En çok kitap okuyan ülkeler arasında Türkiye 18. sırada

Bence oranlar doğru. Sebebi zorla kitap aldırıp kitap okuma saati yapan Edebiyat ve türkçe hocaları olabilir. Bir de metro da ve otobüste uzun vakit geçirdiği için yol boyunca kitap okuyanların sayısı da arttı. Ben bu değerlere inanıyorum açıkçası.

En çok kitap okuyan ülkeler belli oldu, bu sıraya göre birinci sırada Hindistan yer alıyor. Ülkemiz bu sıralama içerisinde 18.sırada

Eki Görüntüle 1188638

Açıkçası 18.sırada bile olmak şaşırttı diyebilirim. Ülkemizin kitap okuma oranı ne yazık ki düşük. Okuma oranımız çok az, öyle olunca da 18.sırada olunca şaşırdım diyebilirim.

Bu veriler ne kadar doğru bilemiyorum. Ama Japonya'nın birinci sırada olmaması da beni şaşırttı diyebilirim. Orada kitap ve gazete satış oranı yüksekti diye hatırlıyorum. Japonya'yı listede bile göremiyoruz. O yüzden biraz şüphe içerisindeyim diyebilirim.

https://www.diken.com.tr/en-çok-kititap-okuyan-ulkeler-hindistan-zirvede-turkiye-ilk-10da-yok/

Biz 18'de miyiz. Neden bana çok yüksek geldi? 100 falan olmamız gerek.

Eğer okuma alışkanlığımız olsaydı; bu durumda olmazdık zaten. Ülkede kitap okumayı ortaokulda bırakıyorlar herkes. İlkokula okudu okudu sonrası gelmiyor.

İlber Ortaylı gibi kişilere baktığımızda hepsinin kitaplar sayesinde bu kadar geliştiğini görüyoruz. İlla yabancı bir örnek gerekirse; Elon Musk'ı örnek verebiliriz. Kendisi roket bilimi alanında, mülakat yapacak dereceye gelene kadar kitap okumuştur. Çocukluğunda birçok ansiklopediyi bitirdiğini de biliyoruz.

En çok kitap okuyan ülkeler belli oldu, bu sıraya göre birinci sırada Hindistan yer alıyor. Ülkemiz bu sıralama içerisinde 18.sırada

Eki Görüntüle 1188638

Açıkçası 18.sırada bile olmak şaşırttı diyebilirim. Ülkemizin kitap okuma oranı ne yazık ki düşük. Okuma oranımız çok az, öyle olunca da 18.sırada olunca şaşırdım diyebilirim.

Bu veriler ne kadar doğru bilemiyorum. Ama Japonya'nın birinci sırada olmaması da beni şaşırttı diyebilirim. Orada kitap ve gazete satış oranı yüksekti diye hatırlıyorum. Japonya'yı listede bile göremiyoruz. O yüzden biraz şüphe içerisindeyim diyebilirim.

Çok önemli değil ama burada Rusya yok.https://dogruveri.com/en-cok-kitap-okuyan-ulkeler/

18. sırada olmamız beni şaşırttı doğrusu. Lakin yine de kötü durumdayız.
Bir zamanlar Finlandiya da futbol çok meşhur olmuş gençlerin aklından çıkmazmış. Oradaki cahilliğe savaş açan bir zat konuşmasında şöyle diyor; Herküllere baktığınızda vücutları kaslıdır, kuvvetlidir. Beyinleri o cüsseli vücudun içinde küçücük gözükür. Bir de filozoflara bakınız, öyle kocaman kafaları vardır ki, sanki kafasından beyin fışkıracak gibi. Tabii ki güçlü kuvvetli futbol takımlarımız olsun, lakin sadece bunlarla uğraşarak herküllere benzemeyiniz.
Sanırım böyle bir konuşması vardı, ufak tefek yerleri yanlış hatırlıyor olabilirim.

Umarım milletimiz daha çok okur herküllere benzemez...​

Geri
Yukarı