Emeklilere %25 zam!

Bu zamdan bir şey anlayan var mı? Kime yansıyıp yansımadığı belli değil eytlilerin dışında SSK bağkur emeklileri 7.500 TL üzerinden mi %25 zam alacaklar? Bizim peder 6.000 TL alıyordu 7.500 TL'den önce 6.000 TL üzerinden mi hesaplanacak nasıl iş anlamadım...

7.500 TL alan birine 1.875 TL daha ekleniyor bu da en düşük emekli maaşını 9.375 TL yapıyor.
Maalesef öyle değil. 7.500 TL alanlara zam yapılmayacak. Yine aynı maaşı almaya devam edecekler. Yani durum çok daha vahim.

AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora'nın Meclis’teki “En düşük emekli aylığı temmuz zammı kök aylık üzerinden yansıtılacak. Kök aylık 4 bin liraysa yüzde 40 zam varsayımıyla emekli aylığı 5,600 lira olacak ama 7,500 lira almaya devam edecek” söylemini hatırlatan Çelik, “Kök aylıklar 7,500 TL olmuyor. Farkı Hazine tamamlıyor. Temmuz'da zamlar 7,500 TL üzerinden değil kök aylık üzerinden yapılacak. Yeni düzenleme sonucu 7,500 TL alanlar (eğer temmuz 2023'te yeni bir tamamlama işlemi olmazsa) enflasyon zammını kendi daha düşük olan kök aylıkları üzerinden alacak ve çoğu 7,500 TL almaya devam edecek” İfadelerini kullandı.

Yani kısaca biz size zammı çok önceden yaptık, kök maaşlar 7.500TL etmiyor. Ama biz 7.500TL veriyoruz. Zam beklemeyine getiriyorlar durumu :) Yatacak yerleri yok.

Asgari ücrete %34, emekliye %25 bu yıllalrdır böyle ve emekli ile asgari ücret arasında çok ciddi fark oluşmaya başladı. Bir de yukarıda arkadaşın söylediği gibi akıl oyunları yapıp 7500TL alanları yine 7500TL de bırakırlarsa sosyal patlama olması gerekir fakat emekli insanlar zaten belli yaşta bunu nasıl yapacaklar?
Arkadaşın bahsetti "kök aylık" olayını biraz okudum o zaman net olarak "emekliye zam" tamamen yalan ve palavradan ibaret ben kök maaşı 7500tl üzerinde olanların emeklilerin %10-20 civarı kapsadığını düşünüyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı