En basit haliyle kesintisiz güç kaynağı nasıl yapılır?

YakupAslan

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
köle
Bulunduğum bölgede çok sık elektrik kesintisi oluyor. UPS cihazları pahalı. Bir adaptör veya Powerbank ile kısa süreli enerji sağlayacak kesintisiz güç kaynağı yapmak mümkün mü? Bana modemi ve bilgisayarı kapatmak için zaman verse yeterli. Bu cihazlar hakkında bilgim yok, eğer ucuzu ve kullanışlı olanı varsa önerinizi bekliyorum. Yani bahsettiğim şeyi yapmak ile satın almak eşdeğer ise.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elektrik kesintisi durumunda kıymetli olan şey UPS'nin bataryasından ziyade voltaj regulatörüdür. Voltaj regulatörü olmayan bir UPS'nin pek bir kıymeti zaten yoktur, zaten taş çatlasa 5-10 dakika dayanabiliyorlar kesinti durumunda.

Kendi imkanlarınızla yapmak size satın almaktan daha pahalıya patlar ayrıca. Elektrikten anlayan birisi olsanız zaten bu soruyu sormazdınız, o yüzden size tavsiyem kendinizi havaya uçurmak yerine 400-500 TL paraya kıyıp bir UPS almanız.

Elektrik kesintisi durumunda kıymetli olan şey UPS'nin bataryasından ziyade voltaj regulatörüdür. Voltaj regulatörü olmayan bir UPS'nin pek bir kıymeti zaten yoktur, zaten taş çatlasa 5-10 dakika dayanabiliyorlar kesinti durumunda.

Kendi imkanlarınızla yapmak size satın almaktan daha pahalıya patlar ayrıca. Elektrikten anlayan birisi olsanız zaten bu soruyu sormazdınız, o yüzden size tavsiyem kendinizi havaya uçurmak yerine 400-500 TL paraya kıyıp bir UPS almanız.
Teşekkürler, lakin miktar çok fazla. Daha ekran kartı alamamışken 500 TL ayırmak zor. Alım gücüne mi, dolar kuruna mı, neye söveyim bilemedim...

Teşekkürler, lakin miktar çok fazla. Daha ekran kartı alamamışken 500 TL ayırmak zor. Alım gücüne mi, dolar kuruna mı, neye söveyim bilemedim...

UPS bir zorunluluk değil konfor diyebilirim. Kaliteli bir güç kaynağınız varsa zaten voltaj regulasyonu yapıyor. Elektrik kesintisinden sonra fişi çekmenizi tavsiye ediyorum sadece.

Dolar kuru konusunda ne desem boş. Ülkece aynı çileyi çekiyoruz...

UPS bir zorunluluk değil konfor diyebilirim. Kaliteli bir güç kaynağınız varsa zaten voltaj regulasyonu yapıyor. Elektrik kesintisinden sonra fişi çekmenizi tavsiye ediyorum sadece.

Dolar kuru konusunda ne desem boş. Ülkece aynı çileyi çekiyoruz...
FSP 500-60AHBC güç kaynağım var, bilmiyorum kurtarır mı?

12 V 60 amper akü 750 Watt tam sinüs inverter, 12 V akü şarj adaptörü işini görür.
Hocam bilgilendirme için çok teşekkürler. Ama arkadaşların dediği gibi masrafı çok oluyor. 2. el bir şekilde halledilir ama gözden çıkardım artık. Olurda bir gün elime malzeme gelirse dediğiniz denerim :D.

Geri
Yukarı