıyor.
Pantheon da aynen o çırpınan balık gibidir, GNU/Linux'ta olan bütün imkanları sanki yokmuş gibi kısmış, kırpmış hiç bir şey bırakmamış. Masa üstünü kaldırmış, pencere tuşları için cambazlık yapmak gerek, tuşun kimisi yok, kimisi güney yarım kürede kimisi Marsta. Özelleştirmeye kalksan suda çırpınan balık gibi çırpınmak gerekecek, çünkü hepsine henüz güneş görmemiş kilit koymuş, kilitleri ara ki bulasın.
Yok kardeşim, bu kadar hava varken boğulmaya niyetim yok.:)

Sade bir dağıtım, yeni başlayanlar için ideal.
Yıllardır popüler bir dağıtım.
Ve kullanımı günlük kullanıma çok uygun.

Sitesinde öne çıkan özelliği; şık ve gizlilik olması yönünde.

Yeni konular

Geri
Yukarı