Elon Musk: “Video oyunlarının woke saçmalığından kurtulması lazım."

İnsanların bu kadar zayıf ve alıngan olmadığı zamanları özlüyorum.
Kesinlikle. Mesela eşcinsel adam neden kendisine gay denildiğinde kızıyor ki? Onun cinsel yönelimi bu sonuçta neden alınır ki? İş hakaret boyutuna gelince de oturup ağlamak yerine karşılık verilebilir rahatça. Tabii toplum da baskıcı olabiliyor bazen. (Bizimki gibi.) Yine de ben eşcinselim diye tüm dünyaya duyurup ağlamak yerine kendini kabullenip kendisi gibi insanlarla kendi aralarında yaşayabilir bunu. Sakıncası var mı? Yok.

Kesinlikle. Mesela eş cinsel adam neden kendisine gay denildiğinde kızıyor ki? Onun cinsel yönelimi bu sonuçta neden alınır ki? İş hakaret boyutuna gelince de oturup ağlamak yerine karşılık verilebilir rahatça. Tabii toplum da baskıcı olabiliyor bazen. (bizimki gibi.) Yine de ben eşcinselim diye tüm dünyaya duyurup ağlamak yerine kendini kabullenip kendisi gibi insanlarla kendi aralarında yaşayabilir bunu. Sakıncası var mı? Yok.

Öyle insanlar bana göre ruh hastasıdır zaten. Eş cinsel olan insanlar bana zarar vermediği sürece beni ilgilendirmez yataklarında istediklerini yapabilirler ama sırf dediğin gibi eş cinsel oldukları için kendilerini ayrılaştırıp farklı görme çabaları saçmalık. Ulan sen zaten eş cinselleri toplumdan ayrı görmeyin diye çığlık atıyorsun ne diye bir de gidip kendini üstün görmeye çalışıyorsun? Bunun dışında "n Word" olayı da tamamen bana göre saçmalık, biliyorum eskilerden kalma beyazların siyahlara karşı kullandığı ırkçı ve kötü bir kelime. Sorun da burada zaten siyahi arkadaşlar ne diye hala bu ırkçı ifadeyi kendi aralarında normalleştirmişler. Beyazlar kullanınca yapmadıkları kalmıyor fakat adamlar dakikada 10 defa o kelimeyi kullanıyolar, kardeşim siz madem bu kelimeden hoşnut değilsiniz direkt kullanmayı bırakın ne insanlar hatırlasın ne siz hatırlayın geçmişte kalan bir şey olsun gitsin.

@Rigeliuss ATLUS'a yorum atan insanlar onlar yalnız, kendisi değil. Pronoun konusuna gelirsek böyle pronounlar artık hayatın bir gerçeği. Eğer oyunlarda "Eşcinsel adamın çektiği acılar" gibi bir konu ile göze sokulmuyorsa sorun yok. (90ların Amerikasında böyle bir hikaye olabilir çünkü o zamanlarda ırkçılık ve homofobinin durumu belli. Hatta RDR2 bundan çekinmişti, oyunda sadece siyahi anlamına gelen kelime olarak "negro" kullanılıyordu ki o da kibar hali. Normalde "N word" olarak bildiğimiz kelimenin bolca geçmesi lazım o dönemde geçen bir oyunda.) Kısaca bence göze sokulmadığı sürece oyunlarda abartmayarak bunları koymalarında sorun yok çünkü günlük hayatta da sıkça var bunlar. Ayrıca bir RPG oyununda böyle bir seçeneğin verilmesi normal değil mi? Sonuçta oyuncu özgür olabilmeli. Ben mesela kadın karakter oluşturup lezbiyen ilişki yapıyorum bazen ve bu da bir seçenek. Özgür olmaya çalışan RPG oyunlarında böyle seçeneklerin olmasında sorun yok.
Ben şunu eklemek istiyorum RDR2'de ve geçtiği yıla dayanarak baktığımızda N-Word'ün kaçınılmaz olması lazım ama gel gör ki ben oyunda çok az duydum aynı şekilde GTA 5 oynadığım zamanlarda Franklin'e odaklanılmış görevleri oynarken Lamar devamlı N-Word kullanıyordu. Hatta oyunda kaç tane N-Word var diye Google'a yazdığım zaman şu haber dikkatimi çekti ve bence baya üzücü Franklin'nin seslendirme sanatçısı Shawn Fonteno haberde bundan yakındığını belirtmiş.

Geri
Yukarı