Emre hocam yapmayın, etmeyin

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Beğenilerin kaldırılması çok doğru bir karardı. Burası sosyal medya değil. Sırf beğeni sayısını artırmak için saçma sapan mesajlar yazanlar vardı. Ayrıca yeni üyelerde "Bunun beğeni sayısı fazla, kesin çözümü doğrudur." diye bir algı oluşuyordu ki bunu düşündükleri kişilerin yarısından fazlası beğenilerini konu dışında yazdıkları beğeni almaya yönelik mesajlarla kasmıştı.
Beğeni sayını artırmak için saçma sapan bir mesaj yaz, benim o mesajı beğenmemi sağla. Böyle bir şey yok.

Biz haklıyız diye bir kelime çıkmadı ağzımızdan, kendiniz moderatörsüz denetimsiz Sosyal'i görüp önceki konularla karşılaştirabilirsiniz.
Siz artık eskisi gibi doğrusu böyledir, böyle uygun gördük demek yerine pratiğe döküp bizim pişman olduğumuzu görmemizi istiyorsunuz. Sonra da eskiye dönmesini istediğimizde de alttan alttan "biz biliyorduk" havası yaratıyorsunuz. Farkındayız bu durumun. Eskiden dediğim dedik kafasındaydı bu forum ve şahsen daha güzeldi.

Çünkü otomatik düzeltme sisteminiz iyi çalışmıyor. Uzun yazılan mesajlarda kullandığım zaman çok kötü şekilde değişiklikler yapıyor.
Otomatik düzeltme sistemini her üye için önermiyoruz zaten. En azından ben önermiyorum. Türkçeniz zaten iyiyse onu kullanmanıza gerek yok. Yine de ufak birkaç hatanız varsa diye kullanıp düzeltmede hata fark ederseniz değişiklikleri geri alabilirsiniz.

Bahsettiğim kullanımlar için örnekler vereyim.

Orijinal mesajın yazılışı:
16 gb ram ve amd işlemci var. valorant çöküyo. yardım edermisiniz
Otomatik düzeltme sonrası:
16 GB RAM ve AMD işlemci var. Valorant çöküyor. Yardım eder misiniz?
Şu şekilde yazan birinin en azından bu özelliği kullanması gerekiyor. Türkçe hakkında çok az bilgisi olan birinin mesajını bile okunabilir hâle getiriyor ve mesajın rapor edilmesine gerek kalmıyor.

Ayrıca otomatik düzeltmenin anlayamayacağı mesajlar olabiliyor fakat bunlarda bile en azından mesajlar daha okunabilir oluyor.

Düzeltilmemiş örnek:
i5-4460 gtx 1060 1 tb ssd sistem var
Otomatik düzeltme sonrası:
i5-4460 GTX 1060 1 TB SSD sistem var.
Virgül koyamasa bile en azından özel isimler düzeldi ve bu mesaj rapor edilirse düzenleyen kişinin çok daha az düzeltme yapması gerekecek.

Forum çöp oldu diyenler abartıyor bence o kadar da kötü değil. Yazıma dikkat edenler çoğunlukta.
Hocam gir bir bilgisayar kategorisine Allah aşkına.
Ayrıca moderasyon ekibi'nin arayüz şu an nasıl hepsini uyardılar mi böyle böyle bir şey yaptık diye? Yoksa yetkileri mi aldılar?

Beğenilerin kaldırılması çok doğru bir karardı. Burası sosyal medya değil. Sırf beğeni sayısını artırmak için saçma sapan mesajlar yazanlar vardı. Ayrıca yeni üyelerde "Bunun beğeni sayısı fazla, kesin çözümü doğrudur." diye bir algı oluşuyordu ki bunu düşündükleri kişilerin yarısından fazlası beğenilerini konu dışında yazdıkları beğeni almaya yönelik mesajlarla kasmıştı.
Problem beğenilerin kaldırılması değil, bence de kaldırılmalıydı. Problem, beğenilerin açılan bir eleştiri konusundan sonra tak diye, oylama vs. yapılmadan kaldırılması. Yani o malum konu hiç açılmamış olsaydı beğeniler kalkmamış olacaktı şu an.

O zamanlar forum çok karışmıştı, aynı şey yine oluyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı